komiksy: 1385 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

Ultimate Spider-Man #6

Ultimate Spider-Man #6Numer: Ultimate Spider-Man #6
Tytuł: Big Time Super Hero
Wydawnictwo: Marvel Comics 2001
Data wydania: Kwiecień 2001
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Mark Bagley
Tusz: Art Thibert
Kolory: Jung Choi
Litery: Richard Starkings & Albert Deschesne
Okładka: Mark Bagley
Asystent redaktora: Brian Smith
Redaktor: Ralph Macchio
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Bill Jemas
Cena: $2.25
Przedruk PL: Ultimate Spider-Man #7
Przedruk PL 2: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #25 – Ultimate Spider-Man: Moc i odpowiedzialność
Przedruk PL 3: Ultimate Spider-Man, Tom 1

Streszczenie

Daily Bugle. Wydawca gazety J. Jonah Jameson nakazuje reporterowi Benowi Urichowi zająć się sprawą Spider-Mana, nowego superbohatera w mieście.

Peter, wykorzystując notatki swojego ojca, tworzy lepką substancję, która staje się siecią Spider-Mana. Tworzy także specjalne wyrzutnie do używania sieci.

W szkole Peter zasypia na lekcji i obudzony przez nauczycielkę niszczy kolejną ławkę. Kong ma do niego pretensje, że odszedł z drużyny koszykówki. Podczas przerwy pojawia się Harry Osborn, załamany stratą obojga rodziców. Nagle dochodzi do silnej eksplozji. Młody Osborn domyśla się, kto może być sprawcą tego wybuchu.

Spider-Man pojawia się publicznie jako superbohater i rozpoczyna walkę z barczystą postacią przypominającą zielonego goblina. Nagle przeciwnik Petera rzuca się na niego i wznosi się razem z nim wysoko w powietrze. Bestia zwraca się do Spider-Mana, wymawiając imię Parker.

Recenzja

Niniejszym oznajmiam, iż w ciągu kolejnych kilku…nastu…dziesięciu recenzji komiksów z tej serii słowem nie wspomnę o dialogach i szacie graficznej, jako że w ciągu ostatniego pół roku Bendis i Bagley udowodnili, że w swoim fachu są prawdziwymi ekspertami i nie w głowie im zaniżać poprzeczkę, nawet jeśli od samego początku postawiona została niezwykle wysoko. Co do pierwszego wystąpienia J.J. Jamesona – doskonały, cóż więcej mogę rzec.

Geneza powstania miotaczy sieci mniej naciągana niż w mainstreamowym uniwersum. Zawsze byłem zdania, że nawet, jeśli piętnastolatek jest w stanie wymyślić konstrukcję wyrzutni i skład płynu, to sam jeden nie da rady zbudować miniwyrzutni zakładanej na nadgarstki – bądźmy poważni.

No, ale dość smęcenia o głupotach, do rzeczy – Goblin vs Spidey, runda pierwsza! Goblin ma przewagę, co widać już od pierwszych kadrów. Cięty język Pajączka dodaje akcji tylko smaczku, a końcowa scena jak zwykle zostawia czytelnika ze szczęką zwisającą gdzieś na wysokości pępka. “PPPPPAAAARRRKKKKEERRR” – i wszystko jasne – to definitywnie nie będzie szaleńczo uśmiechnięty, chichoczący Goblin, jakiego wszyscy znamy! I baaaardzo dobrze!

Podsumowując, numer bardzo dobry, ale… poprzedni był ciut lepszy.

Komentarz Dawidosa:
Peter, korzystając z notatek swego zmarłego ojca, wynajduje lepką substancję, której zaczyna używać jako sieci potrzebnej w “zawodzie” superbohatera. Jego nowe powołanie zostaje wystawione na ciężką próbę, kiedy spotyka na swej drodze zmutowanego potwora – Zielonego Goblina!

Choć w komiksie pojawił się słynny przeciwnik Spider-Mana, nie uznałem tego odcinka za najlepszy z tej serii. Dlaczego ? Może zaskoczę czytających, ale właśnie z powodu postaci Zielonego Goblina. Rozumiem, że Ultimate równa się zmiany, nowości, ale nowy wizerunek Green Goblina zupełnie nie przypadł mi do gustu. Z przebiegłego szaleńca wyposażonego w cuda technologii takie jak uzbrojony po zeby glider zamienił się w milczącą barczystą postać latającą w powietrzu! To nie ten Goblin, którego tak bardzo ceniłem.

Komiks jest jednak godny uwagi z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy tutaj debiutancki (dla czytelnika) występ Spider-Mana jako superbohatera w pełnej krasie. Po drugie, dość emocjonujący, choć krótki pojedynek Pająka z Green Goblinem. I to by było na tyle. Ze swej strony wystawiam 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Dengar (streszczenie), Roach (recenzja)

Ultimate Spider-Man #6 Ultimate Spider-Man #6 Ultimate Spider-Man #6

Ultimate Spider-Man #6 Ultimate Spider-Man #6 Ultimate Spider-Man #6


Related Articles

About Author

Dawidos