komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

Essential: Amazing Spider-Man #1

Essential: Amazing Spider-Man #1Numer: Essential: Amazing Spider-Man #1
Tytuł: Tom 1
Wydawnictwo: Mandragora 2006
Data wydania: Sierpień 2006
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko, Jack Kirby
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Krzysztof Pachurka, Dominik Daroch
Okładka: Tomasz Leśniak
Redaktor: Bartłomiej Sutor
Redaktor naczelny: Przemysław Wróbel
Tłumacz: Witold Nowakowski, Orkanaugorze
Cena: 79,90 zł

Opis

Szkoła, jakich wiele. Uczeń, jakich wielu. Nieśmiały. Nie rzucający się w oczy. Peter Parker. W trakcie eksperymentu został przypadkowo ukąszony przez napromieniowanego pająka. Na pozór błahe zdarzenie na zawsze zmieniło jego życie. Peter zyskał niewiarygodne moce. Siłę, skoczność, umiejętność chodzenia po ścianach… stał się Człowiekiem-Pająkiem. Jako Amazing Spider-Man szukał sławy i szczęścia, nie przejmując się niczym, ani nikim, dbając jedynie o siebie. Jednak śmierć ukochanego wujka… tragedia, której mógł zapobiec… uświadomiła mu, że musi stać się bardziej odpowiedzialny. Tak właśnie narodził się bohater.

Zawartość

 

Recenzja

Kolejny tom „cegłówka” z cyklu Essential. Tym razem na 528 stronach poznajemy początki Spider-Mana. Album składa się z pierwszych 22 zeszytów o Człowieku-Pająku, stworzonych przez znakomity duet amerykańskich twórców – Stana Lee i Steve’a Ditko. W trakcie szkolnego eksperymentu Peter Parker, klasowy kujon, zostaje przypadkowo ukąszony przez napromieniowanego pająka. To całkowicie zmienia jego życie… Zobacz, jak narodził się bohater! Poznaj jego historię!

Oryginalna historia narodzin Spider-Mana. Debiuty jego przyjaciół i największych wrogów. Pochodzenie takich super-łotrów jak Doctor Octopus, Electro, Lizard, Mysterio czy Scorpion. Kultowe historie Lee i Ditko stanowiące kanon życia Spider-Mana. Pod względem zawartości merytorycznej pierwszy tom Essential: Amazing Spider-Man to po prostu arcydzieło. Bardzo się cieszę, że Mandragora postanowiła zapoznać polskich czytelników z tymi historiami, o których wielokrotnie wspominał Arkadiusz Wróblewski w Arachnopoczcie na łamach wydawanego przez Tm-Semic cyklu Amazing Spider-Man.

Jakość wydania również jest bardzo dobra. Twarda oprawa, dobrze opracowany spis treści i poprawne tłumaczenie: drobne błędy można zauważyć, ale to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, jak trudny do przetłumaczenia jest język młodzieżowy z lat 60. Tak jak w amerykańskim wydaniu wszystkie strony są czarno-białe. Jedyny mankament stanowią niektóre reprinty okładek oryginalnych komiksów m.in. 2 i 6 numeru. Są one zbyt zaciemnione i nie widać na nich wielu elementów znajdujących się w tle.

Essential: Amazing Spider-Man – Tom I to biblia fanów Spider-Mana i obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika przygód Człowieka-Pająka. Jasne, że 6 pajączków!

Ocena:

Autor: Dawidos

Essential: Amazing Spider-Man #1 Essential: Amazing Spider-Man #1 Essential: Amazing Spider-Man #1


Related Articles

About Author

Dawidos