komiksy: 1385 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #3

The Amazing Spider-Man #3 Numer: The Amazing Spider-Man #3
Tytuł: Spider-Man versus Doctor Octopus
Wydawnictwo: Marvel Comics 1963
Data wydania: Lipiec 1963
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: John Duffy
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1

Streszczenie

Już na początku komiksu Spider-Man ma okazję rozprawić się z trzema złodziejaszkami. Jest to bułka z masłem i w mgnieniu oka policja dostaje przesyłkę w sieci. Tymczasem na obrzeżach miasta, w Centrum Badań Atomowych, znakomity specjalista w dziedzinie atomistyki Dr. Otto Octavius, przezywany “Doktorem Octopusem”, przeprowadza eksperyment nuklearny. Niestety jego nieuwaga drogo go kosztuje – zostaje wystawiony na dużą dawkę promieniowania, a laboratorium płonie. Jego mózg zostaje uszkodzony, a urządzenie, które nosił podczas wypadku (pas z czterema ramionami) zostaje przytwierdzone do jego ciała. Po obudzeniu ze śpiączki odkrywa swoje nowe możliwości – jest w stanie kontrolować macki siłą woli. Cierpiąc na paranoję prześladowczą i czując się jak osaczony więzień, obiecuje “ukarać” tych, którzy chcą rzekomo przeszkodzić mu w ukończeniu jego pracy badawczej. Staje się w pełnym tego słowa znaczeniu Doktorem Octopusem. W międzyczasie J. Jonah Jamesonm, wydawca “Daily Bugle”, prosi Petera Parkera o zdjęcia poszkodowanego w wypadku Otto Octaviusa. Chłopak jako Spider-Man udaje się do szpitala, gdzie ten jest trzymany. Wkracza do akcji, gdy widzi Octopusa znęcającego się nad lekarzem. Otto wygrywa jednak potyczkę i bezceremonialnie wyrzuca Spider-Mana przez okno, po czym udaje się do swojego laboratorium w Centrum Badań Atomowych. Zamyka się w kompleksie, tworząc z niego nowoczesną fortecę.

Upokorzony Peter bardzo przeżywa przegraną walkę z Doktorem Octopusem. Mocno myśli nad tym, by rzucić kostium w kąt i przestać być superbohaterem. Dzwoni nawet do Jamesona, by poinformować go, że nie dostarczy prawdopodobnie już nigdy żadnych nowych zdjęć. Ciocia May dostrzega, że coś go trapi, jednak Peter nie chce o tym rozmawiać, twierdząc, że to bardzo osobista sprawa. W szkole Flash jak zwykle z niego żartuje. Parker słyszy, jak koleżanki z klasy są podekscytowane wizytą w ich szkole Human Torcha z drużyny Fantastic Four, którą gubernator poprosił o pomoc w ujęciu Doktora Octopusa. Niestety reszta grupy ma inne sprawy na głowie. Natchniony słowami Human Torcha, który radzi uczniom, by nigdy się nie poddawali, Pająk włamuje się do budynku otoczonego przez szczelny kordon wojska i policji. Otto dostrzega jego wejście do środka kompleksu na obrazie z monitoringu. Początkowo próbuje przegonić intruza, wykorzystując ku temu różne maszyny. Gdy to mu się nie udaje, postanawia rozprawić się z nim osobiście. Tymczasem Spider-Man dostaje się do laboratorium chemicznego i tam sporządza pewna miksturę konieczną do realizacji jego planu pokonania Otto Octaviusa.

Po wypatrzeniu Spider-Mana na korytarzu Doktor Octopus przystępuje do walki, pewny swojej wygranej. Z pomocą nauki (czyli mikstury stapiającej metal macek), zręczności oraz swojej niezawodnej pięści Spider-Man pokonuje Doktora Octopusa, ogłuszając go na dobre. Czekający na zewnątrz strażnicy, zwabieni pajęczym sygnałem, otrzymują kolejną przesyłkę w sieci – bezbronnego i nieprzytomnego Otto Octaviusa.

Spider-Man, cały w skowronkach, udaje się do hotelu, gdzie w jednym z pokoi zatrzymał się Human Torch, któremu badający go lekarz mówi, że choroba już minęła i może znowu “płonąć”. Storm szykuje się do akcji, jednak wchodzący przez okno Pająk oznajmia mu, że Doktor Octopus został już złapany. Dziękuje mu za to, że podtrzymał go na duchu w najtrudniejszej dla niego chwili. Torch nie rozumie, co takiego wielkiego zrobił. Następnego dnia Storm jeszcze raz odwiedza Midtown High School. Flash stawia go Peterowi za wzór, ale ten zbywa jego docinki.

Recenzja

Kultowy numer. To właśnie w tym komiksie został powołany do życia przez utalentowanego i sypiącego pomysłami jak z rękawa Stana Lee jeden z najciekawszych i najgroźniejszych wrogów Spider-Mana. Jest to genialny i “potworny” zarazem Doktor Octopus – symbol wyprzedzającej epokę nauki i rozległej wiedzy połączonej z kompleksem wyższości, manią prześladowczą i nie znającym granic szaleństwem. Krótko mówiąc, to tutaj poznajemy historię narodzin tego super-kryminalisty. Doktor Octopus jest też pierwszą osobą, która odniosła tak zdecydowane zwycięstwo nad Spider-Manem i doprowadziła naszego superherosa do stanu, w którym zaczął się on zastanawiać, czy jego egzystencja superbohatera ma w ogóle sens.

Znakomite rysunki Steve’a Ditko dodają uroku i splendoru historycznej walce pomiędzy Spider-Manem, a Otto Octaviusem. Ich pojedynek przeplatany jest bardzo zabawnymi komentarzami połączonymi z bardzo bogatymi przemyśleniami bohaterów. A niezastąpiony Stan Lee wspaniale spisuje się jako narrator tej walki. Żadnej większej rekomendacji ten numer już nie potrzebuje. 5 pajączków to jedyna ocena, którą można mu wystawić. Ocena jak najbardziej zasłużona.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy występ Doktora Octopusa.
• Pierwsze użycie przez Spider-Mana pajęczego sygnału w jego karierze superherosa.
• Spider-Man po pierwszej potyczce z Octopusem chce zaprzestać działania jako superbohater.
• W pokonaniu Octopusa pomaga Pająkowi jakiś płyn otrzymany na poczekaniu w laboratorium Otta (stąd ta wzmianka o nauce w streszczeniu – z naszego pajączka niezły chemik, co?)
• Liternictwo tego komiksu zawiera dwa błędy w nazwach postaci. Spider-Man zostaje przechrzczony na Super-Mana, a nazwisko Octaviusa przekręcone na Octaviousa.

The Amazing Spider-Man #3 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #3 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #3 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #3 The Amazing Spider-Man #3 The Amazing Spider-Man #3

The Amazing Spider-Man #3 The Amazing Spider-Man #3 The Amazing Spider-Man #3


Related Articles

About Author

Majk