komiksy: 1831 komiksy polskie: 148 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #88.BEY

The Amazing Spider-Man #88.BEYNumer: The Amazing Spider-Man #88.BEY
Tytuł: Beyond: Tie-In
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Kwiecień 2022
Scenariusz: Geoffrey Thorne
Rysunki: Jan Bazaldua & Jim Towe
Tusz: Jan Bazaldua & Jim Towe
Kolory: Jim Campbell
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Nick Bradshaw
Redaktor: Danny Khazem
Redaktor wykonawczy: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Hobie Brown wspomina, jak podczas inwazji symbiontów na Ziemię (King in Black) pomagał uwalniać ludzi spod kontroli obcych za pomocą emitera dźwięku w swoim kombinezonie Horneta i bronił pewnej matki z dzieckiem. W rozmowie z żoną, Mindy, przedstawia historię Yasmin Adir, dziewczyny, której połowa ciała zamienia się w kryształ (efekt przypadkowego postrzału podczas walki Mighty Avengers z najeźdźcami), i twierdzi, że jego platforma crowdfundingowa Fairgray mogłaby pomóc leczyć takich ludzi. Prezentację przerywa telefon od Janelle, pracownicy Browna, która informuje, że ich firmę przejęła korporacja Beyond.

20 minut później. Kancelaria Goodman, Lieber, Kurtzberg & Holliway. Prawnik Roddy wyjaśnia Hobiemu i Mindy, jak doszło do błyskawicznego przejęcia Fairgray, spółki Stark International, przez Beyond Corporation. Pociesza byłego już prezesa firmy, że on i jego pracownicy otrzymali sowite odprawy. Po powrocie do domu Hobie nie może uwierzyć, że na jego konto wpłynęło 15 mln dolarów. Kiedy snuje wizję otwarcia nowego biznesu, Mindy zwraca uwagę na podejrzany fakt, iż Beyond wydało na przejęcie Fairgray aż 200 mln dolarów, a więc 3 razy więcej niż wynosiła prawdziwa wartość spółki.

Wieczorem Brown w przebraniu Horneta infiltruje siedzibę Beyond, skąd wykrada pliki, licząc, że kryją one odpowiedź na pytanie, dlaczego tak duża i bogata korporacja kupiła Fairgray oraz skonfiskowała serwery platformy z takim pośpiechem. W domu Hobie przekazuje Mindy nośnik ze skopiowanymi danymi. Kiedy małżonkowie otwierają dysk, nagle odzywa się alarm informujący o wykryciu na dachu intruza.

Nieproszonym gościem okazuje się Dusk (Cassie St. Commons), superbohaterka z drużyny Slingers, która widziała włam Browna i go śledziła. Dziewczyna tłumaczy, że ma przebłyski z porwania jej kompana, Johnny’ego, przez Beyond. Prosi o pomoc. Wymienia nazwę „Kroatan Farm”, która pojawia się w jej wizjach. Hobie kojarzy ją. Okazuje się, że tak nazywa się projekt przewijający się w danych wykradzionych przez Browna. Hobie i Mindy znajdują adres zamkniętego gospodarstwa mlecznego kupionego za bezcen 6 miesięcy temu przez Beyond. Mindy ma przejrzeć pliki, a Hobie i Cassie przeprowadzić śledztwo w terenie.

2 godziny później. Herkimer County, Nowy York. Hornet i Dusk włamują się do Kroatan Farm, placówki Beyond otoczonej przez niewidzialne pole siłowe i emitującej sygnał blokujący w dużym stopniu mentalne moce Cassie. Ta jednak wyczuwa obecność Johnny’ego w środku. Po wejściu w głąb budynku duet staje się świadkiem ataku potworów z innego wymiaru na Ricocheta (Johnny Gallo) i naukowców Beyond.

Okazuje się, że Johnny nie potrzebuje ratunku, bo dobrowolnie pracuje dla korporacji. Dusk tłumaczy swoje zaniepokojenie tym, że słuch o nim zaginął kilka tygodni temu. Ricochet mówi, że pracuje tu od wczoraj. Jeden z badaczy wyjaśnia, że to efekt dylatacji czasu wywołany przez otwarcie portalu. Łącząc swoje moce, trio superbohaterów dostaje się do wyłącznika maszyny i odsyła stwory. Po wszystkim będący pod wrażeniem Operator Six (Dr. Eliot Swenson) wręcza Hornetowi swoją wizytówkę i składa mu ofertę pracy.

Recenzja

To już trzeci zdublowany numer z dopisanym skrótem BEY wchodzący w skład Beyond, megahistorii prezentującej powrót Bena Reilly’ego do roli Spider-Mana. W pierwszym wystąpiły Misty Knight i Colleen Wing, a w drugim – May Parker i Otto Octavius. Bohaterami trzeciego są Hobart „Hobie” Brown (jako świeżo upieczony Hornet) i jego żona Mindy McPherson Brown oraz Dusk i Ricochet z teamu Slingers, którego geneza sięga czterech tożsamości, jakie kiedyś przyjął niesłusznie oskarżony Spider-Man.

Komiks niespodziewanie otwiera emocjonująca retrospekcja z crossoveru King in Black (2020-2021), w którym Hobie Brown, znany najbardziej jako Prowler, zadebiutował w roli niezależnego Horneta (czytaj: niezwiązanego z tym należącym do zespołu Slingers). Po całkiem przyjemnym widowisku przedstawiającym superbohatera robiącego pogrom wśród symbiontów przechodzimy do czasów teraźniejszych, kiedy to firma, którą kieruje Brown, zostaje nagle w ekspresowym tempie przejęta przez Beyond Corporation.

Akcję napędza przede wszystkim tajemnica związana z podejrzanym zakupem platformy crowdfundingowej, z którą Brown wiązał ambitne plany o prospołecznym charakterze (wstrząsająca i dająca do myślenia historia Yasmin Adir). Podejrzanym, bo z jednej strony wyglądającym na błyskawiczne „wrogie przejęcie”, a z drugiej przepłaconym i hojnie rekompensującym poprzednikom wszystkie straty. W tym śledztwie na uwagę zasługuje świetna postać Mindy, żony Horneta, która ujmuje swoją przenikliwością i dociekliwością.

W połowie komiksu fabuła rozrasta się o kolejny sekret, tym razem dotyczący zaginionego Ricocheta, przyjaciela Dusk. To właśnie ta dwójka przedstawicieli Slingers gości w tym komiksie. Ich wątek krzyżuje się ze sprawą prowadzoną przez byłego Prowlera, a wspólnym dla nich mianownikiem jest właśnie podejrzana działalność Beyond. Ricochet i Dusk to ciekawe osobowości o intrygujących mocach, z których ostatnio robili dobry użytek na łamach serii Ben Reilly: Scarlet Spider. Do tego numeru też wnoszą coś pozytywnego.

Co do zakończenia, to żeby nie zdradzać za wiele szczegółów, powiedzmy, że okazuje się ono nie takie, jak można było się spodziewać. Najprawdopodobniej ostatni zdublowany numer Beyond połączy wątki i postacie z poprzednich trzech „dubli” w całość. Podsumowując, choć komiks nie zawiera fizycznej obecności Spider-Mana (pojawia się on tylko na kadrze z filmu wyświetlanego przez Browna podczas prezentacji nowego pomysłu na platformę Fairgray), to okazał się zaskakująco udany. 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #88.BEY The Amazing Spider-Man #88.BEY The Amazing Spider-Man #88.BEY

The Amazing Spider-Man #88.BEY The Amazing Spider-Man #88.BEY The Amazing Spider-Man #88.BEY


Related Articles

About Author

Dawidos