komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #36

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #36Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #36
Tytuł: Enter: Swarm!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1979
Data wydania: Listopad 1979
Scenariusz: Bill Mantlo
Rysunki: Jim Mooney
Tusz: Mike Esposito
Kolory: Ben Sean
Litery: Jim Novak
Okładka: Ed Hannigan
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.40
Przedruk PL: brak

Streszczenie

Trwa pościg za bandytami, Tonym Glovesem i Motormouth, siedzącymi w vanie. Przestępcy dziwią się, dlaczego policja przestała strzelać, gdy nagle Spider-Man daje o sobie znać. Po chwili oprychy lądują w rękach policji.

Po udanej akcji Peter udaje się na Uniwersytet Empire State, gdzie spotyka Debre Whitman, która pokazuje mu jego nowy kącik oraz przedstawia nowego asystenta doktora Sloana, Steve’a Hopkinsa. Ten z kolei pokazuje Peterowi innych asystentów. Zaczyna od Chipa Martina, którego dezorientuje poprzez podrzucenie mu kulki papieru. W chwili, gdy Martin zostaje sam, cały drży i obawia się, żeby nie stracił nad sobą kontroli.

Tymczasem Steve przedstawia Peterowi Philipa Changa, którego Peter zdążył już wcześniej poznać (Amazing Spider-Man #184). We dwójkę oprowadzają dalej Parkera. Pajęczy zmysł zwraca uwagę na Martina, który od chwili, gdy od niego odeszli cały się trzęsie. W tym samym czasie w zamkniętym laboratorium Sloan mówi Marcy Kane o zabójczych super-pszczołach nazisty Fritza von Meyera. Opowiada jak Fritz po upadku Trzeciej Rzeszy odleciał do południowej Ameryki, gdzie odkrył miejsce. które po uderzeniu meteorytu było napromieniowane, a to z kolei wywołało u pszczół mutację. Meyer próbował przejąć kontrolę nad kolonią owadów, jednak je tylko rozzłościł. Pszczoły zabiły i zjadły Meyera i na zasadzie symbiozy połączyły się z nim, tworząc istotę imieniem Swarm, który został pokonany przez grupę Champions (Champions #14 i #15). Sloan ma nadzieje, że odnajdzie w jego szkielecie odrobinę radioaktywności, dzięki czemu będzie mógł to dokładniej zbadać. Wraz z uruchomieniem maszyny nie zauważa pszczoły siedzącej w oczodole szkieletu.

Tymczasem w stołówce Peter spotyka Connorsa. Nagle słychać krzyk i na stołówkę wchodzi przerażona Marcy. Dziewczyna mówi, że Sloan jest w swoim laboratorium, po czym mdleje. Nagle pojawia się rój pszczół. Peter w ukryciu przebiera się za Spider-Mana. Próbuje oddzielić pszczoły od ludzi, a następnie udaje się do laboratorium, gdzie widzi Sloana oraz postać w kapturze z peleryną, której ciało tworzą pszczoły. Pająk izoluje pajęczyną Sloana i siebie od pszczół. Słyszy historię, jaką doktor opowiedział Marcy, a następnie bezpiecznie odstawia go na zewnątrz budynku, a sam rusza do walki z potworem, który nazywa siebie Swarm. Kąsany przez pszczoły Peter czuje, że nic nie może zrobić.

Recenzja

Kolejny numer to wprowadzenie do pierwszej walki między Swarmem a Spider-Manem. Jak to bywa w Spectacular Spider-Manach, poznajemy wcześniejsze wydarzenia dotyczące przeciwnika Pająka. Wiemy już co Sloan chciał tak bardzo ukryć przed Peterem w Spectacular Spider-Man #34. Numer opisuje nam wydarzenia z Champions #14 i #15, co niewątpliwie jest ogromnym plusem, ponieważ nie każdy może mieć dostęp do tych numerów. Kolejnym plusem jest pokazanie tego, że nie wszyscy uważają Pająka za zagrożenie. Przykładem są tu policjanci, którzy przestają strzelać w uciekających przestępców, aby nie trafić przypadkiem w niego. Ufają mu na tyle, że pozostawiają go samego z oprychami. Za rysunki odpowiada dobrze znany w tej serii Jim Mooney. Jak to zwykle bywa, zdarza mu się zapominać o cieniach rzucanych przez różne osoby.

Komiks jest dobry, zapowiada nam ciekawą walkę między Rojem (Swarm) pszczół a jednym Pająkiem, aż chce się sięgnąć po następny numer.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #36 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #36 Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #36


Related Articles

About Author

Majk