komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #683

The Amazing Spider-Man #683 Numer: The Amazing Spider-Man #683
Tytuł: Ends of the Earth, Part 2: Earth’s Mightiest
Wydawnictwo: Marvel Comics 2012
Data wydania: Czerwiec 2012
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Stefano Caselli
Tusz: Stefano Caselli
Kolory: Frank Martin Jr.
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Stefano Caselli
Pomocnik redaktora: Ellie Pyle
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena okładkowa: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Dwa tygodnie wcześniej. Z sekretnej bazy Doc Ock i Mysterio monitorują przebieg misji wykonywanych przez pozostałych członków Sinister Six. Z Baintronics East w Tajpeju Chameleon wykrada pancerz Iron Mana pochodzący z przyszłości. Z Hulkbuster Base Omega w Nowym Meksyku Sandman i Rhino zabierają wynalazek Leadera, o którym była mowa w plikach organizacji Intelligencia. Electro wynosi z British Museum w Londynie cenny artefakt – Kieł Jörmungandr. Otto stwierdza, że to koniec ich przygotowań i teraz świat należy do nich.

Palazzo Senatorio, Rzym, Włochy. Światowi przywódcy i czołowi przedstawiciele świata nauki debatują nad tym, czy należy wesprzeć ideę Doktora Octopusa, która może naprawić warstwę ozonową i zapobiec globalnemu ociepleniu. Spider-Man, Kapitan Ameryka i Thor dołączają do debaty. Działacz ekologiczny Al Gore bardzo zagorzale broni tezy, że wynalazek Octaviusa jest zbawieniem dla świata. Korzystając z funkcji swojego hełmu, Spider-Man uderza polityka i na oczach wszystkich demaskuje go jako Chameleona. Przemawiający na ekranie telebimu Doc Ock przeprasza za ten podstęp, który miał tylko przyspieszyć bieg wydarzeń i skłonić liderów do podjęcia słusznej i dobrej dla wszystkich decyzji. W odpowiedzi na interwencję Spider-Mana postanawia jeszcze raz zademonstrować skuteczność swojego urządzenia. Spider-Man kontaktuje się z Iron Manem, którego zadaniem jest namierzenie kryjówki Octaviusa. Stark jest zaskoczony tym, że zamaskowane satelity Octopusa zaczynają działać na innej częstotliwości. Nadający z Nowego Yorku pracownicy Horizon Labs informują, że satelity wykorzystują technologię z ich starej bazy kosmicznej .

Telekonferencja Horizon Labs zostaje przerwana, gdy nagle wysiada prąd. Max, Sajani, Grady, Uatu i Bella idą sprawdzić, co się stało. Odpowiedzi udziela burmistrz Jameson, który nakazał odłączyć ich budynek od zasilania. Słuchający jego poleceń komisarz Pratchett otrzymuje zadanie ewakuacji całej placówki naukowej.

Iron Man przekazuje Spider-Manowi niepokojące wieści – nie jest w stanie określić miejsca pobytu Sinister Six, a co więcej pole rozpostarte nad Ziemią ma na nią zbawienny wpływ. Doc Ock daje uczestnikom szczytu dobę na podjęcie ostatecznej decyzji. Prosi ich też o przysługę – uwolnienie Chameleona.

Spider-Man, Kapitan Ameryka i Thor obserwują odlot Chameleona, który mimo ukrycia prawdziwego Ala Gore’a w schowku, zostaje puszczony wolno. Premier Symkarii informuje Silver Sable, że zebrane dane potwierdzają korzystne działanie wynalazku Doktora Octopusa i prawdopodobnie przekonają większość przywódców do udzielenia mu kredytu zaufania. Kobieta proponuje mieć oko na Spider-Mana, który może jeszcze wszystko zmienić.

Godzina później, wybrzeże śródziemnomorskie. Chameleon dołącza do reszty Sinister Six. Przyczepiony do jego ubrania pajęczy nadajnik sprowadza w to miejsce Avengers, tak jak przewidział to Doktor Octopus. Otto wyznacza Chameleona na pilota Octobota, pozostali mają według przydzielonych celów zająć się walką z oddziałem Avengers liczącym 8 osób (Kapitan Ameryka, Black Widow, Red Hulk, Thor, Hawkeye, Spider-Man, Iron Man i Spider-Woman). Spider-Man, jako dowódca operacji, proponuje wyłącznie rozwiązanie siłowe.

Bitwa na plaży rozpoczyna się. Red Hulk dorywa się do Octobota. Hawkeye łapie w sieć Mysterio, w czym utwierdza go Spider-Man, który jest w stanie przejrzeć wszystkie triki mistrza iluzji. Electro rozbija odrzutowiec Avengers, pilotowany przez Black Widow, po czym przyjmując postać pędzącej błyskawicy obezwładnia Hawkeye’a i Spider-Woman. Odporny na jego moce kombinezon Spider-Mana zatrzymuje jego pochód, a Thor “wsysa” go do młota i wystrzeliwuje w niebo jak błyskawicę. Chwilę potem Rhino przebija boga rogiem wykutym z zęba Węża z Midgardu. Octopus zakłada na pierś Iron Mana przyrząd oparty na technologii “Starktech” z 2020 roku, przez co zbroja Starka zostaje wyłączona. Kapitan Ameryka prosi Sandmana, który kiedyś należał do Avengers, by rozważył słuszność pracy dla Sinister Six. Marko pozostaje głuchy na te moralne pouczenia i zamraża Rogersa strzałem z pocisku kriogenicznego. Octobot, strzelając z działa Alpha/Gamma konstrukcji Leadera, unieruchamia Red Hulka poprzez wyciszenie aktywności jego mózgu. Na placu boju pozostaje tylko Spider-Man, który próbuje przejąć sterowanie nad kombinezonem Doktora Octopusa za pomocą swojego pancerza. Wywołuje to odwrotny skutek, bo to Otto przejmuje nad nim kontrolę i rozkazuje mu uklęknąć. Octavius śmieje się z jego porażki, która jest spełnieniem jego przedśmiertnego marzenia.

Recenzja

Wielkie WOW! W drugiej części Ends of the Earth na zaledwie 20 stronach dzieje się tak dużo dobrego, że aż nie wiem od czego zacząć chwalenie tego komiksu. Może najpierw od okładki autorstwa Caselli’ego, który wprost bajecznie oddał wielkość Avengers na czele ze Spider-Manem prezentującym swój najnowszy kombinezon (model Spider-Armor MK III, potocznie zwany Strojem Przeciwko Sinister Six). Nie omieszkam skierować słowa uznania pod adresem scenarzysty za wprowadzenie retrospekcji, która ujawnia wiele sekretów mistrzowskiego planu Doktora Octopusa i stanowi przedsmak tego, co czeka czytelników na ostatnich stronach komiksu. Zanim jednak dobrną oni do tej części zeszytu, z przyjemnością obejrzą grę w kotka i myszkę, w którą Doktor Octopus wciąga przywódców państwowych i Avengers, bezradnych wobec kolejnych zagrań umierającego super-złoczyńcy. Co prawda, nagła zmiana zdania o jego osobie w szerokich kręgach politycznych i naukowych nie wydaje się być zbyt przekonująca, zwłaszcza w obliczu podstępu, jakim posłużył się on w trakcie szczytu zorganizowanego w Rzymie w odpowiedzi na postawione przez niego ultimatum.

Niesamowite jest to, że wszystkie elementy układanki trafiają na swoje miejsce i teraz można zrozumieć, czemu Doc Ock wydawał tyle niejasnych poleceń od chwili, kiedy zaczął wcielać swój genialny plan w życie. Wszystko układa się więc w logiczną całość. Jak to mówią: “kawa na ławę”.

Zwieńczeniem tego komiksu jest oczywiście bitwa stoczona między Avengers, a Sinister Six. Walka jest dobrze przemyślana od strony merytorycznej – każdy z uczestników ma swoją rolę do odegrania, czyli swoje “pięć minut”, w trakcie których triumfuje bezapelacyjnie bądź przegrywa z kretesem. Warstwa wizualna nie wymaga też większego komentarza – rysownik daje pokaz swoich najwyższych umiejętności arystycznych i wielkiego talentu. Dynamika, szczegóły, wyrazistość, przejrzystość, moc – każda cegiełka budująca wielkość rysunków została uformowana z najlepszego surowca.

Kończąc recenzję tego numeru, nie sposób oprzeć się temu, by jak najszybciej sięgnąć po następny numer i zobaczyć, co też takiego przygotował Dan Slott który jak dotąd prowadzi opowieść Ends of the Earth w jak najlepszym kierunku.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #683 The Amazing Spider-Man #683 The Amazing Spider-Man #683

The Amazing Spider-Man #683 The Amazing Spider-Man #683 The Amazing Spider-Man #683

 


Related Articles

About Author

Dawidos