komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #70

The Amazing Spider-Man #70 (#871)Numer: The Amazing Spider-Man #70 (#871)
Tytuł: Prelude to Sinister War
Wydawnictwo: Marvel Comics 2021
Data wydania: Wrzesień 2021
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Federico Vicentini
Tusz: Federico Vicentini
Kolory: Alex Sinclair
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Empire State University. Rozmyślając o utracie współlokatora i pracy, Peter Parker zagląda do laboratorium Curta Connorsa, gdzie zastaje zniszczony sprzęt i poszkodowanego naukowca. Okazuje się, że w nocy napadł na niego Dr Octopus wraz z Sandmanem, Electro i Kravenem. Connors opowiada, że Doc Ock użył na nim urządzenia Isotope Genome Accelerator, by „wyciągnąć” z niego Lizarda. Teraz piątka złoczyńców, w tym zmaterializowany i wolny od dzielenia umysłu z człowiekiem Jaszczur, przebywa na wolności.

Po zabraniu Connorsa do jego żony i syna mających kryjówkę w kanałach Spider-Man rusza na poszukiwania odradzającej się Sinister Six. Tymczasem Mary Jane prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia Carlie Cooper. Po przepytaniu właściciela jej mieszkania, jej współpracowników oraz Edwina Jarvisa, założyciela jej grupy wsparcia Lookups, nie udaje się jej natrafić na żaden ślad zaginionej przyjaciółki.

Nieznane więzienie. Carlie przebywa w celi z Harrym Osbornem. Pyta go, jak się tu znalazł. Współwięzień tłumaczy, że badając sprawę podejrzanych transakcji na starych kontach Osbornów, udał się do jednej z europejskich rezydencji swojego ojca, gdzie spotkał Kindreda, który kilka miesięcy temu wtrącił go do tej celi. Cooper postanawia zachować dla siebie wiedzę, że dodatkowe ciało spośród ekshumowanych przez Kindreda zwłok, jakie badała w kostnicy (The Amazing Spider-Man #57), należało do Harry’ego Osborna!

W barze dla superłotrów Overdrive, który pragnie odnaleźć Carlie, składa ofertę pracy podziwianemu przez gości Boomerangowi. Tymczasem Spider-Man bezskutecznie poszukuje jakiegoś śladu po Doktorze Octopusie i jego bandzie, choć zdaje sobie sprawę, kto naprawdę stoi za reaktywacją grupy.

Cmentarz Osbornów. Otto Octavius zostawia swoich towarzyszy i rusza na spotkanie z Kindredem w cztery oczy. W mauzoleum domaga się od demona prawdy o swojej utraconej pamięci. Kindred zapewnia, że dowie się wszystkiego w stosownym czasie, a teraz muszą uzupełnić skład drużyny o jeszcze jednego członka. Zgodnie z umową ma wybrać go Kindred, a nie Dr Octopus. Demon ma na myśli swojego sługę, Mysterio.

Czas na ostateczną rozgrywkę, w której według planu Kindreda wezmą udział Sinister Six, The Foreigner’s Wild Pack, Superior Foes, Savage Six i Syndicate.

Kontynuacja wydarzeń w Sinister War #1.

Recenzja

Era Nicka Spencera na łamach Amazing Spider-Mana zbliża się ku końcowi. Ma ją zwieńczyć widowiskowa historia Sinister War z epickim finałem What Cost Victory, który wytyczy przyszłość Spider-Mana, Mary Jane i Kindreda. 70 numer serii spełnia funkcję prologu tego wielkiego wydarzenia, w którym Spider-Man stanie do walki z pięcioma organizacjami superzłoczyńców. I z tej roli ów komiks wywiązuje się wzorowo.

Numer wskazuje, że reaktywacja Sinister Six znajduje się na finiszu. Jednak rekrutacja piątego członka drużyny przebiega w oryginalny sposób. Sięgając po motyw „rozdzielenia” z początków swojej pracy nad flagowym tytułem o Spider-Manie, autor „wyciąga” Lizarda z Connorsa i sprowadza do fikcyjnego uniwersum pozbawioną człowieczeństwa autonomiczną istotę. Czyli niby ta sama postać, a jednak inna, bo niespętana ograniczeniami ludzkiej moralności. Oby w przyszłych odcinkach ta różnica dała jakoś o sobie znać.

Komiks zdradza bardzo ważną dla genezy Kindreda zagadkę. Mianowicie, tożsamość osoby, której zwłoki stanowiły dodatkowe ciało odkryte przez Carlie Cooper w kostnicy po pierwszej konfrontacji Spider-Mana z demonem. Ponadto pojawia się retrospekcja objaśniająca, jak Harry Osborn/Lyman trafił do celi, którą teraz dzieli z Carlie. Robi się coraz ciekawiej. Jeszcze troszkę cierpliwości, bo przed odejściem Nicka Spencera ze stanowiska scenarzysty cała prawda o Kindredzie powinna wreszcie wyjść na jaw.

W końcówce komiksu udało się świetnie uchwycić klimacik czegoś, co nazywa się „ciszą przed burzą”. Podczas gdy Spider-Man bezskutecznie szuka jakiegokolwiek śladu po drużynie Dr Octopusa, świadomy tego, kto tak naprawdę pociąga tu za sznurki, ukrywający się na cmentarzu Kindred szykuje się do ostatecznej rozgrywki, do której zamierza wciągnąć aż pięć grup superłotrów!

Zadziwiająco udany prolog, który naprawdę robi „smaka” przed decydującym starciem Spider-Mana i Kindreda w ostatniej historii obecnego twórcy przygód pajęczego superbohatera. Zasłużone 5 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871)

The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871)

The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871)

The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871)

The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871) The Amazing Spider-Man #70 (#871)


Related Articles

About Author

Dawidos