komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Superior Spider-Man #11

Superior Spider-Man #11 (#44)Numer: Superior Spider-Man #11 (#44)
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Listopad 2019
Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Mike Hawthorne
Tusz: Wade von Grawbadger
Kolory: Jordie Bellaire
Litery: VC’s Clayton Cowles
Okładka: Mike Hawthorne & Morry Hollowell
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Po wybuchu w Horizon University ratownicy transportują rannego Maxa Modella. Pod gruzami Superior Spider-Man znajduje nieprzytomną Emmę Hernandez. Kobietę w ciężkim stanie zabiera karetka. Anna Marconi obiecuje być przy niej w szpitalu, uważa, że Otto musi dopaść Osborna. Pająk domyśla się, że kolejnym celem złoczyńcy będzie James Martin. Przesyła Night Shift adres i rusza w drogę.

Kilka minut później ekipa Spider-Mana broni rodziny Jamesa. Strącona Skein łamie sobie kręgosłup. Dansen Macabre oplatają pająki Spiders-Mana. Lecący na lotni Osborn dekapituje Diggera, po czym rusza w pościg za Martinem i jego opiekunami. Do akcji wkracza Spider-Ock, strącając złoczyńcę z szybowca. Ten, przypominając, że Octavius przegrał z tutejszym Osbornem (Superior Spider-Man #30), pokonuje go w walce wręcz i uprowadza Jamesa. Otto, błagając, by nie krzywdził chłopca, obiecuje zrobić wszystko. Osborn zgadza się i daje mu 2 godziny, w czasie których Pająk ma zabić trzech niewinnych ludzi w świetle kamer.

Po utracie przytomności Spider-Man budzi się w szpitalu. Obecna przy nim Anna informuje, że upłynęło pół godziny. Okazuje się, że Max i najemnicy z Night Shift dojdą do siebie, lecz Emma jest w śpiączce. Otto pragnie ją zobaczyć. W pokoju, gdzie leży kobieta, Marconi proponuje zawiadomić Avengers i Petera Parkera. Octavius ostrzega, że wówczas Osborn zabije Jamesa. Nie zamierza też spełnić ultimatum złoczyńcy, bo ten i tak nie zwróci chłopca żywego. Uważa, że w tej postaci nie wygra z Osbornem.

Aby znaleźć rozwiązanie, Octavius przyzywa… Mephisto, którego energię namierzył podczas spotkania z Doktorem Strangem. Anna uważa, że pakt z diabłem to bardzo kiepski pomysł. Demon wyjaśnia, że nie może nic zrobić porywaczowi Martina, bo alternatywny Mephisto ze świata Osborna nie byłby zadowolony. Otto odpowiada, że sam chce być przedmiotem umowy. Pragnie, by na jeden dzień Mephisto zmienił go w dawnego “jego”. Marconi protestuje. Diabeł odmawia i składa inną ofertę – zamieni Pająka w Doktora Octopusa na zawsze, ale bez żadnych chorób fizycznych i psychicznych oraz… śladów Petera Parkera.

Słysząc kontrpropozycję, Anna błaga Otto, by odmówił. Mephisto zapewnia, że Octavius nie straci pamięci – wspomnień z aktualnego wcielenia, z wyjątkiem tych, które należą do Petera Parkera, a więc i tak nie są jego. Marconi uważa, że diabeł chce przywrócić złego Otto Octaviusa do życia. Demon przypomina słowa Octaviusa, że to choroba psychiczna była przyczyną jego występków, a on ją usunie, jeśli… takowa istnieje. Anna dalej wieszczy podstęp i zwraca uwagę, że nie ma znaczenia, skąd pochodzi dobroć Octaviusa, ważne jest to, kim teraz jest. Zniecierpliwiony Mephisto po raz ostatni ponawia ofertę.

Później. Bracia Grimm, który zostali przekupieni przez Osborna z Earth-44145, pakują się, aby wyjechać z miasta i nie narazić się na gniew Octaviusa za zdradę, jakiej się dopuścili. Nagle sufit nad nimi zawala się i nakrywa ich były szef w dawnym wcieleniu Doktora Octopusa. Chwytając zdrajców mackami, grozi, że połamie im wszystkie kości, jeśli nie powiedzą mu, gdzie znajdzie Normana Osborna.

Recenzja

W przedostatnim numerze Superior Spider-Mana, a zarazem przedfinałowej części historii o decydującym starciu Otto Octaviusa i alternatywnego Normana Osborna, punktem kulminacyjnym okazuje się… pakt z diabłem. Nie inaczej, twórcy tej serii komiksowej serwują dawnemu Doktorowi Octopusowi własny wariant One More Day, kontrowersyjnej historii duetu Straczynski-Quesada, która doprowadziła do ocalenia May Parker kosztem małżeństwa oryginalnego Spider-Mana i Mary Jane Watson na mocy umowy zawartej z Mephisto. A co z władcą piekła wynegocjował Spider-Ock?

Targowanie się tytułowego bohatera z czerwonym demonem nie pozostawia złudzeń co do zamiarów twórców jego przygód. Otóż Otto dochodzi do wniosku, że w obecnym wcieleniu superbohatera nie da rady pokonać psychopatycznego Osborna z Earth-44145. By zwyciężyć, musi myśleć jak on, a więc stać się dawnym sobą. Mephisto wychodzi z propozycją idącą jeszcze dalej – przywrócenia Doktora Octopusa na stałe, ale bez bagażu w postaci wspomnień Petera Parkera. Widać, że celem jest tu powrót do uniwersum klasycznego Doc Ocka, a zatem niemały reset tego, co działo się z nim po kradzieży ciała Spider-Mana.

Gdy paktuje się z diabłem, zawsze jest jakiś haczyk. Zastanawiające, gdzie kryje się on w umowie między Octaviusem a Mephisto. Rzecz w tym, gdzie leży źródło zła. Czy w chorobie psychicznej Octopusa, czy po prostu w jego naturze? Diabeł obiecuje wyleczyć go z zaburzeń osobowości przy powrocie do dawnej postaci, jeśli… takowe istnieją. A jeśli ich nie ma i nigdy nie było, to czy wróci zły Doc Ock, skoro demon chce zabrać mu też wspomnienia Petera Parkera? W jakim stopniu odpowiadają one za jego moralną przemianę? Komiks intryguje i skłania do refleksji nad człowieczeństwem, za co dostaje dużego plusa.

Komentarza wymaga też postać Normana Osborna z Earth-44145, zwłaszcza jego perfidia. Z każdą kolejną akcją wychodzi z niego jeszcze gorszy potwór niż dotychczas. Postawionym Spider-Manowi ultimatum, którego stawką jest życie zaprzyjaźnionego z Pająkiem niewinnego chłopca, wspina się na wyżyny nikczemności, a przed szantażem daje jeszcze bohaterowi niezły wycisk. Kawał drania, ale i twardziela. Komiks wieńczy sekwencja w stylu klasycznych historii z Doc Ockiem. 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Superior Spider-Man #11 (#44) Superior Spider-Man #11 (#44) Superior Spider-Man #11 (#44)

Superior Spider-Man #11 (#44) Superior Spider-Man #11 (#44) Superior Spider-Man #11 (#44)

Superior Spider-Man #11 (#44) Superior Spider-Man #11 (#44) Superior Spider-Man #11 (#44)


Related Articles

About Author

Dawidos