komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

Secret Empire #3

Secret Empire #3Numer: Secret Empire #3
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Lipiec 2017
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Andrea Sorrentino & Rod Reis
Tusz: Andrea Sorrentino & Rod Reis
Kolory: Andrea Sorrentino & Rod Reis
Litery: Travis Lanham
Okładka: Mark Brooks
Asystent redaktora: Alanna Smith
Redaktor: Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Las. Tajemniczy mężczyzna, który przedstawia się jako Steve Rogers, pomaga iść kobiecie napadniętej przez Serpent Society. Nieznajoma prosi o postój. Okazuje się, że zostało jej niewiele życia, ponieważ zatruto ją jadem. Na jej zapytanie, jak się tu znalazł, bohater nie potrafi udzielić odpowiedzi, ale ma wrażenie, że musi dokądś pójść. W końcu bierze ranną na ręce, aby zanieść ją nad pobliski potok.

Kosmos. Star-Lord, Rocket Raccoon i Groot spotykają się z Galaktyczną Radą, aby streścić wydarzenia na Ziemi i otrzymać pomoc w walce z Hydrą. Niekryjący satysfakcji władcy imperiów nacierają na emisariuszy, zmuszając ich do ucieczki. Star-Lord powiadamia Kapitan Marvel, że ich misja zakończyła się fiaskiem. Na orbicie okołoziemskiej Carol i jej towarzysze odpierają kolejną falę Chitauri. Później, na pokładzie stacji A.F.S.S., Danvers rozmawia ze Spectrum o powtarzających się co kilka godzin atakach kosmitów, ledwie trzymającej się bazie i rosnącej liczbie rannych. Quasar, która mogłaby być ich ostatnią nadzieją, wciąż leży w śpiączce.

Newark, New Jersey. Natasha Romanoff spotyka się z Marią Hill na zapleczu restauracji Boomeranga, który pomógł im nawiązać kontakt. Hill przekazuje Black Widow kalendarz spotkań Kapitana Ameryki, bo tylko tyle udało jej się zdobyć. Natasha krytykuje jej metody walki z Hydrą, gdyż w jej zamachach giną też niewinni ludzie. Ta ripostuje, że do swojej wojny Widow zwerbowała dzieciaki. Romanoff wraca do kryjówki, gdzie Champions kończą ćwiczyć na symulatorze starcie z wirtualną Viper – ponoszą porażkę, gdy ta wysadza się w pełnym ludzi teatrze. Widow wyjaśnia, że przegrywają, bo nie potrafią uciec się do zabicia przeciwnika, i uważa, że kiedyś nie będą mieli innego wyjścia.

Montana. Przed barem ekipa Tony’ego Starka A.I. usiłuje namówić Sama Wilsona, który porzucił życie superbohatera i stracił wiarę w sens dalszej walki, aby pomógł im wydostać się z kraju. Ten zgadza się, gdy słyszy o fragmentach Kosmicznego Sześcianu i ich roli w przemianie Rogersa. Tymczasem Cap, podczas wizyty u boku Sharon Carter na pikniku naukowym Hydra Youth w National Mall, zostaje wezwany w sprawie trwającej akcji Hydra Avengers w świątyni Atlantydy. Dowodzący atakiem Baron Zemo i jego team rozprawiają się ze strażnikami i znajdują odłamek Sześcianu, który okazuje się podróbką. W zemście za podstęp Namora, Cap rozkazuje zniszczyć sanktuarium. Kiedy Kraken informuje o kolejnym tropie, Steve postanawia zająć się tym osobiście.

W lesie Sam prowadzi ekipę Underground ku granicy. Prawie wszyscy myślą, że czeka ich misja w Brazylii, ale Stark wyjawia Mockingbird, że zataił prawdziwy cel, aby nikt nie spanikował. W rzeczywistości kierują się do bazy Ultrona, którego wzorowany na Jarvisie robot właśnie zawiadamia o wykryciu floty. Ultron, do którego zmierzają siły Hydra Capa, nie włącza systemu obronnego, chcąc zgotować swojej rodzinie ciepłe powitanie. Tymczasem w innym lesie Rogers zanosi umierającą kobietę nad wodospad. Tuż przed śmiercią blondynka zachęca go, by pozostał wierny temu, w co wierzy. Steve wkłada jej ciało do wody i odchodzi z żałobą w sercu.

Newark. Po wejściu do łazienki Boomerang zauważa przyczepioną do lustra bombę, która po chwili eksploduje. Fred Myers cudem przeżywa ten wybuch, ale kiedy chce wstać z ziemi, zostaje przygnieciony butem. Bomber żąda, by powiedział mu wszystko, co wie o spotkaniu Romanoff z Hill. Napastnik, na którego pancerzu widnieje symbol Hydry, kończy żądanie salutem ”Hail Hydra”. Jest nim Punisher.

Recenzja

Wyścig rozpoczęty! W kolejnej części wielkiego crossoveru zarówno działacze podziemnego ruchu oporu, jak i siły opresyjnej Hydry rozpoczynają poszukiwania fragmentów Kosmicznego Sześcianu, który – w zależności, w czyje ręce trafi – może sprawić, że Kapitan Ameryka wróci do swojego dawnego ”ja” albo też cały świat zostanie przemieniony na jego faszystowski obraz. Czy początek tej wyprawy po ”świętego Graala” zadowoli czytelnika? Bezwzględnie tak!

Po raz pierwszy można chyba powiedzieć, że niesztywna interpretacja zajawki opisującej komiks w katalogu wychodzi fabule na dobre. Mimo że okładki i opisy rozdziałów tego crossoveru wskazują, na co zostanie położony nacisk, w rzeczywistości scenarzysta równomiernie rozkłada akcenty. W przypadku tego komiksu wydawałoby się, że kosmiczna batalia Captain Marvel i jej towarzyszy broni będzie głównym wątkiem, a tymczasem, choć obecna, stanowi jeden z wielu. Prowadzona wielotorowo akcja wywiera więc wrażenie porównywalne z ekscytacją, jaka towarzyszy oglądaniu fantastycznego filmu przygodowego.

Komiksowe crossovery są bliskie ideału wtedy, gdy ich twórcy eksplorują rozbudowane uniwersa i spośród masy postaci, lokalizacji, motywów i wydarzeń wybierają najsmakowitsze kąski, aby skonstruować porywającą opowieść. Na przykładzie tego rozdziału widać wzorcowe zastosowanie tej idei w praktyce. Ziemianie szukający pomocy u niezbyt skorej jej udzielić Galaktycznej Rady, Hydra pukająca, a raczej łomocząca do drzwi Namora, a także okryty złą sławą robot, któremu wizytę muszą złożyć obie strony, aby wyprzedzić przeciwnika. Uzupełnianie głównego konfliktu o potyczki z innymi graczami niewątpliwie uatrakcyjnia całe widowisko.

Obecna sytuacja, w jakiej znalazły się marvelowskie Stany Zjednoczone czy patrząc nawet szerzej Ziemia, tworzy klimat sprzyjający jeszcze jednemu zjawisku – zacieraniu się granic między dobrem a złem. Niektórzy bohaterowie tego crossoveru cały czas balansują na krawędzi, jak na przykład planująca zamach Black Widow, albo też już ją przekroczyli, czego dowodem terrorystyczne ataki w wykonaniu Marii Hill. W świecie, gdzie trzeba zważać na to, co się mówi, kłamstwo bywa pomocne, co z kolei ilustruje przypadek sztucznej inteligencji Starka, który w dobrej wierze ukrywa przed towarzyszami prawdziwy cel wyprawy, aby ci nie wpadli w panikę.

Mało zalet? Komiks gra jeszcze na emocjach czytelnika poprzez wzruszającą i mającą przygnębiające zakończenie scenę z udziałem tajemniczego sobowtóra Steve’a Rogersa i brutalnie napadniętej kobiety. Co do szaty graficznej, tak jak w zeszłym odcinku opracował ją duet Andrea Sorrentino i Rod Reis, przy czym baśniowe rysunki tego drugiego z wymienionych ilustratorów lepiej trafiają w gusta niżej podpisanego.

No i oczywiście wyśmienity finał – do tej pory każdy odcinek tej epickiej historii kończył się szokującym cliffhangerem i ten trend trwa, czego potwierdzeniem debiut kolejnej postaci dumnie prężącej na piersi symbol Hydry. Zaskoczenie? A może przy głębszym namyśle nie jest to takie zadziwiające, jak się wydaje?

Ocena:

Autor: Dawidos

Secret Empire #3 Secret Empire #3 Secret Empire #3

Secret Empire #3 Secret Empire #3 Secret Empire #3

Secret Empire #3 Secret Empire #3 Secret Empire #3

Secret Empire #3 Secret Empire #3 Secret Empire #3

Secret Empire #3 Secret Empire #3 Secret Empire #3


Related Articles

About Author

Dawidos