komiksy: 1386 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

Ultimate Spider-Man #5

Ultimate Spider-Man #5Numer: Ultimate Spider-Man #5
Tytuł: Life Lessons
Wydawnictwo: Marvel Comics 2001
Data wydania: Marzec 2001
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Mark Bagley
Tusz: Art Thibert
Kolory: Jung Choi
Litery: Richard Starkings & Wes Abbott
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Brian Smith
Redaktor: Ralph Macchio
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Bill Jemas
Cena: $2.25
Przedruk PL: Ultimate Spider-Man #6
Przedruk PL 2: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #25 – Ultimate Spider-Man: Moc i odpowiedzialność
Przedruk PL 3: Ultimate Spider-Man, Tom 1

Streszczenie

Rezydencja Osbornów. Śpiącego spokojnie Harry’ego budzi krzyk matki. Chłopak zrywa się z łóżka i biegnie do jej pokoju, który cały stoi w płomieniach. Przez dziurę w ścianie dostrzega niezwykłą istotę, unoszącą się w powietrzu, która zabiła jego matkę. Młody Osborn cudem unika śmierci z ręki napastnika.

Dom Parkerów. May opowiada policji, że złodziej włamał się do ich domu i zastrzelił jej męża, gdy ten powiedział, że nie ma dla niego pieniędzy. Tymczasem załamany Peter, podsłuchawszy komunikat policyjny, wybiega z domu i rozpoczyna poszukiwania mężczyzny, który zabił jego wujka. Odnajduje go w opuszczonym magazynie i odkrywa, że to uliczny złodziej, któremu pozwolił uciec (Ultimate Spider-Man #4).

Spider-Man pozostawia zawieszonego na linie zbira policjantom pod komendą kapitana Stacy’ego, a sam ucieka z magazynu. Postanawia rozpocząć walkę z przestępcami, gdyż “z wielką siłą musi iść w parze wielka odpowiedzialność”, co starał się mu wpoić wuj. Zmęczony ciężkim dniem wraca do domu, gdzie czeka na niego Mary Jane, której matka zaprosiła May do siebie na noc. Chłopak pada jej w ramiona.

Recenzja

Doskonały! Po prostu doskonały! Od samego początku do samego końca numer ten jest idealny. Goblin i tragedia w domu Osbornów. Goblin zmutowany, nie przebrany w nie do końca straszną maskę, wytwarzający kule ognia jak Jack O’Lantern, a nierzucający głupimi bombami dyniowymi. Co prawda trochę brakuje charakterystycznego śmiechu, ale to autorska wizja BMB i Bagsa, więc nie ma co się czepiać. Poza tym śmiejący się w głos potwór przypominający krzyżówkę Hulka i Hellboy’a byłby raczej kiepskim pomysłem.

Druga tragedia – w domu Parkerów. Odrysowany kształt zwłok, wielka plama krwi na dywanie, na ubraniu ciotki May, NYPD, informacja o miejscu przebywania mordercy… wszyscy znamy ciąg dalszy. Spider-Man od tej pory przestaje dbać wyłącznie o własną osobę. Z ciekawych szczegółów należy zwrócić uwagę na obecność kapitana Stacy’ego i zabranie przez Pająka dowodu tożsamości włamywacza. I oczywiście dwie ostatnie strony, pięknie zwieńczające wszystko, co do tej pory wisiało w powietrzu, gdy MJ i Peter byli koło siebie.

Komentarz Dawidosa:
W domu Harry’ego Osborna dochodzi do potwornej zbrodni. Ktoś zabił matkę chłopaka i podpalił całe mieszkanie. W tym czasie Peter Parker kontynuuje pościg za zabójcą wujka Bena. Poznanie jego tożsamości zmieni całkowicie życie młodzieńca…

To zdecydowanie najbardziej emocjonujący komiks, jaki dotąd wydano w tej serii. Niezmiernie ważny z powodu “lekcji życia”, jaką otrzymuje Peter Parker. Bowiem tutaj nasz drogi młodzieniec uczy się, czym jest prawdziwa odpowiedzialność i jak powinien wykorzystać swoje nadludzkie moce. Mówiąc w skrócie, rodzi się Spider-Man, pogromca przestępców i obrońca Nowego Yorku! Do pełni szczęścia brakuje tylko wyrzutni pajęczyny.

Świetna jest scena, w której Peter na wieść o miejscu pobytu bandyty wybiega na dwór, a obecny w domu Parkerów inspektor kwituje jego zachowanie stwierdzeniem: “Dzieciak musi odreagować”. Ba, żeby tylko wiedział, jak ta jego reakcja będzie wyglądała. Wbrew pozorom scena odkrycia tożsamości mordercy wujka Bena nie jest jakoś szczególnie wyeksponowana w odróżnieniu od ostatniego kadru komiksu, w którym Peter załamany ostatnimi wydarzeniami pada w ramiona Mary Jane.

Z wielką siłą przychodzi wielka odpowiedzialność. A wraz z nią ten fantastyczny komiks. Nie przegapcie więc tego numeru.

Ocena:

Autor: Dengar (streszczenie), Roach (recenzja)

Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5

Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5

Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5

Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5 Ultimate Spider-Man #5


Related Articles

About Author

Dawidos