komiksy: 1936 komiksy polskie: 187 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #1.4

The Amazing Spider-Man #1.4Numer: The Amazing Spider-Man #1.4
Tytuł: Learning to Crawl, Part Four
Wydawnictwo: Marvel Comics 2014
Data wydania: Październik 2014
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Ramón Perez
Tusz: Ramón Perez
Kolory: Ian Herring
Litery: Vc’s Joe Caramagna
Okładka: Alex Ross
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena okładkowa: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Życie Petera Parkera zaczyna się układać. Praca fotografa pozwala Parkerom na spokojne życie, oceny Petera są bardzo dobre i w końcu znalazł sobie przyjaciół. Ostatnim krokiem przed wyjściem na prostą jest wizyta u szkolnego psychologa, Pana Flannigana, który widząc znaczne postępy w zachowaniu Petera pozwala mu już nie przychodzić na kolejne wizyty. Tak, Peter Parker jest gotowy zapomnieć o swoim alter ego, Spider-Manie.

Inna sytuacja ma się z Claytonem Colem, Clashem, który chce być znany jako człowiek w przebraniu. Aby to urzeczywistnić, pojawia się na scenie wielkiego koncertu i używając broni tworzącej fale dźwiękowe powala na ziemię policjantów. Jednak reakcja prasy jest inna niż Clayton się spodziewał; Jameson nazwał Clasha podróbką Spider-Mana. Peter, dowiadując się o tym incydencie, tworzy urządzenie, które zneutralizuje Clasha (anty-dźwiękowy inwertor). Potrzebne do jego konstrukcji części zabiera z pracowni Doktora Cobbwella, u którego jest na stażu (The Amazing Spider-Man #2). Obiecuje sobie, że za zarobione pieniądze zwróci wszystkie „pożyczone” akcesoria.

W oczekiwaniu na pojawienie się Clasha, Peter udaje się do siedziby „Daily Bugle”, gdzie zapoznaje się z Betty Brant, sekretarką Jonaha Jamesona. W trakcie rozmowy z Jamesonem w sprawie zaliczki na miejscu pojawia się nie kto inny jak sam Clayton Cole w kostiumie. Peter, wykorzystując znowu zamieszanie, przebiera się za Spider-Mana i toczy pojedynek z Clashem, przy okazji niszcząc biuro „Daily Bugle”. Pająk wykorzystuje swoje urządzenie, lecz okazuje się, iż Clayton przechytrzył Parkera od naukowej strony i po raz pierwszy to on jest górą. Clayton wygrał nie tylko na polu walki superbohatera ze złoczyńcą, lecz również zniszczył wizerunek Spider-Mana. Po odlocie Clasha z redakcji Jameson uznaje go za największe zagrożenie, a Spider-Mana degraduje do roli nieudacznika.

W szkole Peter znowu ma kłopoty, ponieważ Flash Thompson podkablował go do dyrektora Davisa w sprawie kradzieży rzeczy ze szkolnej pracowni elektronicznej. Chłopak traci zaufanie przyjaciół, wylatuje ze stażu u Dr. Cobbwella i przysparza zmartwień cioci May zawiadomionej o jego ekscesie przez psychologa. Następnie Jameson nie chce słuchać wymówek, iż Peter nie zrobił ani jednego zdjęcia Spider-Mana w trakcie pojedynku w „Daily Bugle”, i zwalnia go.

Peter idzie na grób swojego wujka Bena; w jedyne miejsce, gdzie może powiedzieć co naprawdę myśli.

Recenzja

Przedostatni numer miniserii pokazuje, co staje się z bohaterem, kiedy poczuje się zbyt pewny siebie. W życiu Petera wszystko układa się znakomicie, zaś życie Claytona Cole’a wypełnione jest niepowodzeniami. Ciekawym pomysłem było, aby Peter przestał być Spider-Manem i choć przez chwilę cieszył się życiem. Jednak życie pełne odpowiedzialności nie dało mu długiego odpoczynku i ponownie rzuciło go w wir walki.

Postać Claytona Cole’a jest idealną antytezą dla postaci Petera Parkera. Clash chce za wszelką cenę być sławny, znany na całym świecie za swoją inteligencję młodego geniusza, ale jedyne co mu się udaje to znaleźć się na liście gończym policji. Peter zaś dba o ciocię May, chce mieć dobre oceny, po prostu pragnie być dobrym człowiekiem, tak jak przysiągł zmarłemu wujkowi Benowi. Dan Slott układa dobrą historię, która pokazuje wszystkie ważne aspekty psychiki Petera i jego motywacji do działania. W szczególności pokazuje to ostatnia scena, kiedy Peter, nie wiedząc dokąd się udać po pierwszej odniesionej porażce, odwiedza grób zmarłego wujka. Ten jeden moment w życiu Petera (śmierć Bena Parkera) będzie i zawsze był kluczowym dla jego egzystencji, dlatego też to miejsce jest dla niego tak szczególne.

Warto zaznaczyć, iż w przeciągu całego numer #4 Peter przeszedł od najlepszych dni w jego życiu do najgorszych. Nie często mamy do czynienia z tak drastyczną przemianą w trakcie tylko jednego zeszytu.

Komiks ten, jak również cała miniseria, warta jest polecenia każdemu fanowi Pająka oraz jest idealnym punktem startowym do czytania nowego Amazing Spider-Man. Solidna czwórka.

Ocena:

Autor: Slendro

The Amazing Spider-Man #1.4 The Amazing Spider-Man #1.4 The Amazing Spider-Man #1.4

The Amazing Spider-Man #1.4 The Amazing Spider-Man #1.4 The Amazing Spider-Man #1.4


Related Articles

About Author

Dawidos