komiksy: 1940 komiksy polskie: 195 seriale animowane: 112 biografie: 59

Spider-Man: The Animated Series (1994-1998)

Spider-Man: The Animated Series (1994-1998)Liczba sezonów: 5
Liczba odcinków: 65
Długość odcinka: minuty
Produkcja: Marvel Entertainment Group, Marvel Films Animation, New World Entertainment
Daty pierwszej emisji: 19 listopada 1994 – 31 stycznia 1998
Data emisji PL: 1995
Stacja TV: Fox Kids
Temat przewodni: Kussa Mahchi, Shuki Levy, Joe Perry

Spider-Man: The Animated Series to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych seriali animowanych o Spider-Manie. Jego premiera miała miejsce 19 listopada 1994 roku na kanale Fox Kids. Producentem i redaktorem głównym był John Semper Jr, który doprowadził do powstania najdokładniejszego portretu kreskówkowego Petera Parkera. Podczas, gdy poprzednie seriale animowane skupiały się głównie na akcji, ten poświęcał dużą uwagę również życiu prywatnemu głównego bohatera. Ponadto wyróżniał się bardzo spójną strukturą tworzoną przez wieloczęściowe historie jak i wątki, które przeplatały się przez wszystkie sezony.

Akcja serialu rozgrywała się w pierwszym roku studiów Petera Parkera na Uniwersytecie Empire State. Dobór postaci drugo-trzecioplanowych był ogromny, począwszy od tych najbardziej znanych (May Parker, Harry Osborn, Flash Thompson Mary Jane Watson, Jonah Jameson, Robbie Robertson), a skończywszy na tych, których kojarzą wierni czytelnicy komiksowych przygód Spider-Mana (Madame Web, Prowler, Alistair Smythe, Richard Fisk). Wystąpiła także cała plejada czarnych charakterów. Spider-Man zmierzył się niemal ze wszystkimi super-złoczyńcami takimi jak Doktor Octopus, Electro, Green Goblin, Kingpin, Venom, Mysterio, Carnage, Hydro-Man i inni. Pojawili się nawet Miles Warren i Ben Reilly (Scarlet Spider) z kontrowersyjnej Sagi Klonów. Nie zabrakło również gościnnych występów pozostałych superbohaterów takich jak Kapitan Ameryka, Iron Man czy Daredevil.

Spider-Man: The Animated Series (1994-1998)Serial był ogromnym sukcesem kasowym i napędził marketingową machinę, która czerpała na jego popularności zyski, wydając komiksy, książki, gry komputerowe oraz artykuły dziecięce, głównie zabawki. Duże przychody zachęciły twórców do stworzenia kontynuacji serialu o nazwie Spider-Man Unlimited, która cieszyła się jednak znacznie mniejszym powodzeniem.

Serial, wyprodukowany przez Marvel Productions, liczył 65 odcinków rozłożonych na pięć sezonów. Wszystkie one zostały wyemitowane przez stację Fox Kids w latach 1994-1998. Obecnie prawa do serialu posiada The Walt Disney Company, a jego odcinki nadawane są na kanałach Jetix Europe i Disney XD. Mimo sukcesu serial nie doczekał się jeszcze w USA pełnego wydania na DVD. Wydano jedynie tematyczne zbiory kilku odcinków takie jak Spider-Man: The Venom Saga czy Spider-Man: The Return of the Green Goblin. Wszystkie sezony są jednak dostępne na płytach DVD w Wielkiej Brytanii. Serial znany jest również pod nazwą Spider-Man (1994-1998).

.