komiksy: 1436 komiksy polskie: 60 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #65

The Amazing Spider-Man #65 (#866)Numer: The Amazing Spider-Man #65 (#866)
Tytuł: King’s Ransom, Part Three
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Lipiec 2021
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Federico Vicentini & Federico Sabbatini
Tusz: Federico Vicentini & Federico Sabbatini
Kolory: Alex Sinclair
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Ravencroft. Norman Osborn, słysząc, jak torturowany przez Barona Mordo syn błaga go o pomoc, wyraża głośny sprzeciw i żąda od Wilsona Fiska przerwania przesłuchania, grożąc, że jako Goblin może nabruździć mu w przestępczym podziemiu. Kingpin ulega ultimatum i obiecuje dać Kindredowi jeszcze jeden dzień spokoju, po którym zrealizuje swoje plany z Tabliczką i wtedy wyśle demona do piekła.

Doki. Robbie Robertson i Tombstone, dyskutując o trudach ojcostwa i buntowniczych dzieciach, wchodzą do magazynu. Tam znajdują przywiązanych do krzeseł Randy’ego i Janice, po czym wpadają w zasadzkę gangu Crime Mastera i Madame Masque. Okazuje się, że Mirage, informator, który wskazał im tę kryjówkę, zdradził ich w zamian za ulepszenia do swojego sprzętu. Robertson zapewnia, że wkrótce zjawi się tu Spider-Man, lecz Masque, śledząc lokalizację superbohatera przez aplikację TNM, odpowiada, że ten nie zdąży na czas.

Tym razem okazuje się, że również Tombstone zadbał o wsparcie. Po chwili do magazynu wpada hojnie opłacony przez Lincolna żeński gang Syndicate. W trakcie bitwy Robbie i Lonnie pomagają dzieciom uwolnić się z więzów oraz dają błogosławieństwo ich miłości. Kiedy Crime Master przymierza się do oddania strzału w stronę zakochanej pary, Spider-Man, dopingowany przez Jamesona ze studia TNM, zabiera mu siecią pistolet i dołącza do walki u boku Syndicate. Uzbrojeni członkowie gangu zostają rozgromieni przez sojusz.

W obliczu porażki Madame Masque wyzywa na pojedynek Beetle, ale Janice szybko powala ją falą wibracyjną z broni. Tymczasem Spider-Mana nokautuje Crime Mastera. Po bitwie Randy i Janice padają sobie w ramiona i się całują. Ojcom, którzy zaakceptowali ich związek, oznajmiają, że postanowili ze sobą zamieszkać. Spider-Man wie, że oznacza to wyprowadzkę młodego Robertsona z ich wspólnego mieszkania.

Ravencroft. Szantażem Norman Osborn zmusza strażnika do przerwania warty przy drzwiach celi z ważnym dla Kingpina pacjentem. Tajemniczemu więźniowi dyrektor szpitala proponuje wolność w zamian za pomoc. Tymczasem Peter spotyka się z Mary Jane, która opiekuje się Gogiem. Martwi się, jak ma odnaleźć Freda. Kiedy MJ wspomina, że zwierzak przepada za zapachem Myersa, Parker wpada na pomysł, by dać Gogowi do powąchania list zostawiony przez Boomeranga. Stworek łapie trop i Spider-Man rusza za pupilem.

W zaułku Bullseye namierza Boomeranga i pyta Kingpina, czy może go wreszcie zastrzelić. W tym czasie Spider-Man, świadomy skali toczącej się wojny gangów, postanawia poprosić o pomoc dawnych członków New Avengers (Hawkeye, Iron Fist, Jessica Jones, Luke Cage, Spider-Woman, Wolverine).

Recenzja

Tym numerem Nick Spencer zamyka ważny, ale nieco poboczny rozdział wojny gangów przed finałową rozgrywką z Kingpinem, zaplanowaną na specjalny komiks w formacie Giant-Size. W jakim stylu? Trzeba przyznać, że niezłym i nawet Federico Vicentini, rysownik, którego kadry ilustrujące sceny batalistyczne nie były zbyt “czytelne” w poprzednich rozdziałach opowieści, bardziej przyłożył się do swojej pracy.

Centralny punkt fabuły stanowi wielka bitwa między koalicją Spider-Mana, Robertsonów i Lincolnów a gangiem Crime Mastera i Madame Masque. W tym widowisku jest wszystko, czego potrzeba: zdrada (Mirage), zagrywka z gatunku “save the day” (wejście Syndicate), współpraca zwaśnionych stron w imię wyższego dobra (wrodzy sobie ojcowie walczący ramię w ramię o życie swoich dzieci, taktyczny sojusz Spider-Mana i gangu Beetle) i klęska sił zła (Crime Master, Madame Masque). Co więcej, strona wizualna odnotowała postęp – rysownik bardziej się postarał, czego dowodem jest m.in. dwustronicowy kadr bitwy.

Wątek Randy’ego Robertsona i Janice Lincoln/Beetle, mimo wyraźnych inspiracji historią tragicznej miłości Romea i Julii, kończy się happy endem. I bardzo dobrze, bo ile można czytać o przygnębiających samobójstwach czy wymuszonych rozstaniach z powodu zakazanego uczucia? Decyzja zakochanej pary o wspólnym zamieszkaniu oznacza też istotną zmianę w status quo Spider-Mana, ponieważ tytułowy bohater będzie musiał zmierzyć się z nową sytuacją socjalno-bytową spowodowaną wyprowadzką współlokatora.

Ciekawie dzieje się też na froncie walki w Ravencroft, gdzie Kingpin przymierza się do ostatecznego rozwiązania kwestii Kindreda. W związku z zagrożeniem dla uwięzionego syna Norman Osborn opracowuje plan ratunkowy. Kim jest tajemniczy pacjent, którego dyrektor szpitala postanowił wypuścić z celi, aby ocalić zamienionego w demona Harry’ego? I czy jesteśmy już o krok od uwolnienia Kindreda? Oby!

Na kolejny plus należy policzyć epizodyczny występ Mary Jane oraz dawnych członków New Avengers, którzy odpowiadają na apel Spider-Mana potrzebującego pomocy w zakończeniu wywołanej przez Kingpina wojny gangów. Jej ostatni rozdział poznamy w komiksie Giant-Size Amazing Spider-Man: King’s Ransom, który zwieńczy tę historię i ciągnący się od dawna wątek Tabliczki Życia i Czasu. 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #65 (#866) The Amazing Spider-Man #65 (#866) The Amazing Spider-Man #65 (#866)

The Amazing Spider-Man #65 (#866) The Amazing Spider-Man #65 (#866)

The Amazing Spider-Man #65 (#866) The Amazing Spider-Man #65 (#866) The Amazing Spider-Man #65 (#866)

The Amazing Spider-Man #65 (#866) The Amazing Spider-Man #65 (#866) The Amazing Spider-Man #65 (#866)


Related Articles

About Author

Dawidos