komiksy: 1370 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Man Unlimited – 1×01 – Worlds Apart, part 1

Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1Serial: Spider-Man Unlimited
Sezon: 1
Odcinek: 01
Tytuł: Worlds Apart, part 1
Produkcja: Saban Entertainment
Data emisji USA: 2 październik 1999
Data emisji PL: 2001-2002
Czas trwania: 22 minuty
Stacja TV: Fox Kids
Stacja TV (PL): Polsat
Scenariusz: Will Meugniot, Michael Reaves
Producent: Will Meugniot
Reżyseria: Patrick Archibald

Streszczenie

Stacja “Solaris”. John Jameson opowiada reporterom o odkryciu Drugiej Ziemi i ogłasza, że zamierza wyruszyć w jej kierunku. Tymczasem Peter Parker, fotografując konferencje, dostrzega Venoma i Carnage’a chcących przejąć prom, którym wyrusza John Jameson. Peter zakłada kostium Spider-Mana i postanawia ich powstrzymać, po czym wskakuje na prom i walczy z nimi w nierównej walce. Pająk przegrywa i zostaje zrzucony z pokładu. Ratuje się tylko, dzięki utworzonemu z pajęczyny spadochronowi.

Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1Tydzień później. J.J. Jameson, oskarżający Spider-Mana o sabotaż promu, ogłasza w telewizji nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za jego zdemaskowanie. Peter, przechodząc chodnikiem, zauważa pożar budynku i jako Spider-Man interweniuje, ratując uwięzioną w płonącym budynku kobietę. Po chwili zostaje zaatakowany przez strażaków, którzy obwiniają go o całe zajście. Nagle budynek zaczyna się walić. Spider-Man ratuje jednego ze strażaków przed przygnieceniem, lecz sam zostaje przywalony gruzami. Wszyscy mieszkańcy myślą, że Spider-Man zginął podczas zawalenia się budynku. Poobijany Peter wraca do domu i przy boku Mary Jane ogląda w telewizji transmisję Johna Jamesona z Drugiej Ziemi, który prosi o pomoc.

Sześć miesięcy później. Peter wkrada się na prom w całkiem nowym kostiumie zbudowanym na nanotechnologii przez Reeda Richardsa z Fantastic Four. Gdy wchodzi na prom zostaje zaatakowany przez Nicka Fury’ego, który zamierza go aresztować, lecz Pająk udowadnia mu swoją niewinność. Spidey wskakuje do środka promu i przez stacje radiową informuje mieszkańców o swoim locie na drugą Ziemię. Dodaje, że robi to, by uratować Johna Jamesona i oczyścić się z zarzutów.

Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1Później, gdy przelatuje przez portal jego prom zostaje przyciągniety przez pole siłowe Drugiej Ziemi. Kiedy ląduje, niszcząc swój wahadłowiec, zostaje zaatakowany przez grupkę Robotów i czterech tajemniczych jeźdźców przypominających hybrydę zwierzęcia z człowiekiem (Lady Vermin, Lady Ursula, Lord Tyger i Sir Ram – Rycerze Wundagory). Spider-Man ucieka przed napastnikami i używając kamuflażu ukrywa się przed nimi, po czym dostrzega, że na tej planecie zwykli ludzie kryją się w slumsach, a hybrydy rządzą planetą. Spider-Man zostaje nagle ogłuszony przez Lady Vermin i przewieziony do laboratorium Sir Rama, gdzie ma zostać poddany eksperymentom.

Recenzja

Oto otrzymaliśmy pierwszy odcinek nowego serialu animowanego, a zarazem nieoficjalną kontynuacje świetnego Spider-Man: The Animated Series. Czy jest on tak dobry jak poprzedni? Popatrzmy. A więc, jeżeli chodzi o fabułę, to bardziej przypomina mi to Wyspę Doktora Monroe niż kolejne przygody naszego pajęczego superbohatera, ale zobaczymy jak potoczy się ona dalej w następnych odcinkach.

Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1Historia zaczyna się od tego, że John Jameson postanawia wylecieć na nowo odkrytą planetę zwaną Drugą Ziemią, lecz zostaje porwany przez Venoma i Carnage’a, którzy współpracują ze sobą! No właśnie, kto wpadł na taki pomysł, aby oni razem działali, przecież oni zawsze byli jak ogień i woda. Mam nadzieję, że autorzy wyjaśnią to w kolejnych epizodach. Co dalej? Spider-Man, konstruując nowy kombinezon, rusza z odsieczą na Drugą Ziemię i co tam widzi? Dziwaczne stworzenia, które niemal zostały wyciągnięte z wyżej wymienionego filmu, ale w odróżnieniu od tamtych są inteligentniejsze, prowadzą pojazdy i normalnie pracują tak jak nasza społeczność. Fabuła może być interesująca dla fana science fiction, ale fani Spidera, a w szczególności ci młodsi, mogą się w tym wszystkim pogubić.

Jeżeli chodzi o nowy strój Pająka to jest on bardzo nowoczesny. Spider-Man potrafi teraz stawać się niewidzialnym i wytwarzać soniczne dźwięki do unieszkodliwienia symbiontów. Bardziej teraz przypomina mi Spider-Mana 2099 niż klasycznego Pająka, ale według mnie to dobry zabieg, który nieco bardziej odświeży bohatera. Co do Petera Parkera to jest tym samym Peterem Parkerem co wcześniej, czyli robi zdjęcia dla Bugle’a i ma piękną żonę, Mary Jane.

Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1Aktorzy podkładający głos w serialu są w miarę dobrze dobrani. Spider-Man w wykonaniu Rino Romano brzmi porządnie, choć na pewno gorzej niż aktor grający Pająka w poprzednim serialu. Reszta postaci brzmi też dobrze. Venom i Carnage maja nadal podwójny głos. Mogę się jedynie przyczepić do JJJ, którego głos brzmi zbyt spokojnie. Co jest? Czyżby Jonah najadł się pigułek uspokajających? Według mnie to nie jest ten sam Jameson, którego znamy z poprzedniego serialu, ale na szczęście pojawia się on tylko w tym odcinku.

Co do animacji… zmienili ją całkiem. Nie ma juz komputerowego tła i świetnych, nowoczesnych rysunków. Jest natomiast klasycznie narysowana kreskówka z dodatkiem japońskiego stylu i lekko kulejącą animacją. Ten zabieg byłby dobry, gdyby ten serial był puszczany w latach osiemdziesiątych. Pod tym względem twórcy zawiedli bardzo. Samej akcji jest mało (krótka walka z symbiontami oraz ucieczka Spider-Mana przed Bestialami), ale to dopiero pierwszy odcinek. A przecież dla każdego pierwszego odcinka jakiegoś serialu to przedstawienie fabuły jest najważniejsze.

Ogólnie mówiąc, odcinek bardzo średni, tylko dzięki fabule i nowemu kostiumowi Pająka nie otrzymaliśmy całkowitej klapy od twórców serialu. Mam nadzieję, że w następnym odcinku już będzie lepiej. 3.5 pajączka.

Ocena:

Autor: Zig89

Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1 Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1 Spider-Man Unlimited - 1x01 - Worlds Apart, part 1


Related Articles

About Author

Majk