komiksy: 1934 komiksy polskie: 187 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #14

The Amazing Spider-Man #14 (#908)Numer: The Amazing Spider-Man #14 (#908)
Tytuł: Spinning The Dark Web
Wydawnictwo: Marvel Comics 2023
Data wydania: Styczeń 2023
Scenariusz: Zeb Wells
Rysunki: Michael Dowling, Kyle Hotz, Terry Dodson, Ryan Stegman
Tusz: Michael Dowling, Kyle Hotz, Rachel Dodson, Tim Townsend & JP Mayer
Kolory: Richard Isanove, Dan Brown, Terry Dodson, Matt Hollingsworth
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: John Romita Jr.
Asystent redaktora: Kaeden McGahey
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Wydawca: Dan Buckley
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Wiosna. Ben Reilly/Chasm sprowadza z placówki Beyond do swojej kryjówki sprzęt, który ma przywrócić mu pamięć. Martwiącej się o niego Janine Godbe tłumaczy, że pamięta tylko ból. Twierdzi, że coś go przyzywa i to coś ma związek ze zdobycznym przyrządem z tajnego programu Project Purgatory.

Grand Central Station. Do zamyślonej Janine przysiada się Gerry, właściciel knajpy, pytając, czy coś się stało. Kobieta tłumaczy, że zamierza wyjechać i opuścić ukochanego, ponieważ czuje, że wydarzy się coś złego. Po chwili domyśla się, że mężczyzna rozpoznał ją i wezwał policję. Wściekła, wbija mu widelec w rękę, łamie nogę i ucieka. Po powrocie do Bena oznajmia, że świat jej nie chce, został jej tylko on, dlatego pójdzie za nim wszędzie i zrobi wszystko, by pomóc mu odzyskać pamięć. Na koniec wyznaje mu miłość.

Lato. Ben stoi pod kamienicą, gdzie mieszka Peter Parker, którego obwinia o utratę wspomnień (lokatora nie ma, bo wraz z Normanem Osbornem zajmuje się ratowaniem Mary Jane). W pewnej chwili zaczepia go namolny komornik, myląc go z Parkerem. Reilly zapewnia windykatora, że się pomylił, i odchodzi, trzymając nerwy na wodzy. Wieczorem we wspólnej kryjówce Janine uruchamia maszynę zbudowaną w ramach przedsięwzięcia Project Purgatory i otwiera portal do miejsca, które wzywa Chasma.

Limbo. Ben trafia do magicznego wymiaru, gdzie poznaje sprawującą tu rządy Goblin Queen (Madelyne Pryor). Miejscowe demony wyzywają ich od klonów i innych epitetów wyszydzających ich sztuczność. Ben i Madelyne odkrywają, że sporo ich łączy: pochodzenie (fakt bycia klonem) czy bolesne przeżycia. Pryor stwierdza, że Limbo, nasiąkając jej emocjami, sprowadziło jej bratnią duszę. Klon Jean Grey oferuje Benowi schronienie w swoim królestwie oraz proponuje zastanowić się, co mogą dla siebie zrobić.

Jesień. W zamku przy stole Chasm i Goblin Queen omawiają plan ataku na Nowy York – Reilly chce poprowadzić jej armię demonów, aby odwrócić uwagę obrońców miasta, dzięki czemu Pryor będzie mogła zdobyć to, na czym jej zależy. Oboje są bowiem klonami osób, które ukradły im życie, i wiedzą, gdzie są złodzieje. Siedząca z nimi Janine w milczeniu przysłuchuje się ich rozmowie, po czym smutnieje.

Limbo. Po kolacji Madelyne zagaduje stojącą na tarasie Janine, myśląc, że jest ona zazdrosna o nią i Reilly’ego. Godbe wyznaje, że dręczy ją bezsilność, ponieważ chciałaby pomóc Benowi w nadchodzącej wojnie, ale bez mocy byłaby tylko ciężarem. Goblin Queen pokazuje jej palec S’yma, który może rozwiązać jej problem, tylko musi o to poprosić. Janine wyraża zgodę. Królowa Limbo wciska palec demona w jej ciało i wypowiada zaklęcie, w wyniku którego ukochana Bena zmienia się w nadludzką istotę – Hallows’ Eve.

Zima. Ben podchodzi pod okno mieszkania Parkera. Ponownie zaczepia go Gus, komornik biorący go za Petera. Kiedy nazywa jego życie fałszem, wściekły Reilly bije go i uprowadza do Limbo, gdzie czekają już Goblin Queen i Hallows’ Eve. Za obietnicę wolności Gus zgadza się zjeść owoc z Tree of Exquisite Liberation, drzewa stworzonego przez Madelyne. W rezultacie umiera, a z jego ciała wylatuje dusza. Pryor wciąga do nosa jej fragment, dzięki czemu poznaje, kim był Gus, i przekonuje się, że był złym człowiekiem.

Limbo. Chasm stwierdza, że w ten sposób stanie się całością, i dziękuje Madelyne. Ta z kolei konstatuje, że będzie mogła odkryć, czy Limbo dano jej, by mogła rządzić, czy po to, aby odstawić ją na boczny tor. Przekazuje Benowi pod komendę swoją armię, w zamian Chasm obiecuje, że Hallows’ Eve dostarczy jej „skarb” ze świata ludzi – Nathana Summersa, syna Jean Grey. Sam zaś dopilnuje, by Peter Parker zjadł owoc z drzewa Limbo – chce przejąć wszystko od Spider-Mana, ponieważ jego dusza należy do niego.

Recenzja

Po trzyczęściowej historii z Hobgoblinem nadszedł czas na wyczekiwany Dark Web, crossover, w którym Spider-Man i X-Men mierzą się z sojuszem dwóch najsłynniejszych klonów Marvela. 14 numer flagowego cyklu o pajęczym superbohaterze, wydany pod szyldem Spinning The Dark Web (prologu tegoż komiksowego wydarzenia), to przerywnik przygód Petera Parkera. Zamieszczona w zeszycie opowieść koncentruje się bowiem na klonie Spider-Mana, jednej z czołowej postaci przywołanego eventu.

Komiks przedstawia, co działo się z Benem Reillym od czasu jego przemiany w Chasma i utraty większości wspomnień do początków jego współpracy z Goblin Queen (Madelyne Pryor), ujawnionej na stronach Free Comic Book Day 2022: Spider-Man/Venom. Nie tylko ukazuje, jak doszło do zawiązania ich przymierza. Również zdradza cele złowieszczego duetu, a więc przyczyny konfliktu mającego być atrakcją Dark Web, wydarzenia z team-upem Spider-Mana i X-Men, inspirowanego kultowym crossoverem Inferno (1989).

Przede wszystkim Zeb Wells spójnie i wiarygodnie sportretował pokrewieństwo dusz Chasma i Goblin Queen. Kiedy wyjawiono, że to właśnie oni będą inscenizatorami kolejnego piekielnego spektaklu w Nowym Yorku, niektórzy uznali ich za przypadkowy i dosyć egzotyczny duet, bo cóż mogło połączyć Bena Reilly’ego z uniwersum Spider-Mana z Madelyne Pryor z uniwersum X-Men?! Scenarzysta tego numeru wykazuje, że mają oni ze sobą wiele wspólnego, a spoiwem cementującym ich związek jest egzystencjalny ból.

Na marginesie komiks wyjawia, że osobą, którą Peter Parker uratował z pomocą Normana Osborna, była Mary Jane. To informacja kluczowa, bo dotycząca aktu założycielskiego tego tomu Amazing Spider-Mana, który rozpoczął się od pytania: „Co takiego zrobił Peter Parker”, że poróżniło go to z najbliższymi i przyjaciółmi, wliczając w to ukochaną MJ?. Do tego odkrycia dochodzi mimochodem, bo w rozmyślaniach Bena Reilly’ego, gdy ten sprawdza, co dzieje się w życiu jego „starszego brata”.

Dla fabuły tego komiksu ważną postacią okazuje się Janine Godbe. Ukochana Bena Reilly’ego przechodzi ewolucję: od kobiety rozważającej opuszczenie partnera z obawy przed jego radykalizacją, po partnerkę gotową skoczyć za nim w ogień w myśl zasady „my dwoje przeciw całemu światu”, do wspólniczki w zbrodni, skłonnej poświęcić człowieczeństwo, aby zdobyć supermoce i móc walczyć. Dzięki jej metamorfozie w Hallows’ Eve można mówić o triumwiracie stojącym za intrygą Dark Web.

Numer przyciąga też uwagę różnorodną oprawą graficzną. Fabuła, która śledzi skryte w cieniu życie Reilly’ego po transformacji w Chasma, została podzielona na cztery pory roku, a każdą z nich ilustruje inny rysownik. Choć nie wszyscy przepadają za taką artystyczną dywersyfikacją (bo grozi ona nierównym poziomem całości), to w tym przypadku ma ona swoje symboliczne znaczenie (wyraża zmiany w osobowości Bena i Janine) i dobre strony, zwłaszcza że skompletowano ekipę uznanych grafików. 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908)

The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908)

The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908)

The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908)

The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908) The Amazing Spider-Man #14 (#908)


Related Articles

About Author

Dawidos