komiksy: 1385 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #4

The Amazing Spider-Man #4 Numer: The Amazing Spider-Man #4
Tytuł: Nothing Can Stop… The Sandman!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1963
Data wydania: Wrzesień 1963
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Sam Rosen
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1

Streszczenie

Spider-Man przygląda się billboardowi reklamującemu najnowszy cykl artykułów w gazecie “The Daily Bugle” autorstwa Jonaha Jamesona, zatytułowany “The Spider-Man Menace”. Nagle dostrzega trzech oprychów kręcących się w pobliżu sklepu jubilerskiego. Próbuje ich zatrzymać, ale ci oskarżają go o napaść i pobicie. Na widok nadchodzącego policjanta Pająk ucieka. Obwiniając Jamesona o rozpoczęcie kampanii nienawiści wobec jego osoby, udaje się do biura wydawcy i postanawia dać mu nauczkę, robiąc drobnego psikusa.

Kilka minut później. Spider-Man jest świadkiem pościgu – policja podąża za groźnym przestępcą poszukiwanym w wielu stanach. Szybko wkracza do akcji i próbuje znokautować bandytę, który przedstawia się jako Sandman. Nie jest to jednak proste – okazuje się bowiem, że przeciwnik posiada zdolność do zamiany swojego ciała w piasek. Wywiązuje się walka, podczas której maska Pająka zostaje zniszczona. Peter, nie chcąc ujawniać swojej tożsamości i bojąc się publicznego ostracyzmu, ucieka, a Sandman jak gdyby nic odchodzi i włamuje się do pobliskiego banku.

Po dotarciu do domu chłopak zszywa swoją maskę. W wiadomościach podają informacje na temat Sandmana. Okazuje się, że przestępca nazywa się Flint Marko i niedawno uciekł z więzienia o zaostrzonym rygorze pzez niestrzeżony tunel kanalizacyjny, po czym ukrył się w ośrodku testowania urządzeń nuklearnych (Atomic Devices Testing Center). Kiedy przeprowadzano tam eksperyment (test atomowy), Flint znajdował się na plaży. Wchłonął dużą dawkę promieniowania i “złączył” z piaskiem będącym na plaży. Kiedy do pokoju Petera wchodzi ciocia, ten zakrywa kostium pod szlafrokiem i udaje chorego. May idzie po lekarstwa i termometr. Chłopak dalej ogląda wiadomości – Sandman obrabował bank, z uśmiechem na twarzy wyszedł ze zgarniętym łupem do kamer i wykorzystując swoje moce zwiał policji sprzed nosa.

Następnego dnia ciocia May odprawia do szkoły Petera, który rzekomo czuje się już lepiej. Tymczasem Jameson wchodzi do swego biura, siada na krześle i odkrywa, że lepka pajęczyna przyczepiła się do jego spodni. Prosi swoją sekretarkę, Betty Brant, o przyniesienie mu nowej pary. Peter w drodze do szkoły składa wydawcy wizytę i prosi o zaliczkę. Jameson kategorycznie odmawia i domaga się od niego nowych zdjęć, bo chce przygotować tekst insynuujący współpracę Spider-Mana i Sandmana. Parker opuszcza redakcję i wsiada do szkolnego autobusu.

W szkole Peter, który obiecał dopaść po zajęciach Sandmana, jest zmuszony odwołać randkę z Liz. Dziewczyna obraża się na niego, a Flash Thompson ma wielki powód do radości. Podczas lekcji Peter zostaje wyznaczony przez nauczyciela do przeniesienia butelek do kotłowni. W tym samym czasie Sandman ucieka przed policją. Postanawia ukryć się w szkole Parkera. Kiedy Peter wraca do klasy, widzi bandytę znęcającego się nad dyrektorem Davisem i żądającego od niego wydania mu dyplomu ukończenia szkoły średniej. Parker szybko ubiera kostium i atakuje Flinta. Spider-Man, nie chcąc narażać cywilów, kieruje pole walki do sali gimnastycznej, a później do kotłowni. Tam wykorzystuje moment, w którym przeciwnik znajduje się w piaskowej formie, po czym szybko włącza odkurzacz i wsysa Marko do wnętrza urządzenia. Dzięki technice odnosi kolejne zwycięstwo (co on by zrobił bez tej techniki). Nie mając żadnych zdjęć z tego pojedynku, wyjmuje z wiadra prawdziwy piasek i rozsypując go wokół symuluje walkę przed włączonym aparatem. Po chwili pojawia się na dachu szkoły z kanistrem z Sandmanem w ręce, który zostawia władzom. Towarzyszący policjantom Jameson żąda przesłuchania Spider-Mana. Ten jednak wraca do szkoły i przebiera się w normalne ciuchy. Zaczepia go Jonah, któremu Parker przekazuje film ze zdjęciami z pojedynku. Wydawca nadal zamierza oczernić Spider-Mana na łamach swojej prasy.

Po odebraniu pieniędzy za zdjęcia Peter chce przeprosić Liz i pójść z nią wieczorem na randkę. Naburmuszona dziewczyna oznajmia, że ma już inne plany. Flash przezywa Petera, który w końcu postanawia spuścić mu manto. Rezygnuje jednak z bójki, bojąc się, że jego pajęcza siła wyrządzi zbyt dużą krzywdę szkolnemu dręczycielowi. Liz uznaje go za tchórza i decyduje się spędzić wieczór w towarzystwie Flasha. W drodze do domu Peter słyszy niezbyt pochlebne komentarze przechodniów czytających najnowsze wydanie gazety “The Daily Bugle”. Mimo braku zrozumienia postanawia nie poddawać się i dalej działać jako Spider-Man.

 

Recenzja

Po rozprawieniu się z Doktorem Octopusem niedoceniany przez świat Spider-Man spotyka kolejnego groźnego przeciwnika, Sandmana – człowieka, który potrafi przemieniać swoje ciało w piasek. Jest on kolejnym dowodem nietuzinkowego geniuszu Stana Lee. Koncepcja niezniszczalnego wroga, zdolnego do zmiany kształtu i wielkości wedle woli, wyróżnia ten komiks i zapisuje go złotymi głoskami w historii uniwersum Marvela. Minimalizuje też przewagę Spider-Mana w pojedynku z Sandmanem, co znacznie podnosi napięcie i daje okazję na przedstawienie czytelnikom niezapomnianej walki.

Niezapomniania jest scena, kiedy to nasz superheros traci maskę i po raz pierwszy w swojej karierze superbohatera wpada w panikę i ucieka. Trudno powstrzymać uśmiech na twarzy, gdy patrzymy na kadry pokazujące przyszłość Petera po wyjawieniu społeczeństwu swojej drugiej tożsamości. Nie zawiodłem się też na sposobie, w jaki Peter pokonał wydawałoby się niezwyciężonego Sandmana. Nie można tego określić innymy słowami jak “urocze” i “przezabawne”.

Co jeszcze jest wartego uwagi? Krótko: pierwszy występ Betty Brant (sekretarki Jonaha Jamesona), ujawnienie imienia koleżanki Petera z klasy (Liz) oraz sprzedaż zdjęć z “ukartowanego pojedynku”. Bez wątpienia 5 pajączków to ocena, na jaką zasługuje ten cudowny komiks.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy występ Sandmana.
• Pierwszy występ Betty Brant.
• Pierwszy pojedynek, w którym rozdarto Spider-Manowi maskę.
• Po raz pierwszy Peter musi zrezygnować z randki z powodu swojej sekretnej działalności superbohatera.
• Przed pierwsza potyczką Spider-Man zostawia przesyłkę Jamesonowi – przykleja sieć do jego fotela. Jonah na następny dzień musi zmienić spodnie. Jest to błąd – sieć pająka powinna rozpuścić się po godzinie.
• Sandman może przybierać formę twardą, czyli mieć konsystencję kamienia.
• Po odniesieniu zwycięstwa Peter odkrywa, że nie zrobił zdjęć z walki. Wykorzystując piasek znajdujący się wokół i udając walkę, robi nowe – sfałszowane.

The Amazing Spider-Man #4 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #4 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #4 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #4 The Amazing Spider-Man #4 The Amazing Spider-Man #4

The Amazing Spider-Man #4 The Amazing Spider-Man #4 The Amazing Spider-Man #4


Related Articles

About Author

Majk