komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #36

The Amazing Spider-Man #36Numer: The Amazing Spider-Man #36
Tytuł: When Falls the Meteor!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1966
Data wydania: Maj 1966
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Art Simek
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #2

Streszczenie

Norton G. Fester, chłonny wiedzy naukowiec, odnajduje kawałek meteorytu. Na jego zbadanie potrzebuje jednak funduszy, których nikt nie chce mu udzielić. Pozbawiony laboratoryjnego wyposażenia, własnoręcznie studiuje budowę meteorytu i przez przypadek uwalnia zgromadzony w nim gaz. Pod jego wpływem uzyskuje nadludzką siłę i zwinność. Jest przekonany, że teraz cały świat leży u jego stóp.

Na kampusie ESU niejaka Sally Green z zajęć angielskiej literatury nie zgadza się z Gwen Stacy w ocenie osoby Petera Parkera. Chcąc udowodnić, że nie jest on snobem, Sally przekazuje mu zaproszenie na prywatkę u siebie w domu. Początkowo Peter się zgadza, ale gdy słyszy pochwałę swego intelektu z ust rozmówczyni rezygnuje z propozycji, nie chcąc powtórki ze związku z Betty Brant.

Przybierając pseudonim Looter, Norton G. Fester dokonuje serii napadów na nowojorskie banki i zyskuje ponurą sławę, która dociera do Spider-Mana. Chcąc zwiększyć jeszcze swoją siłę, zaczyna poszukiwać kolejnych fragmentów meteorytu. Jeden z nich dostępny jest na “kosmicznej” wystawie, którą kilka dni później zwiedza Peter Parker. Gdy pojawia się na niej Looter, student przebiera się za Spider-Mana i próbuje powstrzymać szalonego naukowca. Ten jednak daje nogę, zmuszając superbohatera do ratowania gości muzeum, oślepionych przez jego pistolet .

W cywilu Peter spotyka Gwen Stacy, która również była na wystawie. Dziewczyna nazywa Parkera tchórzem, ponieważ widziała, jak ten uciekł z wystawy w czasie napaści Lootera – oczywiście po to, aby przebrać się w kostium Spider-Mana, o czym piękna studentka naturalnie nie wie. Następnego dnia na uczelni Gwen jawnie wyśmiewa Parkera, gdy ten twierdzi, że jest sprawniejszy fizycznie od Flasha Thompsona.

Peter podejrzewa, że Looter ponownie spróbuje ukraść odłamek meteorytu. Jego prognozy okazują się słuszne – pod koniec tygodnia Norton G. Fester włamuje się do muzeum, gdy wystawa jest w trakcie przenosin. Przestępca stara się uciec za pomocą napełnionego helem balonu. Wykorzystując swoją nadludzką zręczność, Spidey doskakuje do unoszącego się w powietrzu Lootera i wysoko nad ziemią obezwładnia go. Ściąga mu maskę, jednak nie rozpoznaje w nim nikogo znajomego. Opuszczając balon na ziemię, dostarcza Lootera policji. Ma nadzieję, że przeczyta o jego tożsamości i motywach w jutrzejszej gazecie Jonaha Jamesona, gdzie jak sądzi trafią jego kolejne zdjęcia.

Recenzja

TASM #36 to całkiem zabawny numer, który jednak nie oferuje nic ponad śmieszne dialogi czy “ditkowski” kunszt akcji.

Poznajemy kolejnego wroga Spider-Mana. Jest nim Looter, naukowiec, który pod wpływem zmagazynowanego w kawałku meteorytu gazu przeistoczył się w super-przestępcę. Jedyne, co jest warte uwagi, w tym złoczyńcy to geneza jego narodzin – Looter to pierwszy przeciwnik Spider-Mana, którego moc jest pochodzenia kosmicznego. Sam Looter nie grzeszy imponującym wyglądem i podobnie jak goszczący w poprzednim numerze Molten Man nie stanowi większego wyzwania dla naszego superbohatera.

W tym komiksie większą uwagę należy poświęcić “życiowym scenom”: próbie poderwania Petera przez jedną z koleżanek ze studiów oraz ciętej rozmowie Parkera z Gwen Stacy. Widać, do czego zmierzają twórcy. W końcu kto się czubi, ten się lubi, prawda?

Bardzo ciekawy jest końcowy pojedynek Spider-Mana z Looterem – nie dlatego, że jest jakoś szczególnie dynamiczny, ale z powodu jego lokalizacji: odbywa się w powietrzu w obecności napełnionego helem balonu. Sprytna koncepcja, panie Ditko.

Ocena: 3 pajączki. Typowy, przeciętny komiks spółki Lee&Ditko. Na szczęście ta spółka bardzo rzadko oferuje średniej jakości “towary”.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy występ Lootera.
• Pierwszy występ Sally Green, koleżanki Petera Parkera ze studiów.
• Czas akcji tej historii zamyka się w jednym tygodniu.
• Po raz pierwszy Peter Parker zwraca uwagę na Gwen Stacy i dostrzega jej urodę.

The Amazing Spider-Man #36 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #36 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #36 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #36 The Amazing Spider-Man #36 The Amazing Spider-Man #36

The Amazing Spider-Man #36 The Amazing Spider-Man #36 The Amazing Spider-Man #36


Related Articles

About Author

Dawidos