komiksy: 1385 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #41

The Amazing Spider-Man #41 (#842)Numer: The Amazing Spider-Man #41 (#842)
Tytuł: True Companions, Part One
Tytuł 2: The Sins of the Lethal Legion
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Maj 2020
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Ryan Ottley & Francesco Mobili
Okładka: Ryan Ottley & Nathan Fairbairn
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

True Companions, Part One
Spider-Man walczy w kanałach z Verminem i hordą jego klonów, za których powstanie odpowiada Arcade. Superbohaterowi pomaga Boomerang. Pająk przypomina sobie szczerą rozmowę, jaką odbył z Myersem o tym, co takiego posiada, że znalazł się na celowniku Wilsona Fiska, burmistrza Nowego Yorku.

Retrospekcja. Po upadku rządów Hydry w USA zostaje zorganizowana uroczystość na cześć Boomeranga, ogłoszonego bohaterem narodowym za udział w powstaniu. Podczas rozdawania autografów Fred poznaje Gusa Mapletona, emerytowanego, wieloletniego pracownika działu ewidencji miasta Nowy York, którego ścigają ubrani na czarno funkcjonariusze. Mężczyzna prosi Myersa o pomoc. Boomerang chwyta go i odlatuje z nim po tym, jak emeryt wspomina o jakimś potężnym i bezcennym przedmiocie.

Gus zaprasza Boomeranga do swego biura. Tłumaczy, że w pracy zajmował się katalogowaniem mistycznych artefaktów i skarbów. Dodaje, że Fisk został burmistrzem głównie po to, by położyć na nich łapę, a tym, czego najbardziej pragnie, jest Tabliczka Życia i Czasu, która wróciła z innego wymiaru do miasta w częściach. Gus ukrył je i sporządził do nich mapę, a jedną z niepełnych kopii przejęli ludzie Fiska.

Okazuje się, że oryginał mapy ma jednak postać zaklęcia, którego archiwista nauczył się od Doktora Strange’a. Posługujący się magią Mapleton przekazuje wiedzę Boomerangowi czarem i gdy siepacze Fiska szturmują jego biuro, odwraca ich uwagę, by mający w głowie mistyczną mapę Fred mógł uciec i odnaleźć wszystkie fragmenty tabliczki. Kustosz oddaje życie za sprawę, ginąc w eksplozji.

Teraz. Fisk wścieka się na ekspertów, których zatrudnił do odkodowania kopii mapy sporządzonej przez Mapletona. Jednego z profesorów wywala z zespołu, przekazując w ręce swoich tajnych policjantów. Później jeden z naukowców dostarcza Fiskowi, który marzy o wskrzeszeniu swojej żony, Vanessy, dowód, że wygnana przez Dr. Strange’a tabliczka nie wróciła do miasta przypadkiem, tylko coś ją tu przyciągnęło.

W kanałach Spider-Man przypomina sobie, jak wspólnie z Boomerangiem odnajdywali kolejne części tabliczki. Obaj zostają otoczeni przez hordę Verminów i przytłoczeni ich liczebnością, gdy nagle stwory wyczuwają jakieś zagrożenie i uciekają w popłochu. Fred cieszy się, ale Pająk ma złe przeczucia. Kiedy Myers znajduje poszukiwany fragment, ziemia zaczyna się trząść i wychodzi spod niej Gog!

Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Ryan Ottley
Tusz: Cliff Rathburn
Kolory: Nathan Fairbairn
Litery: VC’s Joe Caramagna

The Sins of the Lethal Legion
Baza Project P.E.G.A.S.U.S. Lethal Legion (Count Nefaria, Grey Gargoyle, Living Laser i Whirlwind) przeprowadzają atak na ośrodek, w którym prowadzone są tajne badania. Po tym, jak złoczyńcy rozprawiają się z uzbrojonymi strażnikami, poruszający się na wózku Nefaria zabija naukowca kierującego projektem Catalyst, aby jako posiadacz jego notatek, skopiowanych i dostarczonych przez Chameleona, pozostać jedyną osobą mającą wiedzę o technologii, która przywróci mu dawną moc. Po wykonaniu misji Lethal Legion opuszcza placówkę. Niepełnosprawny hrabia nie kryje zadowolenia z reaktywacji drużyny.

Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Francesco Mobili
Tusz: Francesco Mobili
Kolory: Erick Arciniega
Litery: VC’s Joe Caramagna

Recenzja

Po czterdziestu odcinkach (notabene, jak ten czas leci) Nick Spencer decyduje się rozwiązać jedną z największych tajemnic tego tomu Amazing Spider-Mana, odpowiadając wreszcie na pytanie: co takiego znalazł Boomerang, że Kingpin tak bardzo chce mu to odebrać. Powód, dla którego Fred Myers stał się wrogiem numer jeden na liście burmistrza Nowego Yorku, zostaje podany i to czarno na białym.

Nowa trzyczęściowa historia to kolejna z cyklu przygód napędzanych przez specyficzny team-up Spider-Mana i Boomeranga. Przez wzgląd na komiczną postać niepoprawnego współlokatora Petera Parkera i byłego złoczyńcy w jednym należy oczekiwać lektury w lekkim wydaniu, ze scenariuszem opartym na niezbyt poważnych dialogach oraz nieco zakręconych pomysłach na rozwój fabuły.

Motywem przewodnim opowieści, czyli poszukiwanym przez Kingpina graalem, okazuje się doskonale znany fanom Spider-Mana przedmiot, o którym ostatnio słyszano w 2001 roku, gdy jego zniknięciem zajął się Doktor Strange. Na ładnej rozkładówce spod ołówka Ryana Ottley’a autor przybliża nam dotychczasową historię tego artefaktu o cudownej mocy, którą Kingpin pragnie zdobyć prawdopodobnie z myślą o swojej zmarłej żonie. W ten wątek twórcy wplatają poprzez retrospekcję postać dość ekscentrycznego archiwisty/kustosza, który zadziwia heroizmem i nieoczekiwanymi, jak na jego zawód, zdolnościami.

Scenarzysta nie zapomina też o urwanych wątkach takich jak ucieczka Vermina i jego stada klonów. Od czasów Wielkiego Polowania Kravena w Central Parku ta horda zapadła się pod ziemię, a przecież gdzieś musiała się podziać. To “gdzieś” przestaje być już tajemnicą i choć nie wywołuje zaskoczenia, grunt, że w centrum tej “mety” ląduje Spider-Man. Dodatkowo powraca dawno niewidziane monstrum, zrodzone w głowie legendarnego Stana Lee. Hołd piękny, ale też nie powód do jakiegoś wielkiego świętowania.

Na koniec komiksu twórcy przygotowali dla czytelników niespodziankę. Okazuje się, że po stronie prezentującej okładkę następnego numeru czeka jeszcze poboczna historyjka. Przedstawia ona reaktywację znanej drużyny superłotrów, a przy okazji rozpoczyna wątek niejakiego Catalyst, czegoś, co na pewno nie powinno wpaść w ręce złoczyńców. Na tej tajemnicy, ale i świadomości wprowadzenia do rozgrywki z Sin-Eaterem nowych graczy (dowód: okładka 46 numeru) kończy się lektura tego komiksu. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #41 (#842) The Amazing Spider-Man #41 (#842) The Amazing Spider-Man #41 (#842)

The Amazing Spider-Man #41 (#842) The Amazing Spider-Man #41 (#842) The Amazing Spider-Man #41 (#842)

The Amazing Spider-Man #41 (#842) The Amazing Spider-Man #41 (#842) The Amazing Spider-Man #41 (#842)


Related Articles

About Author

Dawidos