komiksy: 1886 komiksy polskie: 155 seriale animowane: 112 biografie: 59

Gwen Stacy

Gwen StacyWzrost: cm
Waga: 61 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Blond
Znaki szczególnie: Bardzo atrakcyjna kobieta
Prawdziwe imię: Gwendolyne Stacy
Obecny pseudonim: Brak
Poprzedni pseudonim: Gwendy
Podwójna tożsamość: Brak
Obecny zawód: Martwa
Poprzedni zawód: Studentka, modelka
Obywatelstwo: Amerykańskie
Status prawny: Martwa
Miejsce urodzenia: przypuszczalnie Nowy York, USA
Stan cywilna: Wolna
Znani krewni: George Stacy (ojciec, zmarły), Helen (matka), Arthur Stacy (wujek), Nancy Stacy (ciotka), Paul i Jill Stacy (kuzyni), Gabriel Osborn (syn), Sarah Osborn (córka)
Znani powiernicy: George Stacy, Peter Parker
Znani sojusznicy: Spider-Man
Główni wrogowie: Green Goblin I, Jackal, Kraven the Hunter
Stałe miejsce pobytu: Martwa
Poprzednie miejsce pobytu: Nowy York
Obecna przynależność do grup: Brak
Poprzednia przynależność do grup: Brak
Wykształcenie: Edukacja w college’u, nie ukończyła go z powodu śmierci
Poziom siły: Zwykły człowiek
Moce: Brak
Umiejętności: Wcześniej królowa piękności, modelka, dobra tancerka
Wyposażenie: Brak
Bronie: Brak
Ograniczenia: Nie przeżyła upadku z dużej wysokości
Pierwszy występ: Amazing Spider-Man #31

Gwen Stacy to najbardziej tragiczna postać w komiksach o Spider-Manie. Dla Petera jej śmierć była ogromnym wstrząsem porównywalnym z wieścią o zabójstwie wujka Bena.

Gwen była uczennicą jednego z liceów w Nowym Yorku. Uczęszczała do niego wraz z Harrym Osbornem. Koledzy nazywali ją królową piękności. Po ukończeniu szkoły średniej, zaczęła studia na uniwersytecie Empire State na kierunku biochemii, gdzie poznała Petera Parkera. Był dla niej niezwykle pociągający, ale jednocześnie gardziła jego brakiem zainteresowania swoją osobą. Kiedy okazało się, że Peter zachowuje się tak z powodu ciężkiego stanu cioci May, Gwen zrozumiała, że źle go oceniła.

Jej znajomości z Parkerem zagroziło pojawienie się konkurentki, sąsiadki Petera, Mary Jane Watson. Zarówno Gwen jak i Mary Jane rywalizowały o uczucie Petera. Ostatecznie Parker wybrał Gwen, a Mary Jane Watson zaczęła spotykać się z Harrym Osbornem. Peter traktował Gwen jako pierwszą, prawdziwą miłość.

Od najmłodszych lat Gwen mieszkała z ojcem, kapitanem policji, Georgem Stacym. Dziewczyna kochała rodzica ponad wszystko. Z tego powodu przeżyła wstrząs, gdy zobaczyła, że Peter odepchął jej dobrotliwego ojca. W rzeczywistości to kapitan Stacy, na którym ludzie Brainwashera (pseudonim Kingpina) dokonali prania mózgu, zaatakował pierwszy Parkera. Gwen gotowa była zerwać z chłopakiem, ale gdy odkryła prawdę, pogodziła się z nim. Od tej pory Peter czuł się zagrożony, gdy widział Gwen w towarzystwie Flasha Thompsona.

Po tym, jak Spider-Man i Norman Osborn uwolnili Gwen i jej ojca z pułapki Kingpina, dziewczyna udała się do ojca swojego szkolnego przyjaciela, Harry’ego Osborna, by osobiście podziękować mu za uratowanie jej życia. Gwen zastała Normana przygniębionego, jednakże sprawiał on wrażenie człowieka niezwykle pociągającego i charyzmatycznego. Czując sympatię do jego osoby, Gwen wdała się z nim w krótkotrwały romans, którego wynikiem była ciąża. Wiele wskazuje na to, że dziewczynę „uwiódł” magnetyzm Osborna bijący z uśpionej wówczas jego sekretnej tożsamości Green Goblina.

Działalność Spider-Mana utrudniała zawsze pełny rozkwit związku Gwen z Peterem. Ojciec dziewczyny, domyślał się kim jest Peter, ona sama do końca życia nie poznała prawdy. Miała jednak jedną szansę. Kiedy Peter cierpiał z powodu wysokiej gorączki ujawnił przed przyjaciółmi swój sekret, na szczęście pomógł mu Prowler, który podważył jego prawdomówność, przebierając się tymczasowo za Spider-Mana.

W czasie wendety Doktora Octopusa, Gwen przeżyła wstrząs. Spowodowany był on przypadkową śmiercią jej ojca, który zginął, gdy w czasie pojedynku Spider-Mana z Octopusem spadł na niego gruz. Tuż przed śmiercią ojciec Gwen nazwał Spider-Mana Peterem i poprosił go o opiekę nad córką. Parker poczuwał się do ogromnej odpowiedzialności, jaką na niego złożono. Przysiągł sobie, że nie zawiedzie kapitana Stacy’ego, tak jak wujka Bena.

Gwen była rozgoryczona i rozżalona po śmierci ukochanego rodzica. Winiła Spider-Mana za tragedię. Chęć zemsty skłoniła ją do poparcia kampanii Sama Bullita, rasistowskiego polityka, który okazał się niebezpiecznym kryminalistą. Depresja Gwen odbiła się niekorzystnie na jej związku z Peterem. Chcąc uciec od problemów, Gwen przyjęła zaproszenie od wujka Artura i ciotki Nancy i wyjechała do Londynu. Peter podążył za nią, ale obowiązki superbohatera uniemożliwiły mu spotkanie z ukochaną. Wujek Artur przekonał jednak bratanicę, że Spider-Man nie jest odpowiedzialny za tragedię jej ojca. Dziewczyna powróciła do Nowego Yorku, prosto w ramiona Petera, który zaczął poważnie myśleć o zaproponowaniu jej małżeństwa.

Peter i Gwen dalej byli parą, a ich miłość była mocna i trwała. Podróżując po dzikich terenach, Gwen została porwana przez Kravena, który chciał uczynić ją swoją królową. Panna Stacy została uratowana przez Spider-Mana współpracującego z Ka-Zarem.

Od pewnego czasu Gwen wiedziała, że jest w ciąży z Normanem Osbornem i bojąc się reakcji Petera, ukrywała przed nim prawdę. Po wietnamskiej aferze z Flashem Thompsonem w roli głównej, Gwen wyjechała do Paryża, by tam donosić ciążę. Osborn, świadomy bycia ojcem, zapewnił jej wsparcie, mieszkanie i dogodne warunki w Europie. Dizewczyna napisała list do Petera, ale ostatecznie nigdy go nie wysłała. W jednym z ekskluzywnych szpitali urodziła bliznięta, chłopca i dziewczynkę. Dzieci pozostały pod opieką pracowników Osborna w Europie, zaś ich matka wróciła do Nowego Yorku na wieść o przedawkowaniu narkotyków przez Harry’ego Osborna.

Widząc stosunek Osborna do swojego chorego syna, Gwen pokłóciła się z Normanem. Oświadczyła mu, że nie pozwoli, by wychowywał ich dzieci. Obiecała też, że powie o wszystkim Peterowi, wierząc, że przebaczy jej i zastąpi dzieciom ich ojca. Kłótnię w gabinecie Osborna przez przypadek usłyszała Mary Jane, która w tym czasie również odwiedzała Harry’ego. Gwen wymusiła na niej przyrzeczenie, by nic nie mówiła Peterowi.

Death of Gwen StacyPrzełomowym (dosłownie) momentem w życiu pięknej dziewczyny było porwanie przez Green Goblina (Normana Osborna), który chciał wykorzystać ją jako kartę przetargową w sporze ze Spider-Manem. Równocześnie Osborn zamierzał pozbyć się dziewczyny z powodu jej planów wobec ich dzieci. Spider-Man znalazł Green Goblina i Gwen na szczycie mostu George’a Washingtona. Dziewczyna leżała nieprzytomna. Doszło do walki. Szalony Norman Osborn, przeczuwając swoją klęskę, zrzucił Gwen z mostu. Chociaż Spider-Man zdołał ją złapać siecią, Gwen zginęła.

Gwen w przeciwieństwie do wielu innych postaci nie powróciła zza grobu. Pojawiły się tylko jej klony, stworzone przez szalenie zakochanego w niej profesora Milesa Warrena znanego jako Jackal. Były one jednak tylko dziećmi genetyki i umierały na wskutek błędów w strukturze molekularnej. Peter pogodził się ze śmiercią Gwen, zakochując się i żeniąc się z Mary Jane Watson.

Dziesięć lat po śmierci Gwen Stacy w Nowym Yorku zjawili się Gabriel i Sarah, bliźnięta, które twierdziły, że są dziećmi zmarłej dziewczyny. Według nich Peter Parker był ich wyrodnym ojcem, który porzucił je, a na dodatek zabił ich matkę. Chcieli więc dokonać zemsty na Spider-Manie. Od Mary Jane Peter dowiedział się, że prawdziwym ojcem Gabriela i Sarah był Norman Osborn aka Green Goblin. Żona Petera wyznała, że Gwen uległa niezwykłemu „czarowi” Osborna i wdała się z nim w romans. Zaszła w ciążę, a dzieci urodziła w Europie, gdzie Norman zaszczepił im nienawiść do Petera i opowiedział wymyśloną historię o zabiciu ich matki.

Autor: Dawidos


Related Articles

About Author

Majk