komiksy: 1934 komiksy polskie: 187 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #52.LR

The Amazing Spider-Man #52.LRNumer: The Amazing Spider-Man #52.LR
Tytuł: Fallen Order, Part Three
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Styczeń 2021
Scenariusz: Nick Spencer & Matthew Rosenberg
Rysunki: Federico Vicentini
Tusz: Federico Vicentini
Kolory: Marcio Menyz & Erick Arciniega
Litery: VC’s Ariana Maher
Okładka: Marcelo Ferreira & David Curiel
Asystent redaktora: Tom Groneman & Lindsey Cohick
Pomocnik redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Pod osłoną nocy słudzy Sin-Eatera okradają laboratorium. Po zabraniu kilku fiolek i zabiciu naukowca napastnicy odjeżdżają vanem. Tymczasem Mary Jane budzi się w gabinecie dr Kafki w obecności Normana Osborna, a na Moście Brooklińskim wojownicy Order of the Web odzyskują świadomość pośród spanikowanych ludzi, którzy nadal widzą w nich zagrożenie. Sytuację uspokaja Doktor Strange.

Mieszkanie Kafki. Zdenerwowana Mary Jane atakuje lampą Osborna, która przekonuje, że potrzebuje jej pomocy. Kiedy Norman oznajmia, że Peterowi zagraża Harry, kobieta zgadza się go wysłuchać. Na mieście do cierpiących na zanik pamięci Order of the Web dołączają Black Cat i astralna postać Dr. Strange’a. Dwójka tłumaczy Pająkom, że byli pod wpływem demona, Kindreda, który zagraża teraz Spider-Manowi.

W swoim gabinecie Ashley Kafka poświadcza przed Mary Jane, że Norman Osborn został „oczyszczony” przez Sin-Eatera. Watson nie rozumie jednak, jak Harry może być Kindredem, skoro było z nim ostatnio wszystko w porządku. Osborn odpowiada, że nie ma czasu na to, by wyznać jej całą prawdę, ponieważ na szali jest życie Petera i tylko Mary Jane może go ocalić przed demonem.

Szklarnia. Do modlącego się Sin-Eatera wracają jego ludzie, którzy przekazują mu fiolkę z, jak się okazuje, biologiczną bronią – wirusem Spider-Queen, który niegdyś zakaził Manhattan. Nieoczekiwanie Stan Carter rzuca fiolką o ziemię, po czym ucieka i zamyka za sobą drzwi. Rozpylona substancja przemienia akolitów Sin-Eatera w ludzi-pająków, aby ci stali się przynętą dla przebywającego na wolności wygłodniałego Morluna.

Sanctum Sanctorum. Madame Web wpada na pomysł, jak wyśledzić Kindreda przy pomocy Ręki Vishanti. Proponuje, by użył połączenia Order of the Web z Siecią Życia i Przeznaczenia w świecie astralnym. Mag zgadza się i prosi Black Cat, by przypilnowała Ręki, gdy reszta będzie wykonywała misję. Po odprawieniu rytuału Strange i Order trafiają do wymiaru astralnego. Tam przygląda im się demon o wyglądzie Mary Jane.

Recenzja

Trzeci z bonusowych komiksów Last Remains tworzy ciekawą kompilację trzech wątków (plan Sin-Eatera, współpraca Normana Osborna i Mary Jane, team-up Dr. Strange’a, Black Cat i Order of the Web) z wciągającą dynamiczną akcją i intrygującymi twistami fabularnymi. W sprawie genezy Kindreda operuje nadal jednak niedopowiedzeniami i aluzjami, zostawiając tę zagadkę dla głównej linii wydawniczej.

Zaskoczeniem jest to, jak interesująco rozwija się wątek Sin-Eatera, choć maksymalnie poboczny, bo najbardziej oderwany od postaci Spider-Mana (mściciel w zielonej masce ma teraz na celowniku Morluna i Order of the Web). To od niego (sekwencją brutalnego napadu na laboratorium i kradzieży tajemniczego specyfiku) rozpoczyna się komiks. Nieoczekiwany powrót słynnego łowcy Pająków wciąż robi wrażenie, a co więcej, autorzy postanawiają sięgnąć po główny motyw z crossoveru Spider-Island. Ma to potencjał.

Dużo dobrego można też powiedzieć o przebiegu wydarzeń koncentrujących się wokół Dr. Strange’a i innych sojuszników Spider-Mana. Komiks ukazuje dalsze losy grupy Order of the Web po tym, jak Kindred na mocy dealu z Parkerem uwolnił ją spod swojego demonicznego wpływu (The Amazing Spider-Man #52). Jako że ten wątek emanuje dosłownie magią, daje czytelnikowi szansę na kolejną wizytę w astralnym wymiarze, zamykając całą lekturę upiornym cliffhangerem (te demoniczne oczy i rude włosy intrygują, czyż nie?).

Najmniej wnosi wątek Osborn-MJ. Oczywiście ciekawie jest patrzeć, jak wybranka Spider-Mana łączy siły z jego dotychczas największym wrogiem i to nie tyle dlatego, że złoczyńca przeszedł moralną przemianę, ile z faktu, że na włosku wisi życie jej ukochanego. Z tej rozmowy niczego rewelacyjnego nie dowiemy się jednak o Kindredzie (poza ponownym potwierdzeniem jego tożsamości). Choć MJ stara się dociec prawdy, Osborn wykręca się brakiem czasu na tę opowieść. Powód? Ten komiks jest zbyt poboczny na taki news. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR

The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR

The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR

The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR The Amazing Spider-Man #52.LR


Related Articles

About Author

Dawidos