komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Island #1

Spider-Island #1Numer: Spider-Island #1
Tytuł: Spider-Island, Part One: Altered States
Tytuł 2: Shattered!
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Wrzesień 2015
Scenariusz: Christos N. Gage, Tom DeFalco & Ron Frenz
Rysunki: Paco Diaz, Ron Frenz & Sal Buscema
Okładka: Humberto Ramos & Edgar Delgado
Asystent redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spider-Island, Part One: Altered States
Spider-Island. Królestwo Spider-Queen. Z powodu szerzącego się pajęczego wirusa, który infekuje zwykłych ludzi i superludzi Manhattan opanowały ludzie-pająki posłuszne woli Spider-Queen. Kierujący szczątkowym ruchem oporu Agent Venom (Flash Thompson), któremu odporność na wirusa zapewnia kosmiczny symbiont, przeprowadza wspólnie z Visionem akcję mającą na celu przejęcie z ośrodka Roxxon fiolki z zielonym serum i zapasów medycznych.

Po zapadnięciu zmroku toczący walkę z hordami ludzi-pająków rebelianci zyskują kolejnego sojusznika – Jacka Russella, który o tej porze zmienia się w wilkołaka, uwalniając się w ten sposób spod kontroli Spider-Queen. Vision opuszcza towarzyszy, aby dostarczyć podziemiu zapasy. Wkrótce na plac boju dociera Spider-Hulk, który zmusza Venoma i Werewolfa by Night do ucieczki do kanałów. Zanim się rozstają, Russell przekazuje Flashowi pogłoskę o leku na wirusa strzeżonym w Horizon Labs.

W drodze do bazy Flash przypomina sobie upadek Manhattanu i zryw pierwszego ruchu oporu zorganizowanego przez Spider-Mana, który w ostatniej bitwie ze Spider-Queen i jej sługami prawdopodobnie poniósł śmierć. W siedzibie ruchu oporu – byłej stacji S.H.I.E.L.D. – Venom wzywa na naradę Visiona i Spider-Woman, z którymi wspólnie opracowuje plan szturmu na Horizon Labs.

Przy wsparciu doświadczonych komandosów trio superbohaterów dokonuje rajdu na placówkę. Podczas infiltracji Thompson zabiera stamtąd fiolkę z czerwonym serum. Szybko okazuje się, że poszukiwanego lekarstwa tutaj nie ma, a bojownicy wpadają w pułapkę zastawioną przez zainfekowanych Avengers (Captain America/Spider-King, Captain Marvel, Spider-Hulk), których wysłała Spider-Queen.

W odpowiedzi na ten podstęp Flash wciela w życie plan B. Zainspirowany przykładem Jacka Russella, wstrzykuje przeciwnikom różne substancje mające nadpisać ich pajęcze DNA. Hulk otrzymuje zielone serum Lizarda, Kapitan Marvel czerwone serum Morbiusa, a Kapitan Ameryka kamień Godstone noszony niegdyś przez Man-Wolfa. Dzięki tej ”terapii” Avengers odzyskują wolną wolę, ale muszą żyć z nowym wyglądem – Captain America jako wilkołak, Hulk jako Jaszczur, a Captain Marvel jako wampirzyca.

Triumfującym rebeliantom radość z sukcesu przesłania przysłany na miejsce legion ludzi-pająków, wśród których są Iron Man i Iron Fist. Dowodzący hordą Stark w imieniu królowej rozkazuje zabić buntowników.

Scenariusz: Christos N. Gage
Rysunki: Paco Diaz
Tusz: Paco Diaz
Kolory: Frank D’Armata
Litery: VC’s Travis Lanham

Shattered!
Spider-Woman ratuje parę przechodniów przed kilkoma zbirami. Po pokonaniu przestępców bohaterka oplata ich pajęczyną. Ze smutkiem patrzy na uratowanego ojca i jego córkę, przypominając sobie o śmierci Petera z ręki Daemosa. Mimo, że ma teraz chłopaka i kochającą rodzinę, nie jest w stanie pogodzić się z porażką, czyli śmiercią ojca.

Pod budynek siedziby Avengers przychodzi postać w płaszczu, która przedstawia się jako Henry Pym Junior – Big Man. Oznajmia, że przyszedł ostrzec Scotta Langa, ponieważ jego córka, Stinger, ma kłopoty. Tymczasem Mary Jane Watson-Parker, która chcąc uzbierać pieniądze na studia dla May, prowadzi sklep z gadżetami Spider-Mana, rozmawia z wujkiem Benem o karierze swojej córki jako Spider-Woman.

Na dachu Spider-Woman rozmawia ze Stinger na temat swojej straty, opowiada o tym, jak kiepsko się czuje po utracie ojca. Nagle obie kobiety zostają zaatakowane przez tarczę Kapitan Ameryki. Napastnikami okazuje się być drużyna Dream Team. Po krótkiej walce Stinger atakuje Spider-Woman i nakazuje, aby pozostali się z nią rozprawili, zanim ich wszystkich zamorduje.

Scenariusz: Tom DeFalco & Ron Frenz
Rysunki: Ron Frenz & Sal Buscema
Tusz: Ron Frenz & Sal Buscema
Kolory: Andrew Crossley
Litery: VC’s Travis Lanham

Recenzja
Po długiej nieobecności Spider-Girl… a nie, teraz to już Spider-Woman, wróciła na karty komiksów. Tym razem widzimy ją na Battlewordzie, gdzie May Parker jest już dojrzalsza i… nie pozbierała się po śmierci ojca, który, jak pamiętamy ze Spider-Verse, zginął z ręki jednego z Inheritors, Daemosa. Do rodziny Parkerów dołączył za to wujek Ben z innej rzeczywistości, jednak jego obecność nie zastępuje zmarłego ojca. Komiks sam w sobie jest krótki i nie pokazuje niczego ciekawego: ot nagle Avengers dowiadują się, że Stinger jest w niebezpieczeństwie i bum, ona i May zostają zaatakowane, by po chwili rzucić oskarżenia w kierunku Parkerówny. Nasuwa się zaledwie jedno pytanie: o co w tym wszystkim chodzi? Ocena: 3.

Autor: Dawidos (streszczenie 1), Dengar (streszczenie i recenzja 2)

Spider-Island #1 Spider-Island #1 Spider-Island #1

Spider-Island #1 Spider-Island #1 Spider-Island #1

Spider-Island #1 Spider-Island #1 Spider-Island #1

Spider-Island #1 Spider-Island #1 Spider-Island #1

Spider-Island #1 Spider-Island #1 Spider-Island #1


Related Articles

About Author

Dawidos