komiksy: 1381 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #39

The Amazing Spider-Man #39 (#840)Numer: The Amazing Spider-Man #39 (#840)
Tytuł: Breaking News, Part Two
Tytuł 2: The Sins of Overdrive
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Kwiecień 2020
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Iban Coello & Francesco Mobili
Okładka: Patrick Gleason & Marte Gracia
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Breaking News, Part Two
Pod okiem Norah Winters podekscytowany Jonah Jameson rozpoczyna swój podcast w redakcji TNM. Gościem pierwszego odcinka jego programu jest Spider-Man. Okazuje się, że Człowiek-Pająk wcześniej odwiedził JJJ i zrugał go za dekonspirację akcji S.H.I.E.L.D., ale gdy usłyszał od Norah, że mężczyzna zgodził się na nową pracę pod warunkiem, że redakcja będzie kreować Spider-Mana na bohatera, postanowił wybaczyć dziennikarzowi i udzielić mu wywiadu.

Na początku audycji rozmówcy piją sobie z dzióbków. Zainteresowana słuchalnością Norah jest jednak przekonana, że wkrótce rzucą się sobie do gardeł. Tymczasem w The Palace, kierowanym przez Chance’a statku-kasynie, Foreigner proponuje kolejny zakład – jeśli Chance osobiście wykradnie Spider-Manowi wyrzutnię sieci, on pokryje wszystkie długi obecnych tu dzisiaj graczy.

Podczas podcastu Spider-Man i Jameson zaczynają się spierać. Gość wypomina oczerniające go artykuły, gospodarz zaś zarzuca mu, że ten nie starał się ich zdementować, tylko skupiał się na dokuczaniu autorowi. W tym czasie Foreigner przy aplauzie klienteli kasyna zdradza niezadowolonemu Chance’owi lokalizację Spider-Mana. Nicholas Powell zakłada plecak odrzutowy i wylatuje ze statku.

W studiu TNM kłótnia rozkręca się na całego. JJJ krytykuje Spider-Mana za jego działanie w pojedynkę i ośmiela się nawet nazwać go arogantem. Superbohater ripostuje, że to przez Jamesona stał się wyrzutkiem w swoim środowisku. Kiedy gospodarz czepia się jego dowcipów i zarzuca mu zanieczyszczanie miasta siecią, ten wyczuwa pajęczym zmysłem zagrożenie. Tuż przed rozsadzeniem ściany Pająk rzuca się na Jonaha, ratując mu życie. W wyrwie pojawia się gotowy do walki Chance.

Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Iban Coello
Tusz: Iban Coello
Kolory: Brian Reber
Litery: VC’s Joe Caramagna

The Sins of Overdrive
Czekający w samochodzie na swoich zleceniodawców Overdrive wspomina życie (ojca wyścigowca, zabieg z nanorobotami, pracę dla Mister Negative’a, członkostwo w Sinister Six, długi). Do auta wsiadają trzej zamaskowani przestępcy (jeden z raną postrzałową) z rozwiązanego gangu Inner Demons, którzy właśnie obrabowali bank. Opłacony kierowca ma im pomóc w ucieczce przed policją.

Kiedy radiowozy blokują zbiegom drogę, Overdrive zapewnia klientów, że jest w stanie wyrwać ich z tej obławy, jednak dwóch z nich decyduje się na rozlew krwi. Uzbrojony w karabin zbir zaczyna strzelać do funkcjonariuszy jak do kaczek, zabijając większość z nich. Overdrive oburza się, ale siedzący obok niego pasażer ignoruje jego protesty. Ostatniego rannego policjanta, błagającego o życie w imieniu swojej córki Sophie, która straciła już matkę, dobija naelektryzowanym mieczem kolejny bandyta.

Overdrive jest zszokowany tym pokazem okrucieństwa, ale gdy zabójcy wracają do samochodu, w milczeniu wciska gaz do dechy. Przeczuwa, że przyjdzie mu zapłacić kiedyś za ten grzech. Odjazdowi auta z miejsca zbrodni przypatruje się postać w zielonych butach… Sin-Eater!

Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Francesco Mobili
Tusz: Francesco Mobili
Kolory: Erick Arciniega
Litery: VC’s Joe Caramagna

Recenzja

Drugi rozdział komiksu osnutego wokół nowej pracy wąsatego dziennikarza można streścić jako jeden wielki słowny pojedynek między Jonahem Jamesonem a Spider-Manem. Każdy z nich wytacza przeciwko drugiemu najcięższe działa, sięgając po argumenty, które w historii ich kłótni padały nie raz i nie dwa – wieloletnich czytelników pajęczych przygód te dialogi nie zaskoczą, bo są im doskonale znane. O wiele smakowitszym kąskiem jest natomiast zamieszczona na końcu komiksu dodatkowa nowelka.

Scenarzysta kontynuuje też wątek supertajnego kasyna dla superzłoczyńców pod kierownictwem kutego na cztery nogi Chance’a. Tym razem jednak zarządca domu gier pada ofiarą własnego systemu. Wszystko za sprawą żądnego rewanżu Foreignera, który w sprytny sposób wsadza go na minę. Kolejny zakład to oczywiście nic innego jak pretekst do rozegrania kolejnego starcia między Spider-Manem a Chancem, czyli bardzo rzadkiego pojedynku – ta dwójka nie miała bowiem okazji często się boksować.

Komiks nie kończy się jednak na wejściu Chance’a na ring. Twórcy przygotowali bowiem niespodziankę – drugą historię, a raczej historyjkę, bo o wiele krótszą od poprzedniej przygody z podcastem i kasynem. W każdym razie występuje w niej Overdrive wraz z członkami gangu znanego dawniej jako Inner Demons. Akcja, która zapowiada się na klasyczny napad na bank i ucieczkę przed pościgiem, zamienia się w dosyć krwawe widowisko, w którym okrucieństwo sięga zenitu w scenie z użyciem miecza.

Po tym, jak mija szok spowodowany tym rozlewem krwi, ostatni kadr wprowadza na scenę nowego gracza i wtedy staje się jasne, czemu służyło to brutalne przedstawienie. Tożsamość owego mściciela nie zostaje wyjawiona, ale każdy, kto śledzi ostatnie wydarzenia i orientuje się w najbliższych planach wydawnictwa, wie o kim mowa. I chyba warto czekać na jego “interwencję”. 3 pajączki – 1 pajączek za świetny epilog.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #39 (#840) The Amazing Spider-Man #39 (#840) The Amazing Spider-Man #39 (#840)

The Amazing Spider-Man #39 (#840) The Amazing Spider-Man #39 (#840) The Amazing Spider-Man #39 (#840)

The Amazing Spider-Man #39 (#840) The Amazing Spider-Man #39 (#840) The Amazing Spider-Man #39 (#840)


Related Articles

About Author

Dawidos