komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

Superior Spider-Man #8

Superior Spider-Man #8 (#41)Numer: Superior Spider-Man #8 (#41)
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Sierpień 2019
Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Lan Medina
Tusz: Cam Smith
Kolory: Andy Troy & Erick Arciniega
Litery: VC’s Travis Lanham
Okładka: Mike Hawthorne & Morry Hollowell
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Nowy York. Superior Spider-Man, West Coast Avengers i Fantastic Four walczą z Mrocznymi Elfami i Lodowymi Gigantami. Zniecierpliwiony Otto teleportuje wrogów w inny wymiar czasoprzestrzeni. Ponieważ asgardzka magia sprawi, że ci za kilka minut wrócą, Octavius wykorzystuje ten czas na konsultacje z Reedem Richardsem, by namierzyć źródło inwazji. Lider FF przekazuje mu dane z analizy energii uszkodzonego mostu Bifrost. Pająk ma już pomysł, jak uzyskać dostęp do asgardzkich światów.

Przekazaną przez Otto próbkę wygenerowanej energii Ms. America kopiuje, po czym otwiera portal. Mimo sugestii członków FF, że ich pomoc potrzebna jest tutaj, i zapewnień, że inne grupy już działają na terytorium wroga, Spider-Man i W.C.A. przenoszą się do Svartalfheimu, krainy Mrocznych Elfów. Okazuje się, że znów magia pokrzyżowała im plany. Otto, chcąc nawiązać kontakt z główną ekipą Avengers, rozkazuje Chavez spróbować jeszcze raz i tym razem otwarty przez nią portal sprowadza ich do Jotunheimu.

W krainie Lodowych Gigantów podróżnicy od razu spotykają Kapitana Amerykę, Iron Fista, Luke’a Cage’a, Wolverine’a i Spider-Mana. Otto irytuje się, że ci szukają Thora, zamiast próbować zniszczyć Black Bifrost, most Malekitha. Parker usiłuje przekonać Octaviusa, który ma ambicje wygrania całej wojny, że jego pomoc przyda się najbardziej na Ziemi. Tłumaczy, że w pracy zespołowej czasem wykonuje się większe, a czasem mniejsze zadania, bo najważniejszy jest dobry efekt, a nie własne samopoczucie. Otto pozostaje głuchy na te argumenty, lecz Avengers i tak ignorują jego rozkazy i groźby.

Po ich odejściu West Coast Avengers stwierdzają, że też powinni wracać do domu. Gdy Otto oskarża ich o bunt i zdradę, Gwenpool, znająca reguły rządzące komiksową narracją, bierze Octaviusa na stronę i wyjaśnia mu, że gdy ratuje pozornie nieistotne epizodyczne postacie, staje się najważniejszą osobą w ich świecie. Ten argument skłania Spider-Ocka do zmiany priorytetów i strategii.

Po przejściu przez portal Superior Spider-Man i West Coast Avengers wracają do siebie. Na drodze z miasta Ventura do Los Angeles w Kalifornii ratują uciekającą autem rodzinę przed bandą mających ochotę na ludzkie mięso Lodowych Gigantów. Zmotywowany podziękowaniami od ocalonych Otto pragnie ratować kolejnych ludzi i wraz z ekipą Hawkeye’a staje do walki z nadciągającymi siłami wroga.

Recenzja

W drugim i ostatnim rozdziale opowieści przedstawiającej Wojnę Światów z perspektywy Superior Spider-Mana – i West Coast Avengers, z którymi tytułowy bohater niedawno zawarł taktyczny sojusz – walka z najeźdźcami przenosi się z Ziemi do innych światów. Kontynuacja tej historii nie ma jednak na celu rozegranie jakieś decydującej w wojnie bitwy, a służy raczej pogłębieniu rysu psychologicznego Spider-Ocka poprzez udzielenie mu kolejnej ważnej w pracy superbohatera lekcji.

Komiks, jak większość tie-inów, nie ma zatem większego przełożenia na główne wydarzenia crossoveru. Do tej nieistotności twórcy podchodzą jednak z dystansem i przymrużeniem oka. Dają temu wyraz, rozszerzając rolę pochodzącej z “rzeczywistego świata” Gwenpool. Świadoma fikcyjności uniwersum Marvela, a także mechanizmów rządzących rynkiem komiksów i poetyką crossoverów, wygadana bohaterka wykłada Octaviusowi – no i nam, czytelnikom – te wszystkie zasady.

Poza autoironicznymi komentarzami wobec sztuki komiksowej scenarzysta dopuszcza Spider-Ocka do zaliczenia kolejnego poziomu w karierze kierującego się empatią superbohatera. Wprawdzie trudno już połapać się, co drzemie w duszy Otto Octaviusa (jak blisko czy daleko jest on końca przemiany w dobrego człowieka), gdyż jego zachowanie twórcy często uzależniają od przyjętej w scenariuszu konwencji, ale w tym przypadku owa zmienność przyniosła korzyść w postaci świetnej przemowy oryginalnego Spider-Mana.

Druga część War of the Realms z udziałem Spider-Ocka spodoba się niektórym czytelnikom bardziej od poprzedniej z uwagi na większą liczbę gościnnych twarzy. Oprócz działaczy Fantastic Four, którzy zawitali pod koniec zeszłego numeru, pojawia się też Jotunheim Strikeforce – poszukująca Thora ekipa Kapitana Ameryki ze Spider-Manem w składzie. Na ich obecność trudno narzekać.

Ocena:

Autor: Dawidos

Superior Spider-Man #8 (#41) Superior Spider-Man #8 (#41) Superior Spider-Man #8 (#41)

Superior Spider-Man #8 (#41) Superior Spider-Man #8 (#41) Superior Spider-Man #8 (#41)

Superior Spider-Man #8 (#41) Superior Spider-Man #8 (#41) Superior Spider-Man #8 (#41)


Related Articles

About Author

Dawidos