komiksy: 1449 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man Annual #1

The Amazing Spider-Man Annual #1 Numer: The Amazing Spider-Man Annual #1
Tytuł: The Sinister Six
Wydawnictwo: Marvel Comics 1964
Data wydania: 1964
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Sam Rosen
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1
Przedruk PL 2: Superbohaterowie Marvela #1: Spider-Man

Streszczenie

Pozbawiony mechanicznych macek Doctor Octopus ucieka z więzienia, przywołując psychicznie swoje ramiona. Następnego dnia Spider-Man zabiera Jamesonowi gazetę i czyta o ucieczce Octaviusa. Lekturę drastycznie przerywa mu pojawienie się Thora.

W innej części miasta trwa zebranie super-łotrów zorganizowane przez Octopusa, który czeka jeszcze na przybycie dwóch zaproszonych złoczyńców. Następnego dnia pajęczy zmysł Petera reaguje na widok pewnego przechodnia. Niestety Peter zostaje zaczepiony przez Flasha, który chce bić się z Parkerem o swoją dziewczynę Liz. Uwagę Flasha odwraca jednak pojawienie się duchowej formy Dr. Stange’a. W tym czasie Parker przebiera się za Spider-Mana i próbuje zaczepić przechodnia. Tajemniczym osobnikiem okazuje się być jednak Sandman, który ukradkiem przez studzienkę kanalizacyjną zsuwa się do ścieków. Sandman rusza na spotkanie zaplanowane przez Octopusa.

Peter kieruje się w stronę domu i przez okno zauważa ciocię May grzebiącą na strychu wśród rzeczy wujka Bena. Chłopak przypomina sobie śmierć swojego opiekuna na dachu jednego z budynków. Nagle bohater traci przyczepność i spada, chwytając się masztu flagowego. Peter dochodzi do wniosku, że stracił swoje pajęcze moce. Wiszącego na maszcie superbohatera zauważa Fantastyczna Czwórka, która przelatuje obok niego obojętnie, uznając, że publicznie się popisuje. Spidey dociera na krawędź budynku, wchodzi przez okno i schodami udaje się na dół. Jak najszybciej wraca do domu i kładzie się do łóżka.

W kryjówce Dr. Octopusa trwa pierwsze oficjalne spotkanie Sinister Six (Dr. Octopus, Electro, Kraven, Mysterio, Sandman i Vulture). Super-łotrzy ustalają kolejność ataków na Spider-Mana w miejscach, które najbardziej pasują do ich talentów, losując kartki. Według Octopusa taki sposób walki osłabi Spider-Mana, aż w końcu poniesie on klęskę.

Ciocia May martwi się o swojego bratanka. Peter nie pojawia się w szkole. Chłopak przechadza się po molo, gdzie widzi poskramiających bandytów Giant-Mana i Wasp. Pod redakcję „Daily Bugle” przychodzi ciocia May, która chce porozmawiać z Betty Brant o jej związku z Peterem. Obie kobiety zostają porwane przez Sandmana i Electro, co widzi z okna Jonah Jameson. Octopus wysyła Vulture’a z misją do „Daily Bugle”. Sęp każe Jamesonowi wydrukować wiadomość o porwaniu kobiet i miejscu spotkania dla Spider-Mana. Całej rozmowie przysłuchuje się obecny w gabinecie Peter Parker. Jameson stara się skontaktować ze Spider-Manem, ale ani FF ani Kapitan Ameryka, ani też X-Men nie wiedzą, gdzie podziewa się Spider-Man.

Peter decyduje się jednak przyjść na spotkanie, które wyznaczono w fabryce aparatury elektrycznej Starka. Tam na bohatera czeka Electro. Nagle Pająk odzyskuje swoje moce i przystępuje do walki. Po zabezpieczeniu samego siebie i odłączeniu źródła zasilania fabryki, Spidey atakuje bezpośrednio Electro i powala go jednym silnym ciosem. Po chwili zjawia się Iron Man, którego Spidey prosi o „opiekę” nad Electro.

Jameson kontynuuje poszukiwania Spider-Mana. Spidey dociera na kolejne miejsce, którego adres znajdował się na kartce Electro. Tam zauważa Kravena z dwoma leopardami. W toku walki Spider-Man zabiera kartkę Kravena i opuszcza zaskoczonego Łowcę. Peter stwierdza, że tymczasowa utrata mocy miała podłoże psychosomatyczne. Szybując po mieście, Spider-Man napotyka Human Torcha, który informuje go o poszukiwaniach jego osoby. Tymczasem odbierający raporty o przebiegu bitew Doktor Octopus udaje przed porwanymi kobietami szarmanckiego i troskliwego dżentelmena.

Spidey dociera pod trzeci adres, gdzie znajdują się X-Men, którzy go atakują. Są to jednak tylko roboty, imitacje bohaterów. Steruje nimi ukryty za metalową ścianą Mysterio. Spidey rozbija sztuczną ścianę i atakuje Mysterio. Ten znika w chmurze dymu, zostawiając czwartą kartkę, którą mimo niewyraźnego pisma Spidey odczytuje przy użyciu pajęczego zmysłu. Tymczasem Jameson dalej szuka śladu Spider-Mana – rozmawia nawet z małym pająkiem, sądząc, że przysłał go Spider-Man!

Spidey trafia pod czwarty adres, gdzie materializuje się Sandman. Gdy Spider-Man zabiera mu kartkę, zostaje zamknięty w metalowej klatce razem z Sandmanem. Sandman potrzebuje jednak powietrza i pada nieprzytomny, dzięki czemu Spidey otwiera drzwi klatki i ucieka. W międzyczasie Jameson dowiaduje się, że wszystkie gazety napisały o pojawieniu się Spider-Mana z wyjątkiem „Daily Bugle”, a Dr. Octopus martwi się sukcesami Spider-Mana w walce z jego towarzyszami.

Spidey dociera pod ostatni adres, gdzie czeka na niego Vulture. Sęp powie mu, gdzie jest Betty Brant pod warunkiem, że ściągnie swoje wyrzutnie sieci. Pająk wykonuje jego polecenie, ale i tak daje radę go pokonać, zaczepiając o niego liną i wskakując mu na plecy. Po odzyskaniu wyrzutni sieci Spider-Man przywiązuje Sępa do budynku i udaje się pod wskazany adres. Tymczasem JJJ cierpi z powodu słabej sprzedaży gazety.

Spidey odnajduje stary zamek, gdzie ukrył się Doktor Octopus. Błądząc po posiadłości, Spider-Man zauważa bezbronnego Octopusa, zostaje jednak zaatakowany przez jego macki. Bohater wyrywa się z uścisku i ucieka w głąb korytarza. Nagle pod jego nogami zapada się podłoga i Spidey ląduje w olbrzymim akwarium, w którym pływa Octopus. Bohater pokonuje wroga, pokrywając jego macki olbrzymią ilością sieci, w którą Doktor Octopus zostaje zaplątany. Spider-Man odnajduje Betty i ciocię May. Wszyscy szczęśliwie wracają do domu. Nieszczęśliwi są wyłącznie Jameson, którego zaczepia w biurze Human Torch, oraz członkowie Sinister Six siedzący w więzieniu.

Dodatki

A Gallery Of Spider-Man’s Most Famous Foes!
Przegląd najbardziej popularnych przeciwników Spider-Mana tamtych czasów. Opisani są tutaj Włamywacz (ten co zabił wujka Bena), Chameleon, Vulture, Tinkerer, Dr. Octopus, Sandman, Doctor Doom, Lizard, The Living Brain, Electro, Enforcers i Big Man, Mysterio, Green Goblin oraz Kraven Łowca.

The Secrets Of Spider-Man!
W tym dziale przeczytacie wszystko, co powinniście wiedzieć o Spider-Manie. Poznacie genezę jego pajęczych mocy oraz dowiecie się, jakimi umiejętnościami dysponuje. Opisane są tutaj pajęcza siła, pajęcza zwinność, pajęczy skok, pajęczy chwyt, czyli wspinanie się po ścianach, oraz pajęczy zmysł. Nie brakuje też informacji o pajęczej sieci, jej wyrzutniach i kostiumie Spider-Mana.

Peter Parker As…Spider-Man
Prezentacja Petera Parkera w kostiumie Spider-Mana.

Peter Parker’s Favorite Heel And Heart-Throb
Prezentacja Jonaha Jamesona i Betty Brant.

Peter Parker’s Classmates
Prezentacja szkolnych kolegów Petera Parkera (Flash Thompson, Liz Allan), a także jego pedagogów (nauczyciel fizyki Mr. Warren i dyrektor Davis).

Peter Parker’s House
Prezentacja domu Petera Parkera na Forest Hills, Queens.

Guest Star Page
Prezentacja gościnnych bohaterów Marvela (Fantastic Four, Hulk).

How Stan Lee And Steve Ditko Create Spider-Man!
Humorystyczna nowelka, która opowiada, w jaki sposób Stan Lee oraz Steve Ditko stworzyli postać Spider-Mana. W tej historyjce Lee i Ditko niemal ciągle się kłócą oraz wygłaszają cyniczne uwagi na swój temat.

Recenzja

Info:
Pierwszy rocznik The Amazing Spider-Man wydany w 1964 roku. To komiks, który stanowi przykład największego dzieła, jakie powstało w wyniku współpracy Stana Lee ze Stevem Ditko. Do dziś pozostaje on jednym z najlepszych i najbardziej kultowych komiksów ze Spider-Manem, rozpoznawanym przez fanów-kolekcjonerów na całym świecie. Duża w tym zasługa debiutu Sinister Six, grupy najzacieklejszych i najbardziej potężnych przeciwników Spider-Mana.

Historia:
Beż żadnego wahania mogę powiedzieć, że Sinister Six jest najznakomitszą historią, jaką napisał w swojej wieloletniej karierze Stan Lee. Obecność Sinister Six dostarcza niesamowitych emocji. O sukcesie tej grupy świadczy fakt, jak często późniejsi scenarzyści komiksów wracali do niej, tworząc jej kolejne inkarnacje. Nic dziwnego. Przypomnij sobie takie komiksy jak: TASM #2, #3, #4, #9, #13 i #15, a teraz połącz je w jedną całość, a otrzymasz genialną mieszankę, jaką jest historia Sinister Six. Przewijający się w niej wątek z utratą pajęczych mocy został wykorzystany w filmie Spider-Man 2. Owy fakt dowodzi, jak filmowcy docenili bardzo dzieło życia duetu Lee & Ditko. Mało zalet? Dorzucę jeszcze masę gościnnych występów największych superbohaterów Marvela takich jak: Thor, Doctor Strange, Fantastic Four, Giant-Man, Wasp, Captain America, X-Men i Iron Man. Trwająca ponad 40 stron historia nie stanowi wyłącznie popisu umiejętności Stana Lee. Również naczelny rysownik Steve Ditko osiąga wyżyny swoich możliwości. Charakterystyczną cechą jego wyśmienitego stylu są przepiękne, jednostronicowe panele, na których Spider-Man walczy z osobna z każdym z członków Sinister Six.

Dodatki:
The Amazing Spider-Man Annual #1 jest także wyjątkowy pod względem zamieszczonych dodatków. Żaden inny Annual nie może pochwalić się taką różnorodnością i zasobnością informacji co ten numer. Galeria przeciwników Spider-Mana (A Gallery Of Spider-Man’s Most Famous Foes) to kolejne wyzwanie Ditko, któremu rysownik sprostał. The Secrets Of Spider-Man to dokładny opis originu, pajęczych mocy i kostiumu Spider-Mana, który do czasu publikacji historii Transformations, Literal & Otherwise w 2001 roku stanowił najbardziej rzetelne i najwiarygodniejsze źródło wiedzy o pochodzeniu Spider-Mana. Dalej czekają prezentacje pierwszoplanowych postaci w komiksach z Pająkiem (Jonah Jameson, Betty Brant, Flash Thompson, Liz Allan, ciocia May) oraz gości (Fantastic Four i Hulk). Na koniec przeczytać można humorystyczną historyjkę How Stan Lee And Steve Ditko Create Spider-Man!, której tytuł mówi sam za siebie.

Podsumowanie:
Pierwszy występ Sinister Six, popularny wątek utraty pajęczych mocy, doskonała charakteryzacja postaci, plejada gościnnych występów, świetne sekwencje akcji, wspaniałe rysunki Ditko oraz doskonałe dodatki – to zalety, które składają się na komiks zasługujący na 6 pajączków. I jest to najniższa nota, jaką mogę mu wystawić.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy występ Sinister Six.
• Pierwsza w dziejach utrata supermocy przez Spider-Mana.
• Ujawniony w tej historii telepatyczny kontakt Doktora Octopusa i jego macek przypadnie do gustu innym scenarzystom, którzy będą często wykorzystywali ten motyw.
• Pierwszy w historii komiks, w którym wystapili wszyscy ówcześni superbohaterowie wydawnictwa.

The Amazing Spider-Man Annual #1 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man Annual #1 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man Annual #1 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1

The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1

The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1

The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1

The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1 The Amazing Spider-Man Annual #1


Related Articles

About Author

Dawidos