komiksy: 1437 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #8

The Amazing Spider-Man #8 Numer: The Amazing Spider-Man #8
Tytuł 1: The Terrible Threat Of The Living Brain!
Tytuł 2: Spider-Man Tackles The Torch!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1964
Data wydania: Styczeń 1964
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko & Jack Kirby
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Art Simek & S. Rosen
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1

Streszczenie

The Terrible Threat Of The Living Brain!
Do szkoły Midtown High zostaje dostarczony genialny robot, najnowszy cud techniki nazywany “Żyjącym Mózgiem” (Living Brain). W czasie jego demonstracji, prowadzonej przez szkolnego nauczyciela Mr. Warrena oraz Mr. Petty’ego (przedstawiciela producenta maszyny – I.C.M. Corporation), Flash zaczepia Petera i zbija mu okulary. Mimo interwencji Liz Allan chłopcy umawiają się po lekcji na walkę.

Chcąc sprawdzić niesamowite możliwości wszystkowiedzącej maszyny, uczniowie pytają ją o tożsamość Spider-Mana. Peter ma odebrać wynik jej dedukcji na ten temat. Na szczęście kłótnia między Peterem, a Flashem powoduje, że wydrukowana przez maszynę kartka z odpowiedzią nie zostaje odkodowana i odczytana. Profesor Warren nakazuje chłopcom rozładować emocję na ringu w sali gimnastycznej. Tymczasem dwóch techników, chcąc zbić fortunę, próbuje ukraść “Żyjący Mózg” i przez przypadek uszkadzają maszynę, która wpada w niekontrolowany szał.

Na ringu Peter nokautuje Flasha i zanosi go do szatni. Słysząc o awarii robota, przebiera się za Spider-Mana, by zbadać sprawę. Próbuje zatrzymać na różne sposoby maszynę, ale jej wysoka inteligencja i i ekspresowa zdolność myślenia udaremniają jego każdą próbę. W międzyczasie Spider-Man nawołuje kręcących się po korytarzach uczniów do ucieczki i znalezienia bezpiecznej kryjówki. Kiedy jednak robot zmierza w stronę chłopców, którzy nigdzie się nie schronili, zdeterminowany Spider-Man wskakuje na jego plecy. W końcu udaje mu się dostać do jego panelu kontrolnego i wyłączyć go. Po tej akcji ratuje jeszcze bezczynną maszynę przed upadkiem ze schodów.

Niedoszli złodzieje zostają zatrzymani, gdy w czasie ucieczki potykają się o przebierającego się w szatni Flasha. Ubrany po “cywilnemu” Peter postanawia wykorzystać ten fakt i podając rozsądne argumenty zaczyna wrabiać Thompsona w bycie Spider-Manem. Zadowolony z takiego obrotu sprawy wraca do domu, planując, że na następny dzień powie klasie, że w czasie tego całego zamieszania zgubił po prostu kartkę z tożsamością Spider-Mana.

Spider-Man Tackles The Torch!
Spider-Man wpada na przyjęcie zorganizowane przez Human Torcha z Fantastic Four. Chce udowodnić, że jego dziewczyna, Doris Evans popełniła błąd, rezygnując z randki ze Spider-Manem na rzecz tej imprezy. Pająk mocno denerwuje gospodarza, który wyzywa go na pojedynek. Na plaży ich długiemu starciu przypatrują się Mr. Fantastic, Thing i Invisible Girl. Myśląc, że się z niego nabijają, Spider-Man wciąga Reeda i Bena do walki. Zwaśnionych godzi wreszcie Sue Storm, której Spider-Man w podziękowaniu tka serce z pajęczyny!!!

Recenzja

W przypadku tego komiksu jedno jest pewne – Stan Lee musiał nie być w formie, kiedy zabierał się za pisanie scenariusza do tego numeru. Pomysł z super-inteligentnym robotem, znającym odpowiedź niemal na każde pytanie, jest zbyt naiwny, żeby nie powiedzieć absurdalny, nawet jak na uniwersum Marvela.

Podczas lektury tego komiksu można zadać wiele pytań: czemu uczniowie tak szybko zapomnieli o takiej sprawie, jak poznanie tożsamości Spider-Mana; czemu tak doskonała maszyna uległa awarii na skutek głupiego uderzenia w panel kontrolny i czym zasłużyło się liceum w Midtown, że gościło u siebie takie “cudo” techniki?

Scenariusz ma jednak i dobre strony – wreszcie Peter Parker wyzywa Flasha Thompsona na pojedynek i funduje mu niezłą nauczkę, która nie znajduje niestety odzewu wśród jego rówieśników. Kilka kwestii dialogowych, jakie wówczas mają miejsce, jest naprawdę zabawnych. Niestety nawet to nie pozwala na wystawienie większej oceny niż 2 pajączki. Poboczna historia z występem Human Torcha też nie wpływa na jej zmianę.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Po zbiciu okularów w tej historii Peter przestaje je w ogóle nosić w kolejnych numerach.
• Pierwszy występ Living Braina.
• Pierwsza bójka Petera Parkera i Flasha Thompsona.
• Pierwszy przypadek, gdy Spider-Man wprasza się na imprezę.

The Amazing Spider-Man #8 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #8 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #8 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8

The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8 The Amazing Spider-Man #8


Related Articles

About Author

Majk