komiksy: 1381 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

Superior Spider-Man #7

Superior Spider-Man #7 (#40)Numer: Superior Spider-Man #7 (#40)
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Sierpień 2019
Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Lan Medina
Tusz: Cam Smith
Kolory: Andy Troy
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mike Hawthorne & Brian Reber
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

San Francisco. Spider-Man, teleportując bezdomnego, kończy przenoszenie w inny wymiar egzystencji mieszkańców miasta okupowanego przez Lodowych Gigantów. Z uwagi na przewagę liczebną wroga zaczyna szukać sojuszników. W Horizon University wpada na trop drużyny West Coast Avengers (Alloy, Fuse, Gwenpool, Hawkeye, Kid Omega, Ms. America) i zwraca uwagę na supermoce Ms. America.

Los Angeles. West Coast Avengers walczą z Lodowymi Gigantami. Dołącza do nich Spider-Ock, w którym Kid Omega dzięki telepatii rozpoznaje Otto Octaviusa. Kiedy zjawia się batalion olbrzymów z Jotunheim, Pająk, wiedząc, że tej bitwy superbohaterowie nie wygrają na pięści, przekonuje Kid Omegę do wzniesienia bariery telekinetycznej. Gdy wrogowie próbują ją sforsować, Octavius uruchamia ostatniego satelitę z sieci Octavian Lens, który razi przeciwników promieniami słonecznymi, zmuszając ich do odwrotu.

Po ucieczce wrogich sił Hawkeye ma pretensje do Spider-Mana, że posłużył się technologią, którą kiedyś chciał spalić połowę Ziemi. Otto chce, by potrafiąca podróżować między wymiarami Ms. America przeniosła ich do miejsca stanowiącego źródło inwazji. Niestety na przeszkodzie staje im magia. Alloy proponuje udać się do Nowego Yorku, by zasięgnąć rady u tamtejszych uchodźców z Asgardu.

Po przenosinach Spider-Man i drużyna superbohaterów trafia w sam środek bitwy między Fantastic Four a wojskami Dark Council, które składają się z Lodowych Gigantów, Mrocznych Elfów i Skalistych Trolli. Reed Richards, wywołany przez Octaviusa, obiecuje, że pomoże mu zlokalizować źródło inwazji, gdy uporają się z obecnym zagrożeniem. Spider-Man i West Coast Avengers dołączają więc do walki z wrogą armią.

Recenzja

Superior Spider-Man należy raczej do pracujących w pojedynkę superbohaterów, którzy z powodu swojego ego niechętnie współpracują z innymi kolegami/koleżankami po fachu. Czasem sytuacja jest jednak na tyle poważna, że nie ma innego wyjścia niż team-up. Dotychczas na łamach tej serii Spider-Ock skorzystał z pomocy Doktora Strange’a. Teraz poznaje ekscentryczną drużynę West Coast Avengers, a wszystko to w okolicznościach końcowego etapu Wojny Światów, czyli epickiego crossoveru War of the Realms.

Jak Octavius zadbał o mieszkańców San Francisco w dobie inwazji ze strony Lodowych Gigantów? Okazuje się, że przeniósł ich wszystkich do jakby innego wymiaru czasoprzestrzeni. Pierwsza strona na jednostkowym przykładzie ilustruje ten zabieg. Tylko jak całość przeprowadzono od strony logistycznej? Bo przecież ewakuacja całego miasta to gigantyczne przedsięwzięcie i to jeszcze siłami jednej osoby. Motyw trochę naciągany, ale i zbyteczny, bo o wiele więcej emocji dostarczyłaby walka w mieście pełnym cywili.

Kolejny punkt zwrotny fabuły to pierwsze spotkanie Spider-Ocka z West Coast Avengers. To team wymyślony bardziej dla zgrywy, bo w jego skład wchodzą takie cudaki jak świadoma fikcyjności uniwersum Gwenpool czy mający do wszystkiego luzackie podejście Kid Omega. Najstarszy z działaczy drużyny to klasyczny Hawkeye, superbohater również znany z braku kija w czterech literach. Interakcje między członkami tej ekipy są więc zabawne, a ich cięte dialogi z Pająkiem czyta się nad wyraz dobrze.

Poprzez motyw sztucznego satelity Octaviusa komiks odwołuje się do pamiętnej historii Ends of the Earth z The Amazing Spider-Man #682687. Dodatkowo historia wpisuje się idealnie w kontinuum całego crossoveru – brak łączności na świecie (sprawka Roxxon), niemożność teleportacji do innych światów (magiczna blokada) czy obrona Nowego Yorku przez Fantastic Four (sytuacja po ewakuacji Avengers).

Ocena:

Autor: Dawidos

Superior Spider-Man #7 (#40) Superior Spider-Man #7 (#40) Superior Spider-Man #7 (#40)

Superior Spider-Man #7 (#40) Superior Spider-Man #7 (#40) Superior Spider-Man #7 (#40)

Superior Spider-Man #7 (#40) Superior Spider-Man #7 (#40) Superior Spider-Man #7 (#40)


Related Articles

About Author

Dawidos