komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man Annual #2

The Amazing Spider-Man Annual #2Numer: The Amazing Spider-Man Annual #2
Tytuł: The Wondrous World of Dr. Strange!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1965
Data wydania: 1965
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Sam Rosen
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #2

Streszczenie

Spider-Man patroluje miasto. W innej części miasta trwa bijatyka w barze. Mężczyzna w kapeluszu składa dwóm osiłkom propozycję współpracy. Gdy ci odmawiają, hipnozytuje ich siłą własnego umysłu. Xandu, bo tak nazywa się czarnoksiężnik, wychodzi z baru w towarzystwie posłusznych mu zbirów, których obdarzył nadludzką siłą. W swojej kryjówce rozkazuje im udać się do siedziby Dr. Strange’a w Greenwich Village i wykraść drugą połowę Różdżki Watoomby, która uczyni go Mistrzem Mistycznych Sztuk. Niewolnicy wykonują polecenie, pokonując samego Strange’a. Spider-Man zauważa ich wyjście z domu Doktora. Niestety nawet jego siła nie jest w stanie sprostać mocy osiłków. Zanim odchodzą, Spidey podrzuca im “pajęczą pluskwę”, dzięki czemu dociera do kryjówki Xandu. Ten przenosi Pająka w inny wymiar, ale w ostatniej chwili Spidey zabiera mu Różdżkę. Xandu wysyła za nim swoich niewolników. Dr. Strange odzyskuje przytomność i korzystając z magii, odnajduje Xandu. W trakcie walki z Doktorem mroczny czarownik otwiera portal i odzyskuje Różdżkę z rąk Pająka. Ulegając jej mocy, Strange opuszcza swoje ciało i jako duch podpowiada Pająkowi, by chwycił węże elektryczne i oślepił osiłków, którzy dzięki temu zostają wyzwoleni z hipnozy. Połączona siła Spider-Mana i magii Doktora, który wrócił do swego ciała, kończą się przegraną Xandu. Strange zabiera Różdżkę i pozbawia ją magicznej mocy, po czym rzuca na Xandu czar snu, który wyczyści jego umysł z wszelkiego zła. Doktor dziękuje Spider-Manowi za pomoc.

Dodatki

Spider-Man
Przedruk pierwszej historii z The Amazing Spider-Man #1.

The Uncanny Threat Of The Terrible Tinkerer!
Przedruk drugiej historii z The Amazing Spider-Man #2.

A Gallery Of Spider-Man’s Most Famous Foes!
Przegląd najbardziej popularnych przeciwników Spider-Mana tamtych czasów. Opisani są tutaj: The Circus of Crime (Clown, Ringmaster, Cannonball, Princess Python i Great Gambonnos), Scorpion, Beetle, Jonah’s Robot (First Spider-Slayer) oraz Crime-Master.

Marked For Destruction By Dr. Doom!
Przedruk historii z The Amazing Spider-Man #5.

Recenzja

Info:
Drugi annual serii Amazing Spider-Man wydany w 1965 roku. Twórcy znakomitego, pierwszego numeru, Stan Lee i Steve Ditko powracają, aby przedstawić nam pierwsze spotkanie Spider-Mana z innym popularnym superbohaterem Marvela, czarnoksiężnikiem o imieniu Doktor Strange!

Historia:
W przeciwieństwie do rewelacyjnej The Sinister Six! z poprzedniego numeru, historia drugiego rocznika zajmuje zwykłą objętość stron (20), typową dla każdego komiksu z serii TASM. Przełomowym wydarzeniem The Wondrous World Of Dr. Strange! jest pierwszy team-up Spider-Mana i Dr. Strange’a, bohatera zakończonej już serii komiksowej Strange Tales. Po wielkich wrażeniach, jakie dostarczyła lektura TASM Annual #1, historia z gościnnym występem Dr. Strange’a może wydawać się rozczarowaniem, lecz przy głębszym spojrzeniu czytelnik powinien dostrzec wiele zalet. Pierwszy występ złego czarnoksiężnika o imieniu Xandu, świetne pojedynki z wykorzystaniem magii, ekscytujący, acz przypadkowy team-up Spider-Mana i Dr. Strange’a oraz plastyczne i silnie przemawiające do wyobraźni rysunki Steve’a Ditko (mam tu na myśli m.in. wygląd obcego wymiaru, do którego zostaje przeniesiony Spider-Man). 4 pajączki za samą historię.

Dodatki:
Kontynuacja galerii najbardziej znanych przeciwników Spider-Mana. Tym razem opisano wszystkich super-łotrów, jacy pojawili się między TASM #16, a TASM #26. Poza tym przedruki trzech kultowych historii z pierwszych numerów serii: Spider-Man z TASM #1, The Uncanny Threat Of The Terrible Tinkerer! z TASM #2 oraz Marked For Destruction By Dr. Doom! z TASM #5. W porównaniu z TASM Annual #1 dodatków jest znacznie mniej, ale to wynik zamieszczonych w drugim roczniku reprintów.

Podsumowanie:
Drugi annual nie jest tak dobry jak pierwszy, a zamieszczona w nim historia nie dostarcza takich emocji jak historia z udziałem Sinister Six. Ale to nie zmienia faktu, że otrzymujemy kolejny udany komiks w wykonaniu deutu Lee-Ditko z kultowym już wydarzeniem. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy występ Xandu.
• Pierwsze w dziejach spotkanie Spider-Mana i Doktora Strange’a.
• Po raz pierwszy w historii nikt z “obsady” Spider-Mana nie pojawia się w komiksie, w którym pajęczy superbohater występuje.
• Przy pożegnaniu Spider-Man, który zawsze nie czuł się komfortowo w sprawach magicznych, życzy Doktorowi Strange’owi: Niech twój amulet nigdy nie łaskocze.

The Amazing Spider-Man Annual #2 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man Annual #2 (okładka przedruku)The Amazing Spider-Man Annual #2 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man Annual #2The Amazing Spider-Man Annual #2 The Amazing Spider-Man Annual #2

The Amazing Spider-Man Annual #2 The Amazing Spider-Man Annual #2 The Amazing Spider-Man Annual #2

The Amazing Spider-Man Annual #2 The Amazing Spider-Man Annual #2 The Amazing Spider-Man Annual #2


Related Articles

About Author

Dawidos