komiksy: 1908 komiksy polskie: 170 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #92.BEY

The Amazing Spider-Man #92.BEYNumer: The Amazing Spider-Man #92.BEY
Tytuł: Beyond: Tie-In
Wydawnictwo: Marvel Comics 2022
Data wydania: Maj 2022
Scenariusz: Jed MacKay, Cody Ziglar, Zeb Wells
Rysunki: Luigi Zagaria, Bruno Oliveira, Fran Galán, Mark Bagley
Tusz: Luigi Zagaria, Bruno Oliveira, Fran Galán, Wayne Faucher
Kolory: Espen Grundetjern, Carlos Lopez, Jim Campbell, Jim Charalampidis, Morry Hollowell
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Lindsey Cohick & Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Staten Island. Colleen Wing zastawia pułapkę na Creature Z. Gdy stwór rzuca się na nią, by ją pożreć, drogę blokuje mu Morbius i daje się złapać w jego paszczę. Pod wpływem wypitej krwi równowaga w hybrydzie jaszczura i wampira zostaje zaburzona. Monstrum mutuje i wybucha od środka, rozbryzgując swoją juchę na wszystkich. Colleen Wing, Misty Knight i Morbius odchodzą, dyskutując o wiadomości dla Moniki.

Placówka Beyond Super Villain Program, Staten Island. Rozpamiętując dawną zdradę Doktora Druida, czasy szefostwa w Avengers i zatargi z Beyond Corporation, pełna determinacji Spectrum (Monica Rambeau) wkracza do ośrodka, omija zgromadzonych tam superłotrów lotem z prędkością światła i otwiera drzwi do pokoju, w którym rezyduje Machine Man („Aaron Stack”), który po rozstaniu z dziewczyną dołączył do programu Beyond. Monica przekonuje go, by przestał się nad sobą użalać i pomógł jej pokonać wrogów.

Wspólnie Spectrum i Machine Man rozgramiają potwory stworzone przez Beyond. Monica namawia Aarona, by podłączył się do systemu ośrodka i uruchomił proces autodestrukcji budynku. Głowa robota odłącza się od ciała, dolatuje do serwera i wykonuje polecenie. Kiedy stwory leżą już na deskach, pojawia się hologram Maxine Danger. Monica zdradza dyrektorce Beyond, że to ona sabotowała cały czas korporację dzięki Daughters of the Dragon, które dla niej w sekrecie pracowały, i ukradła Heartstar. Choć wściekła Maxine się odgraża i zapowiada produkcję kolejnych potworów, Spectrum ripostuje, że może, ale nie tutaj. Po chwili placówka Beyond na Staten Island zaczyna wybuchać. Machine Man panikuje, że nie zdążą uciec przed całkowitym zawałem. Spectrum przy pomocy Heartstar teleportuje siebie i androida w bezpieczne miejsce. Po destrukcji ośrodka Monica proponuje, by wspólnie zrobili to samo z innymi lokalizacjami Beyond.

Siedziba Beyond. Doug Siravanta podczas rozmowy o zwolnieniu z pracy z menadżerką działu HR próbuje uzasadnić, dlaczego firma powinna go zostawić na pokładzie. Broni się, że jego postawa pomogła Spider-Manowi w pokonaniu Kravena. Rozmówczyni wymienia listę zarzutów, wśród których znalazły się kradzież eksperymentalnych pigułek, przekazanie tajnych danych Doktorowi Octopusowi i wykorzystywanie wynalazków Beyond do prywatnych celów. Procedurę zwolnienia pracownika przerywa atak Spider-Bena. Po ucieczce menadżerki Doug anuluje w systemie decyzję o jego zwolnieniu i przyznaje sobie awans.

Dolne poziomy siedziby Beyond. Maxine Danger zleca Slingers (Hornet, Dusk, Ricochet) ochronę aktywów zaatakowanej właśnie firmy. Drużyna przyjmuje zadanie. Podążając za hologramem szefowej, superbohaterowie znajdują leżących na ziemi strażników. Kiedy Hornet pyta, kto za to odpowiada, Maxine znika, a trio wpada w korytarzu na idącego jak taran Bena Reilly’ego/Spider-Mana.

Epilog 1. W opuszczonym budynku Queen Goblin (Ashley Kafka), usiłując przypomnieć sobie dawne życie, wybucha niekontrolowanym śmiechem. Cały czas myśli o krzywdzeniu ludzi, zwłaszcza Spider-Mana. Wpatrując się w kartonową podobiznę Normana Osborna w zbroi Iron Patriota, którego grzechy siłą jej przeszczepiono, postanawia obrać go za cel i udowodnić mu, że nie może się odciąć od przeszłości.

Epilog 2. Ruiny Beyond Staten Island. Morbius, będąc pod wrażeniem Creature Z, dochodzi do wniosku, że dawcy genów potwora dzięki wspólnej pracy mogą osiągnąć jeszcze więcej niż twórcy hybrydy z Beyond. Pośród gruzów wampir znajduje skutego łańcuchami Lizarda i proponuje mu współpracę.

Recenzja

Ostatni zdublowany numer wydany pod szyldem Beyond ma dwa cele. Po pierwsze, dokańcza wątek walki Misty Knight, Colleen Wing i Morbiusa z Creature Z, hybrydą jaszczura i wampira, który został „urwany” w komiksie The Amazing Spider-Man #92. Po drugie, prezentuje dalsze losy postaci nie tylko tych grających pierwsze skrzypce w trzech bonusowych numerach Beyond, ale także tych, które miały okazję zadebiutować w 19-częściowej megahistorii przedstawiającej powrót Bena Reilly’ego do roli Spider-Mana.

Początek komiksu, który przynosi odpowiedź na pytanie, jak zażegnano zagrożenie ze strony Creature Z, nie pokazuje niczego wstrząsającego. Okazuje się, że Colleen Wing wychodzi bez szwanku z ataku potwora, a ten zostaje chwilę później zniszczony w wyniku planu opracowanego przez Morbiusa. Twórcy założyli, że pomysł na pokonanie monstrum czytelnicy przyjmą bez namysłu i zastrzeżeń. Ot, kłopot rozwiązany i wszyscy mogą się rozejść do domów, co znajduje odbicie w scenie odejścia Misty, Colleen i Morbiusa.

Na kolejnych stronach autorzy wprowadzają na scenę Spectrum, która dotąd odgrywała w historii Beyond raczej zakulisową rolę. Teraz, po lekturze tego komiksu, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Monica Rambeau jest jego główną bohaterką, jako że ma w nim najdłuższy występ. Dobrze, że dano wypowiedź Knight i Wing o wiadomości do niej, ponieważ w ten sposób zatarto wrażene, że zarówno Daughters of the Dragon, jak i Spider-Man zapomnieli o armii superłotrów w jednym z ośrodków Beyond.

Do sekwencji „czystki”, jaką Spectrum przeprowadza w placówce Beyond Corporation na Staten Island, a która to zilustrowana jest nawet makabrycznie-widowiskowo za sprawą dosadnych scen likwidacji poszczególnych stworów, twórcy wplatają wątek przeżywającego kryzys egzystencjalny Machine Mana. Rozterki i przeżycia robota ani ziębią, ani grzeją. Wątpliwe, że fanów Spider-Mana będą w ogóle obchodziły. Natomiast odczują oni nieco schadenfreude ze sceny utarcia nosa Maxine Danger przez Spectrum.

Po wybuchowym (dosłownie) zakończeniu misji w „fabryce” superłotrów akcja komiksu przenosi się do siedziby Beyond, a centralną postacią staje się Doug Siravanta, pracownik korporacji, którego losy skrzyżowały się z losami Spider-Mana z powodu intryg Kravena i Doktora Octopusa w poprzednich rozdziałach Beyond. Pomysł z wyborem bohatera zaskakujący, ale niewiele wnoszący w całość. Ot, cwany Doug, korzystając z zamieszania, załatwia swoje interesy, z czego nic nie wynika może poza humorem.

Po tym, jak komediowa wstawka z Dougiem dobiega końca, następuje kolejny przeskok, tym razem w podziemia Beyond. W centrum staje ekipa Slingers, grupa superbohaterów, o której związkach z korporacją opowiadał komiks The Amazing Spider-Man 88.BEY. Tu robi się ciekawie, bo spośród wszystkich bohaterów tego komiksu ta trójka jako jedyna krzyżuje swoje drogi ze Spider-Benem, a jej wątek nie zostaje rozwiązany, lecz zakończy się w finałowym 19. rozdziale Beyond. Kolejny plus, że ich krótki występ ilustruje Mark Bagley. Komiks stworzyło aż 4 rysowników, ale ten miks stylów o dziwo nie razi w oczy.

Komiks ma dwa epilogi. Jeden z nich ukazuje położenie, w jakim znalazła się Queen Goblin (antagonistka, która zadebiutowała w Beyond) po walce ze Spider-Manem i akurat obiecująco zajawia kłopoty jej przyszłego celu. Szkoda tylko, że nie wyjaśnia, jak łotrzyca wyrwała się ze szponów korporacji i dała drapaka. Drugi wraca do postaci Morbiusa i „odkurza” Lizarda, swego czasu schwytanego przez Beyond. Ten przyszły team-up w ogóle nie ekscytuje, bo Morbius chyba nie wie, że nie z uczonym Connorsem ma do czynienia, a jeno z dzikim gadem odseparowanym od wybitnego naukowca. Po co więc ten wątek? 3 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #92.BEY The Amazing Spider-Man #92.BEY The Amazing Spider-Man #92.BEY

The Amazing Spider-Man #92.BEY The Amazing Spider-Man #92.BEY The Amazing Spider-Man #92.BEY

The Amazing Spider-Man #92.BEY The Amazing Spider-Man #92.BEY The Amazing Spider-Man #92.BEY


Related Articles

About Author

Dawidos