komiksy: 1404 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #53.LR

The Amazing Spider-Man #53.LRNumer: The Amazing Spider-Man #53.LR
Tytuł: Fallen Order, Part Four
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Styczeń 2021
Scenariusz: Nick Spencer & Matthew Rosenberg
Rysunki: Federico Vicentini & Takeshi Miyazawa
Tusz: Federico Vicentini & Takeshi Miyazawa, Scott Hanna
Kolory: Marcio Menyz & Erick Arciniega
Litery: VC’s Ariana Maher
Okładka: Marcelo Ferreira & David Curiel
Asystent redaktora: Tom Groneman & Lindsey Cohick
Pomocnik redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Nowy York. Głodny Morlun, wyczuwając zwierzynę, wychodzi z kanałów i pędzi do szklarni. Tam zabija i posila się pająkami, w które Sin-Eater zmienił swoich ostatnich wyznawców. Gdy rzeź i uczta dobiegają końca, z ukrycia wychodzi Stan Carter. Oskarżając Morluna o grzech obżarstwa, mierzy do niego z broni, aby go zastrzelić i przejąć jego supermoce. Wampir rzuca się na niego, chcąc się nim pożywić. Przyszpilony do ziemi Carter chwyta linkę przywiązaną do spustu ukrytej strzelby i strzela Morlunowi w plecy.

Wymiar astralny. Doktor Strange oprowadza wojowników Order of the Web po zrujnowanej krainie snów odzwierciedlającej stan duszy Spider-Mana, którego usiłują odnaleźć. Mag proponuje, by podzielili się na grupki i poszukali jakiegoś portalu czy rozdarcia w rzeczywistości, którym wydostał się Pająk. Ostrzega jednak, że wymiar, w których obecnie przebywają, nawiedziło coś potężnego i złego.

Podczas przechadzki Madame Web i Ghost-Spider dyskutują o frustracji Stacy z powodu decyzji Spider-Mana wobec Normana Osborna, motywowanej potrzebą jej ochrony. Kiedy Gwen wyrzuca Julii, że wiedziała, jak to wszystko się skończy, kobiety zostają zaatakowane przez czterorękiego demona z karabinami. Spider-Girl, Silk i Spider-Man Jr. napotykają zaś wielkie demoniczne wcielenie Kingpina.

W czasie walki uderzony Miles ląduje obok portalu w ziemi, z którego wychodzą demony o wyglądzie May Parker. Na ratunek przybywa Dr Strange wraz ze Spider-Woman i niszczy magią wszystkie złe siły. Wtedy z zaułka wychodzi Mary Jane, która powtarza: “Odpowiedź brzmi TAK”. Strange ostrzega, że to kolejny demon, i każe mu się ujawnić. MJ zmienia się w gigantycznego stwora z rogami. Mag postanawia sam się nim zająć i rozkazuje grupie ewakuować się przez szczelinę, gdyż muszą ocalić duszę Spider-Mana.

Drużyna Pająków rusza do kurczącego się coraz bardziej portalu. Madame Web potwierdza, że to słuszny krok, gdyż ich przeznaczeniem jest właśnie pomóc Peterowi. Po przejściu na drugą stronę grupa ląduje w świecie realnym, na cmentarzu, gdzie kryjówkę uwił sobie Kindred. Superbohaterowie nie wiedzą jednak, że za jednym z nagrobków czai się ze strzelbą polujący na nich Sin-Eater.

Recenzja

Czwarty komiks rozszerzający wątki poboczne historii Last Remains fabularnie można podzielić na dwie części. W pierwszej Sin-Eater ściera się z Morlunem, aby przejąć jego supermoce potrzebne do zapolowania na wojowników Order of the Web. W drugiej owa grupa Pajęczych Totemów asystuje Dr. Strange’owi w misji w świecie astralnym. Oba wątki, które splatają się w finale, okazują się zaskakująco udane.

Komiks zaczyna się od przygotowanej przez Cartera zasadzki na łowcę Pająków. Skrzyżowanie brutalności i żarłoczności Morluna z fanatyzmem i urojeniami Sin-Eatera tworzy nawet emocjonującą mieszankę. Zgrzytem jest na pewno to, że samozwańczy sługa Kindreda staje do konfrontacji z wampirzą istotą, nie mając pewności, czy nadal posiada dar zabijania magiczną strzelbą i okradania ofiar z mocy. Na logikę wypadałoby to jakoś wcześniej sprawdzić, zwłaszcza przed polowaniem na tak “grubego zwierza”.

Po wydarzeniach w świecie realnym akcja przeskakuje do astralnego wymiaru, do którego przenieśli się Doktor Strange i grupa Order of the Web, aby ratować Spider-Mana przed Kindredem. Tu pojawia się ważny dla całej historii motyw. Otóż magiczne miejsce oddaje stan duszy Spider-Mana, a pałętające się po nim demony uosabiają kluczowych graczy One More Day (jest nawet “snajper”, który postrzelił ciocię May!). To nie może być przypadek. Choć jasności w tej sprawie nie ma, nakręcanie emocji trwa.

Dualizm widać również w warstwie graficznej komiksu. Rysunki wykonało dwóch rysowników. Walkę Sin-Eatera i Morluna w szklarni zilustrował znany z poprzednich numerów .LR Federico Vicentini, nadając jej lekko metafizyczny klimat. Natomiast podróż superbohaterów przez zrujnowaną i opętaną przez zło krainę snów Spider-Mana urzeczywistnił ołówkiem Takeshi Miyazawa, którego inspirowane innymi postaciami demony mają nawet ciekawą aparycję, choć mogłyby być nieco straszniejsze. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR

The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR

The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR

The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR The Amazing Spider-Man #53.LR


Related Articles

About Author

Dawidos