komiksy: 1647 komiksy polskie: 114 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #109

The Amazing Spider-Man #109Numer: The Amazing Spider-Man #109
Tytuł: Enter: Dr. Strange!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1972
Data wydania: Czerwiec 1972
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: John Romita
Tusz: John Romita
Kolory: John Romita
Litery: Artie Simek
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.20
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Biuro Federalne. Peter zastanawia się, co zrobić, aby opuścić towarzystwo Gwen, nie wychodząc na tchórza. Chłopak zamyka się w toalecie, przebiera w kostium Spider-Mana, a ze swoich ubrań i sieci wykonuje kukłę, którą na oczach dziewczyny zabiera ze sobą w powietrze, inscenizując porwanie Parkera.

Szybując po mieście, Spider-Man zauważa astralną formę Dr. Stange’a, który zabiera go do swojej rezydencji. Tam mistyk objaśnia mu, że porywacze chcą złożyć w ofierze jego przyjaciela Flasha po to, aby wskrzesić Wielkiego Kapłana zapadłego w śpiączkę po wybuchu świątyni, o której zniszczenie oskarżono Thompsona. Doktor obiecuje pomóc Spider-Manowi w uratowaniu Flasha.

W kwaterze porywaczy do celi Flasha przychodzi Sha Shan, córka W. Kapłana, która opiekowała się chłopakiem w świątyni. Dziewczyna pamięta, że Flash chciał ich ostrzec przed katastrofą. Nagle Sha Shan wyjmuje nóż i gdy zamierza się na chłopaka, zostaje zauważona przez strażników, którzy każą jej rzucić broń. Tymczasem Gwen przychodzi do mieszkania Harry’ego. Zdenerwowana, informuje o porwaniu Petera przez Spider-Mana i zarzuca obecnej tam May, że traktuje bratanka jak dziecko. Po chwili przeprasza.

Kryjówka mnichów. Po godzinie rozpoczyna się mistyczny rytuał złożenia ofiary. Gdy kat (Giant One) przymierza się do ścięcia głowy Flasha, w kwaterze pojawiają się Spider-Man i Dr. Strange. Po uwolnieniu z więzów jeńca Pająk tworzy ogromną zasłonę z sieci, aby zatrzymać strażników. W tym czasie Strange wypowiada zaklęcie, które budzi z transu W. Kapłana. Mnich wyjawia podwładnym całą prawdę, oczyszczając imię Flasha. Przy okazji Sha Shan tłumaczy chłopakowi, że nie chciała go zabić nożem, tylko rozciąć jego więzy. Strange odlatuje, a Flash dziękuje Spider-Manowi za okazaną pomoc.

Recenzja

Druga część historii opowiadającej o zemście. Jej obiektem jest Flash Thompson, który jako żołnierz USA służył w Wietnamie, gdzie niesłusznie oskarżono go o zniszczenie Wielkiej Świątyni. Teraz znajdujący się w rękach mścicieli Flash oczekuje na egzekucję, a pomóc mu mogą tylko Spider-Man i… Dr.Strange!

Komiks powinien się spodobać tym, którzy lubią interesujące team-upy superbohaterów. Dr. Strange jest wielką i wybitną postacią uniwersum Marvela, dlatego miło, że pojawił się na łamach największej serii komiksowej o Spider-Manie. Wcześniej Strange spotkał Pająka w roczniku The Amazing Spider-Man Annual #2 w historii zatytułowanej The Wondrous World of Dr. Strange!.

Mało twórczy jest początek komiksu, w którym scenarzysta stosuje znaną z TASM #46 i TASM #81 sztuczkę z „pajęczym” manekinem. Jedno należy przyznać – Peter musi się wiele natrudzić w swojej karierze Spider-Mana, a Stan Lee nie daje mu ani chwili wytchnienia! W komiksie poznajemy też imię mniszki, w której zakochał się Flash, służąc w Wietnamie. Sha Shan to mało jeszcze rozwinięta postać, ale warto ją zapamiętać, ponieważ jeszcze nieraz pojawi się w życiu Thompsona.

Trochę rozczarowuje koniec komiksu. Wypadałoby, żeby udział Dr. Strange’a w całej aferze z Wietnamczykami został wyjaśniony dokładniej niż tylko jako usłyszenie wezwania od ojca Sha Shan. Jednak środek lektury jest jak najbardziej przyjemny dla czytelnika, cała opowieść o Wielkim Kapłanie, świętych obrzędach i mistycznych rytuałach stanowi nowość i pewną świeżość w komiksach ze Spider-Manem. 4 pajączki z adnotacją, że długich pojedynków tutaj nie należy się spodziewać.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #109 The Amazing Spider-Man #109 The Amazing Spider-Man #109

The Amazing Spider-Man #109 The Amazing Spider-Man #109 The Amazing Spider-Man #109


Related Articles

About Author

Dawidos