komiksy: 1396 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #682

The Amazing Spider-Man #682 Numer: The Amazing Spider-Man #682
Tytuł: Ends of the Earth, Part 1: My World On Fire
Wydawnictwo: Marvel Comics 2012
Data wydania: Maj 2012
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Stefano Caselli
Tusz: Stefano Caselli
Kolory: Frank Martin Jr.
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Stefano Caselli
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena okładkowa: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Nowy York. Wschodni Harlem. Spider-Man, korzystając z najnowszych wynalazków (pajęcza lotnia, bombki z pianką termoaktywną), powstrzymuje Equinoxa, który podsyca ogień i nie pozwala straży pożarnej go ugasić. Po sprowadzeniu strażaka Franka Alvareza do szpitala Spider-Man uświadamia sobie, jak bardzo jego praca w Horizon Labs zmienia świat na lepsze – jeden z jego wynalazków znalazł zastosowanie w transporcie organów, inny zwiększył bezpieczeństwo motocyklistów, a kolejny zapewnił pełen komfort przy słuchaniu muzyki na uszach.

Po przybyciu do Horizon Labs zadowolony Peter zamierza przystąpić do pracy nad sprzętem mającym pomóc mu zwalczyć Sinister Six, ale zamiast tego staje się świadkiem niecodziennego skandalu. Burmistrz Jameson, opierając się na bezzasadnych argumentach i kierowany żądzą odwetu za narażenie życia jego syna, grozi Modellowi zamknięciem jego firmy. Prawnik Maxa, Hector Baez odpowiada, że nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych. Jonah obiecuje, że postawi na swoim. Po wyjściu Jamesona i jego świty (Glorii i ochroniarzy) Max prosi wszystkich, by wrócili do swoich prac. Peter ma nadzieję, że starania burmistrza nie zakończą się sukcesem, bo nie wyobraża sobie teraz swojego życia bez Horizon Labs.

Podwodna baza Sinister Six. Dr Octopus oznajmia swoim sojusznikom, że mogą już przystąpić do realizacji jego genialnego planu. Chameleon pyta o Avengers, jedyną drużynę, jaka obecnie przebywa na Ziemi. Otto odpowiada, że nie stanowią oni zagrożenia, gdyż dokładnie ich przeanalizował i zabezpieczył się na wypadek ich ingerencji. Po tym oświadczeniu uruchamia dzieło swojego życia – gigantyczną antenę (Octahedral), która w połączeniu z siatką rozsianych po orbicie sztucznych satelitów (Octavian Lens) wywołuje przyspieszony efekt cieplarniany na Ziemi. Następnie zwraca się do jej mieszkańców za pośrednictwem sygnału TV, tłumacząc, jakim zmianom poddawana jest teraz ich planeta. Peter, któremu towarzyszy Mary Jane, podejrzewa, że Dr Octopus zamierza spalić połowę świata. Nieoczekiwanie Octavius wyłącza tarczę osłaniającą Ziemię i oświadcza, że efekt działania jego wynalazku można odwrócić, a co za tym idzie cofnąć niekorzystne zmiany klimatyczne. Kończy swoją mowę prośbą, by ludzkość pozwoliła mu, umierającemu człowiekowi, przekazać jej największy dar, jakim jest bezpieczna przyszłość.

Peter, nie wierząc w szczere intencje umierającego Octopusa, opuszcza MJ i metrem jedzie do miejsca pracy. Ze zdziwieniem obserwuje, że zwykli ludzie, jak i niektórzy naukowcy z Horizon Labs, doceniają gest Octopusa. Max dostrzega, że Peter wynosi z firmy jakieś materiały. Parker przyznaje, że zabiera je dla Spider-Mana, z którym współpracuje. Modell życzy “im” powodzenia w tym wspólnym przedsięwzięciu.

Rezydencja Avengers. Kapitan Ameryka, Iron Man, Hawkeye, Thor, Black Widow, Spider-Woman i Red Hulk debatują nad tym, czy Octopus jest zagrożeniem czy zbawieniem dla świata. Dyskusję przerywa Spider-Man, który w nowym kombinezonie oświadcza, że jedyna opcja, jaka przed nimi stoi, to walka. Uderzając pięścią w stół, krzyczy: “Avengers Assemble!”.

Recenzja

Świętowanie 50-lecia istnienia Spider-Mana nie mogło obyć się bez epickiej opowieści, w której pajęczy superbohater wespół z potężnymi sojusznikami stawia czoła bandzie niebezpiecznych super-złoczyńców knujących przerażający plan przejęcia kontroli nad światem. Axel Alonso, redaktor naczelny, i Dan Slott, scenarzysta, podjęli się tego odpowiedzialnego zadania i zaprezentowali nam, czytelnikom na dobre i na złe, historię Ends of the Earth. Ma ona być zwieńczeniem wszystkich wątków związanych z ostatnią działalnością Sinister Six, której liderem jest nieuleczalnie chory Doktor Octopus.

Pierwsza część mega-wydarzenia, przewidzianego na 6 podstawowych numerów i 2 one-shoty, wciągnęła mnie doszczętnie. Często twierdziłem, że Dan Slott nie radzi sobie z prowadzeniem życia osobistego Petera Parkera, natomiast gdy daje mu się do ręki materiał na miarę crossovera, w którym dominują team-upy, zapierające dech w piersiach batalie i zaskakujące zwroty akcji, radzi sobie o niebo lepiej. A ponieważ historia Ends of the Earth jest takim właśnie tworzywem, to wiele wskazuje na to, że będzie chlubnym zapisem w CV tego scenarzysty komiksów.

Początek wyśmienity (akcja ratownicza w starym stylu), a widok Spider-Mana, jawnie wzorującego się na swoim arcy-wrogu, niezapomniany. Dalej… możliwość przekonania się, że wynalazki Petera naprawdę udoskonalają jakość życia zwykłych ludzi, to coś, co podnosi prestiż tej postaci. Następnie wielka, bardzo emocjonującą awantura w Horizon Labs, miejscu, w którym Parker czuje się jak ryba w wodzie (nie wspominając już o mnie, który też “czuje się” tam dobrze jako czytelnik, bo obecni twórcy lepiej opisują perypetie “Spider-Mana naukowca” niż “Spider-Mana kochanka”). A potem… mistrzowski plan Doktora Octopusa, który trzyma w ryzach cały świat, a jego intencje są bardzo niejasne. Zresztą, ten zajadły wróg Spider-Mana przeszedł ogromną przemianę od czasu zachorowania na śmiertelną chorobę i miota się między “kompleksem herosa”, a “kompleksem złoczyńcy”.

Koniec jest również bardzo ekscytujący. Bo udział Avengers i debiut najnowszego kostiumu Spider-Mana nie można określić innym przymiotnikiem. Oby ten pozytywny trend utrzymał się przez najbliższe 5 numerów. Skoro już o “piątce” mowa, to pozwalam sobie wystawić temu numerowi taką właśnie notę.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #682 The Amazing Spider-Man #682 The Amazing Spider-Man #682


Related Articles

About Author

Dawidos