komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #6

The Amazing Spider-Man #6 Numer: The Amazing Spider-Man #6
Tytuł: Face-to-Face With… The Lizard!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1963
Data wydania: Listopad 1963
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Art Simek
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1

Streszczenie

W Nowym Jorku rozchodzi się wieść o olbrzymim jaszczurze terroryzującym bagna Everglades na Florydzie. “Daily Bugle” wyzywa Spider-Mana na pojedynek z Lizardem. Peter udaje się do Jamesona z nadzieją, że wydawca wyśle go z misją zrobienia zdjęć potworowi. Jonah nie wierzy jednak w jego istnienie i wyjawia, że wydawana przez niego gazeta opisała tę historię, by tylko podnieść sprzedaż. Betty Brant uważa, że jej szef postępuje niewłaściwie, nie dając Peterowi szansy na zbadanie tej intrygującej sprawy.

Muzeum Historii Naturalnej. Peter, Flash i Liz słuchają wykładu na temat dinozaurów. Parker zauważa podejrzanie wyglądających mężczyzn, którzy wykradają warty fortunę rubin i biorą pannę Allan za zakładniczkę. Jako Spider-Man chłopak wyrywa Liz z ich brudnych łap i jednym ciosem nokautuje dwoje przestępców, po czym jak gdyby nigdy nic przebiera się i wraca do muzeum w codziennych ubraniach. Liz jest zachwycona spotkaniem ze Spider-Manem, który nazwał ją “niebieskooką”. Słuchając radia, Peter postanawia jeszcze raz przekonać Jamesona do wsyłania go na Flordyę.

Niedługo później w gabinecie Jamesona pojawia się Spider-Mane, oznajmiając, że przyjmuje wyzwanie. Ponadto chce, by wydawca wysłał na Florydę kogoś, kto udokumentuje jego wyprawę. Wiszący na suficie Jameson woła do siebie Betty i każe jej umówić Parkera na spotkanie z nim. Okazuje się, że Jonah postanawia polecieć na Florydę, zabierając ze sobą fotografa – Petera Parkera. Ciocia May zgadza się na wyjazd Petera, gdy dowiaduje się, że będzie mu towarzyszył “przemiły” Jameson.

W samolocie Peter czyta artykuł o Doktorze Curtisie Connorsie, który jest specjalistą od gadów mieszkającym w rejonach Everglades. Po przylocie chłopak oddala się pod pretekstem zakupu kliszy do aparatu i jako Spider-Man wyrusza na bagna. Niedługo po przybyciu na miejsce Lizard atakuje go. Wykorzystując element zaskoczenia, potwór używa swojego ogona i wyrzuca Pająka w powietrze. Chłopak ląduje w koronach drzew. Będąc wysoko zauważa chatkę na bagnach. Wewnątrz siedzi płacząca kobieta. Kiedy Spider ostrzega ją przed jaszczurem, ta mówi, że Lizard jest jej mężem. Okazuje się, że Dr. Curtis Connors po utracie ręki na wojnie zajął się badaniem właściwości regeneracyjnych jaszczurek, chcąc podarować te cudowne zdolności niepełnosprawnym ludziom. Stworzył serum, po wypiciu którego odrosła mu ręka, lecz z biegiem czasu zamienił się w jaszczura. Opowieść przerywa krzyk syna Marthy – Billy’ego. Spider-Man zabiera chłopca i znowu podejmuje walkę z Lizardem, w czasie której przekonuje się o jego ogromnej sile i twardej jak głaz skórze. Lizard na dźwięk głosu Marthy ucieka.

Peter, korzystając z notatek Connorsa, tworzy antidotum, które przywróci Lizardowi dawną postać. Jaszczur wchodzi do laboratorium i demoluje je, przygniatając regałami Spider-Mana. Martha pomaga wygrzebać się Pająkowi i informuje go o planach stworzenia przez Lizarda armii podobnych do niego super-gadów. Spider-Man wyrusza w pościg za jaszczurem i znajduje go w opuszczonym hiszpańskim forcie. Robi mu kilka zdjęć, gdy ten przemawia do posłusznych mu aligatorów, obiecując gadom obalenie ludzkości i przejęcie przez nich władzy nad światem. Kiedy idzie przygotować serum, które zamierza wlać do okolicznych bagien, dostrzega Spider-Mana. Po dość długiej potyczce Spider-Manowi udaje się zamknąć przeciwnika w wieży i wtłoczyć anty-serum do gardła Curtisa. Doktor odzyskuje ludzką postać (bez jednej ręki) i wraz z wdzięczną Marthą i wyrozumiałym Spider-Manem postanawia utrzymać wszystko w tajemnicy.

Peter przynosi zniecierpliwionemu Jamesonowi zdjęcia rzekomo kupione od indiańskiego przewodnika. Jonah niszczy je i stwierdza, że Lizard nie istnieje. Beszta Petera za zmarnowanie jego czasu oraz pieniędzy na samolot i hotel. Obaj wracają do Nowego Jorku.

Po powrocie Petera do domu jego ciocia prosi go pomoc w wykonaniu pewnych prac w gospodarstwie. Parker myśli nad zaproszeniem Betty, ale dziewczyna pracuje do późna w redakcji, toteż dzwoni do Liz, chcąc umówić się z nią na randkę, jednak koleżanka nie ma czasu i czeka na telefon od Spider-Mana, w którym się zadurzyła. Tymczasem Betty czyta Jamesonowi list przesłany przez Spider-Mana, który pisze, że nadal jest górą.

 

Recenzja

Dobry, choć nie pozbawiony wad komiks. Debiutuje w nim Doktor Curtis “Curt” Connors, naukowiec specjalizujący się w protozoologii, czyli nauce o gadach. Na skutek nieudanego eksperymentu przemienia się on w potwornego i siejącego grozę przerośniętego jaszczura – Lizarda. Ta postać, kolejny wspaniały wytwór z kopalni pomysłów Stana Lee, jest wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze, symbolizuje odwieczny konflikt między dobrą, a złą stroną natury ludzkiej. Kiedy Curt przemienia się w Lizarda, zatraca człowieczeństwo, ale nie całkowicie, dzięki czemu momentami odzyskuje świadomość poczciwego człowieka i w porę powstrzymuje się od zrobienia czegoś strasznego, czego mógłby poźniej bardzo żałować. Po drugie, jest to postać tragiczna, która “narodziła się” z bardzo szlachetnych pobudek – była to praca naukowa, która miała na celu dobro ludzkości, lecz niestety zakończyła się totalną katastrofą, doprowadzając do powstania potwora planujacego zniewolenie/zagładę rodzaju ludzkiego. Natomiast bardzo trudny do zaakceptowania jest wygląd samego Lizarda. Jest on zdecydowanie za mało przerażający, wręcz śmieszny, jednak stan ten z czasem ulegnie zmianie na korzyść tej postaci.

Scenariusz byłby bez zarzutów, gdyby nie pomysł z tym, że uczeń liceum, jakim jest Peter Parker, wynajduje tak szybko antidotum na “chorobę” Dr. Connorsa. Jest to mało prawdopodobne, nawet biorąc pod uwagę ogromny talent naukowy, jakim został obdarzony Spider-Man. Z drugiej strony Stan Lee zawsze podchodzi do swoich komiksów “na luzie”, stąd może te drobne “nieporozumienie” w scenariuszu. Sądzę, że 4 i 1/2 pajączka to sprawiedliwa ocena tego komiksu.

Ocena:

Autor: Rodzynek (streszczenie), Dawidos (recenzja)

Ciekawostki

• Pierwszy występ Curta Connorsa/Lizarda oraz jego żony i syna.
• Po raz pierwszy Peter wpada na pomysł zaproszenia Betty na randkę.
• W tym numerze Billy, syn Connorsa, doskonale wie, że Lizard to jego ojciec. W późniejszych komiksach zarówno Martha jak i Curt twierdzą, że Billy nie zna tajemnicy ojca.

The Amazing Spider-Man #6 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #6 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #6 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #6 The Amazing Spider-Man #6 The Amazing Spider-Man #6

The Amazing Spider-Man #6 The Amazing Spider-Man #6 The Amazing Spider-Man #6


Related Articles

About Author

Majk