komiksy: 1700 komiksy polskie: 125 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #521

The Amazing Spider-Man #521Numer: The Amazing Spider-Man #521
Tytuł: New Avengers, Part 3: Unintended Consequences
Wydawnictwo: Marvel Comics 2005
Data wydania: Sierpień 2005
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: Mike Deodato Jr.
Tusz: Joe Pimentel & Tom Palmer
Kolory: Matt Milla
Litery: Vc’s Cory Petit
Okładka: Mike Deodato Jr.
Asystent redaktora: Warren Simons
Redaktor: Axel Alonso
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $2.50
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Peter stara się przekonać Kapitana Amerykę, że terroryści z Hydry użyli duplikatów Avengersów w celach dywersyjnych, aby przetransportować do kraju groźną broń. Korzystając z sieci komputerowej Starka, Parker dowiaduje się o zaginięciu agentów S.H.I.E.L.D rozpracowujących szeregi Hydry oraz zniknięciu jej czołowych sponsorów. Przypuszcza, że organizacją rządzą teraz prawdziwi fanatycy pokroju SS Hitlera. Peter przerywa pracę i udaje się na wieczorne przedstawienie z udziałem Mary Jane w teatrze Shadowbox.

Na przyjęciu po spektaklu MJ zaczepia natarczywy dziennikarz brukowca, Vincent Chambliss. Pajęczy zmysł Petera reaguje na widok dwóch osób. Jedną z nich jest Edgar Lascombe, właściciel dużej firmy farmaceutycznej. Peter opuszcza przyjęcie, przebiera się za Spider-Mana i śledzi noszącego pierścień Hydry towarzysza Lascombe’a, który nagle go atakuje, a potem ginie w wypadku, uderzony przez samochód. Po chwili pojawia się sam Edgar Lascombe, który dziękuje Pająkowi za pomoc, bo jak twierdzi, mężczyzna śledził go. Mimo śmierci rzekomego prześladowcy pajęczy zmysł Petera nie przestaje „dzwonić”.

Mary Jane podjeżdża taksówką pod Stark Tower, gdzie zauważa Chamblissa, który wypytuje ją, co tutaj robi. Bojąc się o sekretną tożsamość swojego męża, kobieta wyjaśnia, że ma spotkanie z Tonym Starkiem. W tym czasie Lascombe po śmierci swojego ochroniarza wraca do domu, gdzie przebiera się w strój… przywódcy Hydry. Na spotkaniu ze swoimi sojusznikami w wojnie z Zachodem wyjawia, że Hydra uderzy w USA, zatruwając bronią biologiczną podziemny zbiornik wodny Ogallala Aquifer.

W środku nocy Peter wraca do Stark Tower i kładzie się do łóżka z Mary Jane, która udaje, że śpi. Następnego dnia MJ czyta w gazecie wręczonej przez Wolverine’a o tym, że ma romans z Tonym Starkiem.

Recenzja

Trzecia część historii opowiadającej o wielkich zmianach w życiu Petera Parkera oraz wielkim zagrożeniu w postaci międzynarodowej siatki terrorystycznej o nazwie Hydra. Komiks udowadnia, że J. Michael Straczynski nadal dysponuje sporymi umiejętnościami pisarskimi, a jednocześnie cofa wszystkie zarzuty stawiane temu scenarzyście za dwie poprzednie części.

Jednym z zarzutów wymienionych w recenzji zeszłego numeru był marginalizacja postaci Spider-Mana. W tym komiksie wszystko wraca do normy. Na pierwszym planie ponownie jest Peter Parker, a czytelnicy obserwują jego życie, tyle że toczące się w nowych warunkach. Dowodem na to jest wątek detektywistyczny, w którym główne skrzypce gra właśnie Spider-Man. W tle pojawiają się dwaj Avengersi (Kapitan Ameryka, Wolverine), którzy odgrywają jednak niewielką rolę.

Drugi zarzut dotyczył tematyki najnowszej historii Straczynskiego. Nie twierdzę, że terroryści i fanatycy to równie elektryzujący i zagadkowi przeciwnicy co np. dzieci Normana Osborna. Jednak terroryzm to temat na czasie. Ostatnie wydarzenia (chociażby zamach w Londynie) dowodzą, że jest to aktualny problem na świecie i dobrze, że znajduje on swoje odbicie na łamach komiksów. Straczynski umiejętnie prowadzi ten wątek, kreując Hydrę na głęboko zakonspirowaną i działającą w podziemiu organizację przepełnioną szalonymi ideami niczym esesmani Hitlera. Ponadto wyjawia, kim jest czołowy działacz Hydry i poświęca mu na tyle uwagi, że możemy liczyć nie tylko na znajomość jego imienia i nazwiska.

I teraz najważniejsze: Straczynski wplótł w historię związany z nowym adresem rodziny Parkera problem, który podnosili wcześniej czytelnicy. Wszak druga tożsamość Petera Parkera nadal pozostaje dla społeczeństwa tajemnicą, a przecież nowe miejsce zamieszkania stwarza większe ryzyko wyjawienia jego sekretu. Temu dylematowi musi stawić czoła Mary Jane, żona Petera, co kończy się dla niej bardzo niepomyślnie i aż ciekawość zżera, jak dalej scenarzysta poprowadzi ten wątek. 5 pajączków. Sześciu nie można dać, bo cokolwiek by nie mówić, miłośnicy szybkiej akcji wiele tutaj nie znajdą.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #521 The Amazing Spider-Man #521 The Amazing Spider-Man #521

The Amazing Spider-Man #521 The Amazing Spider-Man #521 The Amazing Spider-Man #521


Related Articles

About Author

Dawidos