komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Secret Empire #7

Secret Empire #7Numer: Secret Empire #7
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Wrzesień 2017
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Andrea Sorrentino, Joshua Cassara, Rod Reis
Tusz: Andrea Sorrentino, Joshua Cassara, Rod Reis
Kolory: Andrea Sorrentino, Rachelle Rosenberg, Rod Reis
Litery: Joe Caramagna
Okładka: Mark Brooks
Asystent redaktora: Alanna Smith
Redaktor: Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Tajne Imperium

Streszczenie

Alpha Flight Space Station. Captain Marvel słucha meldunku Spectrum, która mówi, że choć sprowadzają zapasy z innych wymiarów i namierzyli jaja Królowej Chitauri, to jednak ich nieustannie atakowana baza doznaje takich uszkodzeń, że niedługo upadnie. Monica proponuje, aby Ms. America ewakuowała personel A.F.S.S. do obcego wymiaru. Carol nie zgadza się, argumentując, że przysięgli chronić Ziemię przed inwazją i muszą tu być, gdyby Planetarna Tarcza Obronna znikła. Odwiedzając Quasar, którą z wraku Leviathana wyciągnął Nova, przyznaje się do błędów i błaga ją, aby się obudziła ze śpiączki, bo potrzebuje jej.

W lesie Red Skull torturuje rozgrzanym kijem Steve’a Rogersa, twierdząc, że przynosi mu wybawienie. W furgonetce Spider-Man i Black Widow rozmawiają tuż przed planowanym zamachem na Kapitana Amerykę. Nie chcąc, by wizja spełniła się i Miles stał się zabójcą (Civil War II #5), Natasha zamyka podstępem chłopaka w zaprojektowanym z myślą o Hulku tylnym przedziale pojazdu i sama rusza wykonać misję. W czasie uroczystości przebudowy Kapitolu poleca Champions odbić kongresmenów, a Mosaica, Inhumana, którego uwolniła z ciała staruszka, prosi o opętanie armii Hydry. Kiedy Viper zgodnie z umową odwołuje straż, w oddaniu strzału ze snajperki z okna budynku przeszkadza Widow wejście Punishera.

Podczas, gdy wierzący w przepowiednię Miles podaje z głowy hasło i otwiera drzwi auta, w którym wywołał wcześniej pożar, Romanoff i Castle toczą zawzięty pojedynek. W końcu Widow wygrywa, przebijając Punisherowi nogi nożami. Ten wyjaśnia, że plan Capa trzeba popierać, bo zakłada rozprawienie się raz na zawsze z przestępczością i przywrócenie do życia wszystkich, w tym jego rodziny, przy użyciu Sześcianu. Nieprzekonana Natasha dostrzega nagle Milesa zbliżającego się do Rogersa. Przedzierając się przez tłum, staje między nimi w momencie, gdy Cap wymierza cios tarczą. Uderzona w kark ginie na miejscu.

W reakcji na śmierć mentorki zrozpaczony Miles roztrzaskuje tarczę Kapitana i masakruje jej właściciela. Zanim, tak jak w wizji, nabija Najwyższego Lidera Hydry na wystający kamień, dolatuje do niego Wasp, której udaje się odwieść go od mordu w myśl, że nie jest zabójcą, i z szacunku dla poległej. Żołnierze i roboty Hydry aresztują cały zespół Red Roomu. Pobity Cap żąda transportu na statek i spotkania z Sharon. Tam, z uwagi na żałobę po Madame Hydra, prosi ukochaną o wsparcie jego dzieła. W odpowiedzi ta usiłuje wbić mu w szyję nóż domowej roboty, jednak Cap chwyta jej rękę. Zdradzony każe straży zabrać ją do celi i zwołać posiedzenie Wysokiej Rady Hydry. Zamierza bowiem jutro wypowiedzieć wojnę.

W lesie Skull szykuje się do zadania śmiercionośnego ciosu Rogersowi. Dostrzegając przy drzewie kobietę łudząco podobną do tej, której śmierć wcześniej widział, Steve odzyskuje wiarę i rzuca się na oprawcę. Obaj spadają z klifu i lądują w wodzie. Na pustyni w Arizonie ocaleni z Underground dowiadują się o śmierci Widow. Hawkeye rozpacza, reszta dochodzi do wniosku, że to już koniec. Wtedy w kostiumie Kapitana Ameryki staje przed nimi Sam Wilson i unosząc do góry oryginalną tarczę Rogersa oświadcza: “Jeszcze nie”.

Recenzja

W astrologii 7 to liczba szczęśliwa i magiczna. Czy taką samą niezwykłą symbolikę niesie ze sobą w przypadku komiksu dokumentującego chyba jeden z najbardziej dramatycznych w historii Marvela konfliktów? Dobra wiadomość, po raz kolejny siódemka przynosi szczęście. Ten numer stanowi punkt zwrotny w fabule, również tej wykraczającej poza bieżący crossover, bo z jednej strony zamyka pewne rozdziały w dziejach uniwersum, a z drugiej otwiera nowy etap w wojnie Underground z Hydrą.

Jedną z głównych ról w tym komiksie gra Spider-Man Jr., czyli Miles Morales. To na stronach tego zeszytu rozgrywa się scena najwierniej oddająca przerażającą wizją z innego głośnego eventu – Civil War II. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć, że zaprezentowana tu konfrontacja na Kapitolu przynosi w końcu odpowiedź na pytanie, które zawieszone dosyć długo w próżni ciążyło czytelnikom – czy i kiedy młody Spider-Man przeleje krew i spełni mroczną przepowiednię?

Swoją postawą show ukradła też Black Widow, której plan zamachu na Kapitana Amerykę znajduje tutaj wreszcie swój finał. I to taki, który chwyta za serce i wywołuje wstrząs. Starciu na Kapitolu nie brakuje mistrzowsko dawkowanego napięcia, a wejście Punishera, który przy okazji zdradza motywy swojej służby dla Hydry, oraz interwencja odgrywającej głos sumienia Wasp pięknie dopełniły całości.

Ostatnie strony rozpędzają jeszcze karuzelę akcji. Swoje pazurki pokazuje Sharon Carter, ”drugi” Steve Rogers rzuca rękawicę pastwiącemu się nad nim Red Skullowi, na horyzoncie majaczy wojna, przy której pacyfikacja Las Vegas będzie chyba niewinną igraszką, a Sam Wilson zalicza fenomenalny występ, dając świadectwo, że nadzieja nie umiera nigdy. Na wyżyny wznosi się także władający nie tarczą a ołówkiem Andrea Sorrentino, którego kolaż w pojedynku Black Widow-Punisher tworzy piorunujący efekt.

Ocena? Aż kusi wystawić najwyższą notę, ale niech szóstka poczeka na jeszcze bardziej zachwycający komiks. W końcu na stole pozostały aż 3 numery, także miejmy nadzieję, że nadarzy się okazja do wypuszczenia na wolność 6 pajączków.

Ocena:

Autor: Dawidos

Secret Empire #7 Secret Empire #7 Secret Empire #7

Secret Empire #7 Secret Empire #7 Secret Empire #7

Secret Empire #7 Secret Empire #7 Secret Empire #7

Secret Empire #7 Secret Empire #7 Secret Empire #7

Secret Empire #7 Secret Empire #7 Secret Empire #7


Related Articles

About Author

Dawidos