komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Geddon #0

Spider-Geddon #0Numer: Spider-Geddon #0
Tytuł: New Players
Tytuł 2: Check In
Wydawnictwo: Marvel Comics 2018
Data wydania: Listopad 2018
Scenariusz: Christos Gage & Jed MacKay
Rysunki: Clayton Crain & Javier Garrón
Okładka: Clayton Crain
Asystent redaktora: Kathleen Wisneski
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

New Players
Earth-1408. Nowy York. Spider-Man, słuchając podcastu Jonaha Jamesona, odbiera telefon od Mary Jane. Dziennikarka “Daily Bugle” daje mu cynk o napadzie na bank. Sprawcą okazuje się Tarantula. Podczas walki, kiedy Pająk detonuje pod nogami superłotra bombę rozbryzgującą sieć i unieruchamia go, zjawia się Superior Spider-Man z Earth-616 i prosi superbohatera o pomoc. Parker omyłkowo bierze przybysza za wroga, przez co Tarantula wyzwala się i nie nabierając się na kolejny trik z pajęczą bombą, ucieka.

Po wyswobodzeniu się z pajęczyny uwolnionej ze zdetonowanej przez Tarantuli bomby Pająki udają się na dach, aby spokojnie porozmawiać. Superior Spider-Man chce zwerbować Spider-Mana do armii Pająków formowanej do walki z polującymi na nich łowcami – Inheritors. Kiedy wyjawia swoją tożsamość (Otto Octavius), Parker zdradza, że tutejszy Octavius był jego mentorem, który niestety oszalał.

Na wieść o kolejnym ataku Peter rusza dopaść Tarantulę. Otto protestuje, mówiąc, że mają międzyświatowy kryzys na głowie. Ponieważ Parker nie do końca mu ufa, Octavius obiecuje pomoc w schwytaniu Tarantuli, który napadł na laboratorium, aby wykraść dla kartelu eksperymentalny gaz bojowy. Dzięki spider-botom Octavius wyłącza mechaniczne macki Tarantuli. Przestępca i pojemnik na gaz trafiają w ręce policji.

Na dachu wdzięczny za pomoc Peter postanawia przyłączyć się do Octaviusa w wojnie z Inheritors. Na jego prośbę pokazuje mu więzienie Raft, w którym siedzi cierpiący na chorobę neurologiczną Octavius, a także zdjęcie więźnia w komórce. W tajemnicy Superior Spider-Man zostawia w okolicy jednego ze spider-botów. Przed podróżą Peter żegna się z Milesem Moralesem, którego prosi o ochronę miasta na czas jego nieobecności, a następnie z ukochaną Mary Jane Watson. Po tych wizytach obaj teleportują się do Earth-616, świata Octaviusa, z którego Inheritors chcą uczynić swoją nową bazę.

Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Clayton Crain
Tusz: Clayton Crain
Kolory: Clayton Crain
Litery: VC’s Travis Lanham

Check In
7 miesięcy temu. Siedziba Web Warriors. W ramach monitoringu Spider-Man India i Spider-Punk posyłają robota do radioaktywnego świata, gdzie uwięziono Inheritors. Kiedy Spider-Bot dociera do bunkra w wieżowcu Simsa, zostaje zniszczony przez Daemosa. Kolejne tego typu operacje Pavitr przeprowadza przy asyście Spider-Woman i Spider-UK. Daemos, który z upływem czasu traci na wadze, cały czas niszczy roboty. Web Warriors nie mają pojęcia, że on i inni łowcy składują części maszyn, aby zaplanować ucieczkę.

Teraz. Dzięki zdobyczom Inheritors w końcu wydostają się z więzienia. Trójka z nich, Morlun, Verna i Jennix, przypuszcza atak na Web Warriors w kryjówce Superior Octopusa.

Kontynuacja wydarzeń w Spider-Geddon #1.

Scenariusz: Jed MacKay
Rysunki: Javier Garrón
Tusz: Javier Garrón
Kolory: Israel Silva
Litery: VC’s Travis Lanham

Recenzja

Tradycją Marvela stało się, że wielkie wydarzenia inaugurowane są numerem 0. Spider-Geddon, kontynuacja crossoveru Spider-Verse (2014), nie jest od tej reguły wyjątkiem. Początek drugiego rozdziału w historii wojny Spider-Army i Inheritors uświetnia dodatkowo komiksowy debiut Spider-Mana z gry Marvel’s Spider-Man. W ten sposób wydawnictwo Marvel Comics podpięło się pod entuzjastycznie przyjętą produkcję Insomniac Games, której premiera odbyła się 7 września 2018 roku.

Ten komiks stanowi swego rodzaju ewenement. Zazwyczaj, gdy pojawia się jakaś nowa postać, można liczyć na backstory, czyli zarys jej pochodzenia. Ponieważ akcja komiksu rozgrywa się po wydarzeniach z gry, twórcy świadomie nie koncentrują się na przeszłości najnowszego Człowieka-Pająka, aby nie wkraczać w sferę spoilerów. Niemniej jednak chociażby drugoplanowa obsada komiksu zdradza pewne szczegóły fabuły na konsolę, więc kto nie grał, niech czyta ten zeszyt na własną odpowiedzialność.

Co do samej historii stanowiącej dalszy ciąg przygód konsolowego Spider-Mana, to nie była ona zbytnio porywająca. Ot, główny bohater spotyka Superior Spider-Mana, który, oszczędnie dawkując informacje, przybliża mu, kim są Inheritors i czemu stanowią dla nich wszystkich zagrożenie. W tle tego wszystkiego rozgrywa się mało znaczący dla całej dramaturgii pościg za Tarantulą. Służy on raczej zaprezentowaniu możliwości gadżetów obu Pająków – bomb rozbryzgujących sieć i spider-botów – niż budowaniu napięcia.

Zaraz – a skąd tu w ogóle Superior Spider-Man? Jak doszło do jego powrotu? Rozwiązanie tej zagadki przynosi komiks… Spider-Geddon #2, który ukazał się miesiąc później. Taka to już uroda współczesnych crossoverów, że nie wszystko podają od razu na tacy i plączą chronologię, aby zachęcać ludzi do zakupów poszczególnych pozycji. W każdym razie postać Octaviusa, czyli “Pająka-pragmatyka o wielkim ego”, dużo wnosi do tej opowieści, w tym niejasne intencje (scena z botem zostawionym w pobliżu więzienia).

Wartość tego komiksu w oczach niżej podpisanego podniosło nazwisko rysownika na liście twórców. Clayton Crain to jeden z bardziej oryginalnych artystów, którego plastyczne, żywiołowe rysunki nadają opowiadanej obrazkami historii animowanej widowiskowości. Nie dziwota, że komiksowy debiut Spider-Mana ze świata PS4 powierzono w jego ręce. Natomiast aż dziw bierze, że nie poszła za tym bardziej zajmująca historia.

Recenzji nie wypada zakończyć bez komentarza na temat załącznika. Mowa o dodatkowej historii, która zabiera czytelnika w przeszłość, dokumentując monitoring Inheritors, jaki regularnie przeprowadzała ekipa Web Warriors. Brzmi nudno? Dla pajęczych superbohaterów było to również żmudne, choć konieczne zajęcie, koniec końców prowadzące jednak do katastrofy. Coś tu jest mocno nie halo, skoro strażnicy nie byli w stanie przewidzieć, z jakim ryzykiem wiąże się “eksport” ich technologii do schronu więźniów.

Ocena:

Autor: Dawidos

Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0

Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0

Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0

Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0

Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0

Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0

Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0 Spider-Geddon #0


Related Articles

About Author

Dawidos