komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man Annual #3

The Amazing Spider-Man Annual #3Numer: The Amazing Spider-Man Annual #3
Tytuł: …To Become an Avenger!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1966
Data wydania: 1966
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Don Heck & John Romita
Tusz: Mike Esposito
Kolory: Mike Esposito
Litery: Artie Simek
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #2

Streszczenie

Avengers (Kapitan Ameryka, Thor, Iron Man, Hawkeye, Goliath i Wasp) organizują spotkanie, aby podjąć dyskusję na temat członkostwa Spider-Mana w ich grupie. Wszyscy są zgodni, że najpierw musi on przejść próbę. Kapitan Ameryka wzywa do kwatery Avengers Daredevila, który wystawia Pająkowi świetne referencje (The Amazing Spider-Man #16, Daredevil #1617). Członkowie drużyny rozpoczynają poszukiwania Spider-Mana w mieście. Przyczepionego do ściany Pająka odnajduje Thor, który oferuje mu członkostwo w ich grupie. Spidey ma 24 godziny na podjęcie decyzji.

Po zdjęciu kostiumu Peter wraca do domu i na prośbę cioci May udaje się do apteki, aby kupić jej lekarstwo. Przez cały czas rozważa plusy i minusy członkostwa w takiej grupie jak Avengers. Po powrocie do domu postanawia stawić czoła nowemu wyzwaniu. W kostiumie Spider-Mana dociera do kwatery Avengers, gdzie odbywa się jego pierwsze, oficjalne spotkanie z tą grupą. Kapitan Ameryka informuje go, że zostanie poddany testom, które sprawdzą jego siłę, lojalność i zdolność myślenia. Bohaterowie celowo prowokują Pająka do bójki i gdy Spidey udowadnia swoją odwagę Avengers zlecają mu kolejne zadanie. Ma pochwycić i sprowadzić Hulka, który niedawno zjawił się w Nowym Yorku.

Chcąc zasięgnąć informacji na temat zbiega, Pająk odwiedza Jamesona w “Daily Bugle”. Nagle do biura Jonaha wpada Frederick Foswell, który informuje, że Hulk był widziany w okolicach Gamma Ray Research Center. Rzeczywiście Spidey znajduje tam Hulka, który kryje się przed ludźmi i nie pamięta spotkania ze Spider-Manem (The Amazing Spider-Man #14). Gdy stwór uderza w ochronną ścianę kompleksu, wyzwala promieniowanie gamma, które zmienia go w Bruce’a Bannera. Widząc kim jest Hulk, Spidey zaczyna odczuwać wobec niego litość. Pająk uważa, że zasługuje on na pomoc, a nie na karę. Po kolejnej przemianie Spider-Man bez zwłoki uderza Hulka i związuje go pajęczyną, ale ostatecznie postanawia puścić go wolno, gdyż jest mu zwyczajnie żal dotkniętego tragedią naukowca.

Po powrocie do kwatery Avengers wyluzowany Spider-Man okłamuje ich, że nie zlokalizował Hulka, więc nie zasługuje na bycie w ich grupie. Bohaterowie mają wrażenie, że Pająk coś przed nimi zataił, ale akceptują jego decyzję. Po jego odejściu okazuje się, że Avengers chcieli pojmać Hulka, aby też udzielić mu pomocy.

W domu Peter stwierdza, że los wyznaczył go na samotnika, z czym musi się pogodzić.

Dodatki

Turning Point
Przedruk historii z The Amazing Spider-Man #11.

Unmasked By Dr. Octopus!
Przedruk historii z The Amazing Spider-Man #12.

Recenzja

Info:
Trzeci annual serii Amazing Spider-Man wydany w 1966 roku, a jednocześnie jej pierwszy rocznik, do którego rysunków nie wykonał Steve Ditko, lecz Don Heck. W Avengers #11 członkowie najpotężniejszej supergrupy Marvela spotkali się z robotem Spider-Mana zbudowanym przez ich wroga, Kanga Zdobywcę. W trzecim annualu Stan Lee przedstawia tym razem pierwsze spotkanie prawdziwego Spider-Mana z Avengers.

Historia:
Historia …To Become an Avenger! opowiada o pierwszym spotkaniu Spider-Mana z Avengers, grupą, w skład której wchodzili w tamtych latach tacy superbohaterowie jak: Kapitan Ameryka, Thor, Iron Man, Hawkeye, Goliath i Wasp. Scenariusz nie należy do wybitnych, ale fakt, że Spider-Man otrzymuje pierwszą propozycję członkostwa w grupie największych superbohaterów Marvela podnosi rangę tego numeru. Odniesienia do wcześniejszych komiksów takich jak TASM #14 i #16 oraz Daredevil #16 i #17 pokazują, jak w latach 60-tych za czasów panowania Stana Lee wydawnictwo dbało o spójność i zgodność wydarzeń. Choć rysunków do tej historii nie wykonał Steve Ditko, to jednak Don Heck, wspierany przez Johna Romitę, godnie zastąpił go na tym stanowisku. Nie widać zbyt dużej różnicy między stylami tych rysowników. Drugie spotkanie Spider-Mana z Hulkiem, w czasie którego Spidey poznaje po raz pierwszy prawdziwą tożsamość zielonego stwora, sprawia, że historia nabiera większej głębi. Dylemat Pająka dotyczący Bruce’a Bannera urozmaica tą niezbyt wyszukaną na pierwszy rzut oka opowieść.

Dodatki:
Jest to pierwszy annual, w którym brak typowych dla poprzednich numerów dodatków. Zamiast nich mamy przedruki dwóch kultowych numerów macierzystej serii: TASM #11 i TASM #12, w których Spider-Man spotkał się po raz drugi z Doctorem Octopusem. Pierwszy numer otrzymał 4 i pół pajączka, zaś kolejny 5 pajączków. Jest to więc bardzo dobra lektura, choć nie wynagrodzi braku dodatków z prawdziwego zdarzenia.

Podsumowanie:
Rocznik zdecydowanie lepszy od poprzedniego numeru, gdyż mamy tutaj plejadę gościnnych występów największych superbohaterów Marvela. Pierwsze spotkanie Spider-Mana z Avengers warte jest z pewnością uwagi każdego fana. Niezbyt wyrafinowany scenariusz i dobre rysunki składają się na komiks, któremu można wystawić 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man Annual #3 The Amazing Spider-Man Annual #3 The Amazing Spider-Man Annual #3

The Amazing Spider-Man Annual #3 The Amazing Spider-Man Annual #3 The Amazing Spider-Man Annual #3


Related Articles

About Author

Dawidos