komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

Madame Web

Madame WebWzrost: 170 cm
Waga: 54 kg
Oczy: Niewidoczne
Włosy: Czarne/Białe
Znaki szczególne: Niewidoma, cierpi na paraplegię (porażenie kończyn dolnych), niegdyś chorowała na bardzo ciężką chorobę – miastenię.
Prawdziwe imię: Cassandra Webb
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Brak
Podwójna tożsamość: Publicznie znana
Obecny zawód: Doradczyni superbohaterów
Poprzedni zawód: Jasnowidz
Obywatelstwo: Nieznane
Status prawny: Niekarana
Miejsce urodzenia: Salem, Oregon
Stan cywilny: Wdowa
Znani krewni: Charlotte Witter (wnuczka), Jonathan Webb (mąż, zmarły)
Znani powiernicy: Spider-Man, Spider-Woman I (Jessica Drew), Spider-Woman III (Martha „Mattie” Franklin)
Znani sojusznicy: Spider-Man
Główni wrogowie: Juggernaut, Spider-Woman IV (Charlotte Witter)
Główne miejsce pobytu: Nowy York
Poprzednie miejsce pobytu: Salem, Oregon
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Doradczyni grupy Spider-Women
Wykształcenie: Nieznane
Poziom siły: Fizycznie niski, jest niewidoma i niepełnosprawna fizycznie, była zależna od systemu podtrzywania życia
Moce: Psychiczne takie jak umiejętność przewidywania przyszłości i wyczuwania zagrożenia w środowisku (prekognicja, jasnowidzenie). Ma zdolność dokonywania psychicznych zmian w umysłach innych. Generalnie potrafi wpływać na myśli najbliższych jej osób. Jest też znakomitą telepatką. Po rytuale Zgromadzenia Pięciu stała się prawdopodobnie nieśmiertelna. Może też przybierać astralne formy.
Umiejętności: Brak
Wyposażenie: Wózek inwalidzki, poprzednio był to skomplikowany system podtrzymywania życia zaprojektowany przez jej zmarłego męża
Bronie: Brak, pomijając jej zdolności umysłowe
Ograniczenia: Niepełnosprawna fizycznie, niewidoma
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #210

Cassandra Webb urodziła się jako niewidoma osoba. Jej pochodzenie nie jest znane. Wiadomo tylko tyle, że nadludzkie psychiczne zdolności nabyła w wyniku mutacji genetycznych. Kosztem tej mocy była wysoka niepełnosprawność fizyczna spowodowana chorobą (Miastenia). Madame Web była zależna od systemu podtrzymywania życia podłączonego do jej układu nerwowego. Mechanizm ten zaprojektował jej mąż. Po jego śmierci Cassandra zaczęła pracować jako płatna wróżka.

Peter Parker dowiedział się o Madame Web od swojej dobrej przyjaciółki, Deborah Whitman, która pokazała mu ogłoszenie schorowanej kobiety. Peter nie wierzył początkowo w nadludzkie zdolności Madame Web, sądząc że jest ona zwykła oszustką. Kiedy jednak redakcja Daily Globe była terroryzowana przez nieznanych zamachowców Peter zapłacił za wizytę u wróżki. Kierując się jej wskazówkami dotarł do kryminalistów i uratował wydawczynię Daily Globe – K.J. Clayton. Uwierzył całkowicie, gdy Web powiedziała mu, że wie o jego drugiej tożsamości. Zapewniła go także, że z jej strony nic mu nie grozi.

Madame Web była poszukiwana przez Toma Cassidy’ego, który chciał wykorzystać jej zdolności w swojej organizacji przestępczej. Cassidy wysłał swego wspólnika Caina Marko alias Juggernauta (Władcę Murów), aby porwał kobietę. Madame Web przewidziała ten podstępny plan i zwróciła się o pomoc do Spider-Mana. Choć Peter bardzo się starał, Juggernaut odnalazł wróżkę i oderwał ją od systemu podtrzymywania życia. Dowiedziawszy się, że bez zapewniającego jej przeżycie mechanicznego fotela kobieta jest bezużyteczna, porzucił umierającą Madame Web. Ledwie żywa kobieta została zabrana do szpitala. Madame Web przeżyła, ale uszkodziła sobie mózg i straciła pamięć. Zapomniała także o drugiej tożsamości Spider-Mana.

Po kilku latach wyzdrowiała Madame Web nawiązała kontakt z Normanem Osbornem (Zielonym Goblinem), który zaproponował jej udział w tajemniczym antycznym rytuale Zgromadzenia Pięciu (The Gathering of Five). Zgodziła się, po tym jak Norman obiecał jej nieśmiertelność. Podczas ceremonii wydawało się, że dosięgnął ją dar śmierci, ale w rzeczywistości otrzymała dar nieśmiertelności. Madame Web od tej pory była w stanie przybierać astralne formy, również jej wrodzona choroba została cudownie wyleczona. Nie odzyskała jednak w pełni sprawności fizycznej, dalej poruszała się na wózku inwalidzkim.

Odmłodzona Madame Web założyła grupę Spider-Women (grupę złożoną z Kobiet-Pająków), do której należały Jessica Drew, Julia Carpenter i Martha Franklin (kolejna uczestniczka Zgromadzenia Pięciu). Web poprosiła kobiety o pomoc w uporaniu się z jej złowrogą wnuczką Charlotte Witter, która stała się czwartą Spider-Woman. Dzięki wsparciu superbohaterek Madame Web pokonała Charlotte. Od tej pory słuch o niej zaginął.

Kiedy Nowy York nawiedziła plaga bestialskich, krwawych ataków zwierząt i „pochodzących” od nich nadludzi, Madame Web pomogła Spider-Manowi w rozwiązaniu tej zagadki. Poleciła mu kierować się tropem Lizarda, dzięki czemu znalazł on sprawcę całego zamieszkania, Doktora Vincenta Stegrona. Pomogła także Peterowi porozmawiać z przebywającą w śpiączce ciotką May, po tym jak została ona postrzelona przez najemnika wynajętego przez Kingpina.

Madame Web odzyskała wygląd starszej kobiety, co może być skutkiem Decimation, wydarzenia, w wyniku którego wielu mutantów utraciło swoje moce. Jej psychiczne moce pozostały jednak nienaruszone, dzięki czemu pozostaje dobrą, ale bardzo tajemniczą doradczynią superbohaterów, w tym Spider-Mana.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk