komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #20

The Amazing Spider-Man #20Numer: The Amazing Spider-Man #20
Tytuł: The Coming Of The Scorpion!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1965
Data wydania: Styczeń 1965
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Sam Rosen
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1

Streszczenie

Po pożegnaniu Liz Allan i wyjściu ze szkoły Peter zauważa, że jest śledzony przez pewnego człowieka. Gdy mężczyzna odchodzi spod jego domu, chłopak w kostiumie Spider-Mana, pod osłoną nocy, dyskretnie podąża za nim. Widząc go w budce telefonicznej, dochodzi do wniosku, że nieznajomy ma nad sobą przełożonego, z którym się kontaktuje. Wykorzystując utkanego z pajęczyny nietoperza, Spidey odciąga uwagę obcego mężczyzny i bezpiecznie wraca do domu, aby nie niepokoić cioci May.

Z rana Peter udaje się do “Daily Bugle”, a mężczyzna w fioletowym garniturze nadal podąża za nim krok w krok. W budynku redakcji osobnik przerywa śledzenie Parkera i spotyka się ze swoim przełożonym, którym okazuje się być Jonah Jameson, który wynajął detektywa Maca Gargana, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Peter Parker robi tak doskonałe zdjęcia Spider-Manowi. Widząc jednak brak postępów w tym śledztwie, proponuje mu udział w eksperymencie Dr. Farley’a Stillwella, chcąc uczynić z niego nadczłowieka zdolnego do pokonania Spider-Mana. Tymczasem Peter w rozmowie z Betty dowiaduje się, że Ned Leeds wyjeżdża na 6 miesięcy do Europy, aby przygotować reportaż z konferencji rozbrojeniowej. Nagle Peter dostrzega detektywa w towarzystwie Jamesona i w ten sposób odkrywa, kim jest jego zleceniodawca. Nie może jednak za nimi iść, gdyż obiecał udać się z Betty i Nedem na lotnisko JFK .

W laboratorium Stillwella, po wysłuchaniu wywodu naukowca, Jameson proponuje mu zapłatę $10 000 za realizację prywatnego zlecenia. Rozpoczyna się faza przygotowań do eksperymentu nad Garganem, który również ma otrzymać podobną kwotę za swój udział w tym tajnym projekcie. Farley Stillwell, który jest w stanie wywołać w sposób sztuczny mutacje w żywych organizmach, obdarza go siłą i zdolnościami skorpiona. Detektyw dostaje również specjalny kostium z ogonem i nadaje sobie przydomek – Scorpion.

Po pożegnaniu Neda i odprowadzeniu Betty do redakcji Peter zakłada kostium i składa wizytę Jamesonowi, który jest dla niego podejrzanie uprzejmy. Scorpion zaczaja się na Spider-Mana i atakuje go. Obserwatorem pojedynku, w którym na wygranej pozycji stoi bardziej Scorpion, jest Jonah Jameson. Tymczasem w laboratorium Doktor Stillwell na podstawie dalszych testów stwierdza, że przemiana Gargana wpłynie negatywnie na jego psychikę i wyzwoli w nim najgorsze cechy. Chcąc zapobiec tragedii, naukowiec wynajduje antidotum i biegnie zaaplikować je Scorpionowi.

Na dachu Scorpion upokarza i nokautuje Spider-Mana, zaczynając wykazywać niepokojące objawy niepohamowanej agresji. Zdecydowane zwycięstwo nad Spider-Manem sprawia, że przestaje słuchać rozkazów krzyczącego do niego Jamesona, po czym napada na konwojentów z klejnotami i pragnie rozsławić swoją nową tożsamość w mediach. Kiedy Spider-Man odzyskuje przytomność, Betty oznajmia Jamesonowi, że nie może skontaktować się ze Stillwellem. Tymczasem naukowiec odnajduje Gargana i próbuje namówić go na wypicie serum, ale ten ignoruje go. Badacz podąża za wspinającym się po ścianie szaleńcem, ale ginie, spadając z budynku. Tuż przed śmiercią ciska w jego stronę kolbę z antidotum, lecz nie trafia w cel.

Spider-Man odnajduje Scorpiona i ponawia próbę zatrzymania go. Gargan, zatracając zupełnie człowieczeństwo, jeszcze raz ogłusza go. Scorpion postanawia zabić Jamesona, który jako jedyny zna jego prawdziwą tożsamość. W biurze wydawcy “Daily Bugle”, którzy każe Betty ewakuować cały budynek, zjawia się na szczęście Spider-Man, który odzyskawszy siły pozbawia Scorpiona ogona i bije go do nieprzytomności, gdy ten stoi w kałuży płynnej sieci. Po wszystkim Pająk prosi, by Jameson zadzwonił na policję. Wydawca nie może nadziwić się, że został uratowany przez kogoś, kogo tak bardzo chciał zniszczyć.

Po zdjęciu kostiumu Peter zauważa siniaki i skaleczenia na swoim ciele. Kiedy wypatruje go Flash, zaczyna wyśmiewać jego pokiereszowaną twarz. W domu Peter okłamuje ciocię, że poturbował się podczas meczu futbolu dotykowego. May opatruje jego rany. Później, Betty dzwoni do Parkera, chwaląc bohaterskie zachowanie swego szefa. Na następny dzień ukazuje się artykuł sławiący odwagę Jamesona, który przysięga przed sobą, że zdemaskuje stanowiącego potencjalne zagrożenie Spider-Mana. Wieczorem Peter naprawia uszkodzony w trakcie walki kostium, korzystając z igieł i nici.

Recenzja

W recenzji poprzedniego numeru wspomniałem o tajemnicznym mężczyźnie, który kazał śledzić Petera Parkera. Można było przypuszczać, że ma on wobec niego niecne zamiary i jakimś cudem poznał jego sekretną tożsamość, co zamierza teraz skwapliwie wykorzystać. Owym nieznajomym okazuje się być jednak Jonah Jameson! Wynajął on detektywa, ale tylko po to, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób Peter Parker robi tak wyśmienite zdjęcia. Bardzo byłem tym faktem mile zaskoczony. Stan Lee pokazał, że to, co niejasne na początku, nie musi być od razu złe. Pokazał również, że głupia i fanatyczna nienawiść pociąga za sobą poważne konsekwencje.

Pomysł ze stworzeniem przez Jonaha Jamesona przeciwnika dla Spider-Mana jest znakomity – unaocznia bowiem, jak bardzo wydawca nienawidzi głównego bohatera i jednocześnie uświadamia nam, że jego niechęć napawdę ociera się o obsesję i wykracza poza aspekt czysto komediowy. Koncepcja ta doprowadza także do powstania kolejnego kultowego super-łotra, jakim jest Scorpion, który w wykonaniu Steve’a Ditko wygląda po prostu znakomicie (pseudogroźnie). Postać Scorpiona to zresztą niezły paradoks – reprezentuje bowiem moc zwierzęcia, które tak samo jak pająk należy do gromady pajęczaków, ale jest jego największym wrogiem.

Muszę jednak powiedzieć, że sama walka ze Scorpionem jest co najwyżej przeciętna: mało dynamiczna i przerywana niepotrzebnymi sekwencjami. Pod tym względem mogło być znacznie lepiej. Jednakże sam komiks zasługuje na pewno na 4 pajączki, dlatego taką ocenę z pełną świadomością wystawiam.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy występ MacDonalda “Maca” Gargana w roli Scorpiona.
• Jedyny w komiksach występ na żywo Doktora Farley’a Stillwella.
• Udział w “narodzinach” Scorpiona, którego sztucznie wywołana przemiana sprowadza na złą drogę, jeszcze bardziej przekonuje Jamesona, że Spider-Man jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich porządnych ludzi – jako osoba z supermocami też kiedyś może zwariować i być sprawcą niecnych uczynków.

The Amazing Spider-Man #20 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #20 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #20 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #20 The Amazing Spider-Man #20 The Amazing Spider-Man #20

The Amazing Spider-Man #20 The Amazing Spider-Man #20 The Amazing Spider-Man #20


Related Articles

About Author

Majk