komiksy: 1366 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man 1/2003

The Amazing Spider-Man 1/2003 (Fun Media)Numer: The Amazing Spider-Man 1/2003
Tytuł: Przemiany, Dosłownie i w Przenośni
Wydawnictwo: Fun Media 2003
Data wydania: Marzec 2003
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: John Romita Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp & Avalon Studios
Litery: Fun Media
Okładka: Scott Campbell
Redaktor: Arkadiusz Wróblewski
Redaktor naczelny: Marcin Rustecki
Wydawca: Beata Tevnell
Tłumacz: Arkadiusz Wróblewski
Cena: 9 zł

Opis

Podczas wizyty w laboratorium, Peter Parker, zostaje ukąszony przez napromieniowanego pająka. Otrzymuje tym samym nadludzkie zdolności – niezwykłą siłę oraz umiejętność chodzenia po ścianach i wyczuwania niebezpieczeństwa, zanim się objawi. Kiedy w wyniku arogancji Petera zostaje zamordowany jego wuj, nasz bohater postanawia wykorzystać swoje nowo nabyte umiejętności, by pomagać słabym i niewinnym jako Człowiek-Pająk. Teraz wiele lat po tych wydarzeniach opuszczony przez żonę Parker spotyka tajemniczego jegomościa, który rzuca zupełnie nowe światło na jego moce i misję superbohatera. Fun Media, następca kultowego wydawnictwa Tm-Semic, wita u bram nowej ery w dziejach Spider-Mana!

Zawartość
 • The Amazing Spider-Man 1/2003 (Fun Media - Artykuł)

  WstępniakAutor: Arkadiusz Wróblewski

 • The Amazing Spider-Man #30

  The Amazing Spider-Man #30Czerwiec 2001

 • The Amazing Spider-Man #31

  The Amazing Spider-Man #31Lipiec 2001

 •  

  Recenzja

  Na koniec 1998 roku Tm-Semic zaprzestało wydawać komiks The Amazing Spider-Man. Był to gorący okres w życiu Petera – ujmę to w jednym słowie: klony. Tm-Semic przestało istnieć, a wraz z nim główna seria o pajączku. Pamiętam jak dziś, gdy miesiąc po ukazaniu się ostatniego numeru Pająka poszedłem do kiosku i ku mojemu zdziwieniu nie mieli kontynuacji. Przez kilka dni jeszcze dzień w dzień chodziłem i sprawdzałem, czy może wreszcie się pojawił. Niestety. Na szczęście, po 5 latach Amazing Spider-Man powrócił. Tym razem wydawnictwo, które kontynuowało dzieło Tm-Semic, nazywało się Fun Media.

  Swego czasu obwiniano między innymi Sagę Klonów za niemalże doprowadzenie Marvela do bankructwa. Minęło sporo czasu i opowieści różnej jakości do czasu, gdy na scenę wszedł duet Straczynki i John Romita Jr., by wywindować Pająka na wyżyny. The Amazing Spider-Man Vol. 2 #30 to początek nowej jakości Spider-Mana. To właśnie tu zaczęły się najlepsze historie z naszym herosem, które można czytać wielokrotnie i wciąż dają tyle samo frajdy. Ludzie z Fun Media nie mogli wybrać lepszego momentu na powrót do wydawania w Polsce Amazing Spider-Mana.

  Najpierw garść informacji. Zeszytówka zawiera w sobie dwa oryginalne wydania The Amazing Spider-Man Vol. 2 (#30 i #31). Wydrukowano ją na bardzo dobrej jakości papierze. Pomimo iż mamy tutaj 48 stron, to nie odczuwamy tego. Papier jest cienki i wytrzymały. Cena jest dość spora jak na zeszytówkę, bo wynosi 9 zł. Jak już wspomniałem ludzie z Fun Media wybrali bardzo dobry moment na powrót. Jednak komu mamy składać te podziękowania? W stopce nie mamy żadnych nazwisk. Nie wiemy, kto zajął się tłumaczeniem, kto składał całość, kto redagował. Nic. Szkoda. Jedno, co wiemy, to, że wstęp do zeszytu napisał tajemniczy A.W.. Kim jest? Czytelnicy Tm-Semic od razu rozpoznają w nim Arkadiusza Wróblewskiego. Skoro już napisałem o wstępie, to tu należy się pochwała. Dobrze jest wiedzieć co straciliśmy przez te lata po zakończeniu Tm-Semica. Stąd wyczytamy również kim jest Straczynski i jak bardzo pomógł powrócić Pająkowi na szczyty.

  Teraz trochę o komiksie. Straczynski to klasa sama w sobie. Świetne dialogi, nieprzynudzająca fabuła i masa zmian w postrzeganiu Pająka. Peter wchodzi na ścieżkę nauczyciela i poznaje Ezekiela, który tak jak i on chodzi po ścianach. Ten zeszyt czyta się szybko i przyjemnie. Tłumaczenie też stoi na wysokim poziomie. Nie znalazłem nic do czego mógłbym się przyczepić. Za stronę graficzną odpowiada Romita Jr.. Z początku jakoś nie przypadły mi do gustu jego rysunki, jednak z czasem je polubiłem i stwierdzam, że ma swój niepowtarzalny styl świetnie nadający się do Spider-Mana.

  Czas na podsumowanie. Rewelacyjnie, że komiks po latach wrócił do naszego kraju. Pierwszy numer jest świetnie wydany i pomimo ceny jestem gotów wystawić 6 pajączków. Wielka szkoda, że Amazing Spider-Man wydany przez Fun Media skończył się, zanim tak naprawdę się zaczął – na jednym numerze. Spragnionych kontynuacji zapraszam do zapoznania się z wydanym rok później (2004) Amazing Spider-Manem wydawnictwa Dobry Komiks, bądź też zajrzenia do pierwszego tomu Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela wydanego w 2012 roku.

  Ocena:

  Autor: Spider-Nik

  The Amazing Spider-Man 1/2003The Amazing Spider-Man 1/2003 (Fun Media) The Amazing Spider-Man 1/2003 (Fun Media)

  The Amazing Spider-Man 1/2003 (Fun Media) The Amazing Spider-Man 1/2003 (Fun Media) The Amazing Spider-Man 1/2003 (Fun Media)

   


Related Articles

About Author

Dawidos