komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Men #5

Spider-Men #5Numer: Spider-Men #5
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2012
Data wydania: Listopad 2012
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Sara Pichelli
Tusz: Sara Pichelli
Kolory: Justin Ponsor
Litery: Cory Petit
Okładka: Jimmy Cheung & Justin Ponsor
Asystent redaktora: Jon Moisan
Pomocnik redaktora: Sana Amanat
Redaktor: Mark Paniccia
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Ziemia-616. Mysterio cieszy się, że wreszcie pozbył się Spider-Mana. Chce pozostawić zamknięty portal, by uwięzić go tam, jednak chęć sprawienia bólu i zabicia wroga jest silniejsza. Decyduje się więc aktywować drugi awatar. W chwili, gdy otwiera portal zostaje trafiony siecią i wciągnięty w niego.

Po drugiej stronie portalu, na Ziemi-1610, Spider-Meni i Ultimates przyznają, że czekali na niego, aż włączy urządzenie. Ten wyrywa się z sieci i podbiega do komputera, po czym detonuje ładunki wybuchowe w opuszczonym magazynie i celowo upuszcza kilka fiolek z chemikaliami, które sprawiają, że wszyscy zebrani widzą swoje najgorsze koszmary. Próbując wykorzystać chwilę, biegnie w stronę portalu, jednak dostrzega go Miles, który natychmiast rzuca się na niego. Razem wpadają w portal.

Ziemia-616. Spider-Man (Miles) walczy z Mysterio. Bez problemu pokonuje przeciwnika i wpycha go ponownie w wir międzywymiarowy. Po drugiej stronie przeciwnik zostaje aresztowany. Tłumaczy się, że nie może zostać tutaj zatrzymany, gdyż nie należy do tego świata, co jednak zupełnie nie interesuje Fury’ego. Stark zauważa, że urządzenie do przejścia między wymiarami zostało uszkodzone i w każdej chwili może się zamknąć, a co za tym idzie Spider-Man musi wrócić, skąd przybył. Peter żegna się ze wszystkimi i dziękuje za pomoc. Milesowi natomiast po udzieleniu błogosławieństwa na bycie Spider-Manem chce powiedzieć jeszcze jedną ważną rzecz, jednak portal zamyka się, przenosząc go do jego uniwersum.

Ziemia-616. Peter decyduje się sprawdzić, czy w tej rzeczywistości jest Miles Morales. Otwiera Internet i szokuje go to co tam znajduje.

Recenzja

To już koniec miniserii, w której dwa Spider-Many z dwóch różnych światów spotkali się ze sobą. Pora na krótkie podsumowanie.

5 części zdecydowanie dobrze napisanych. Fabuła się nie dłuży, Brian Michael Bendis świetnie rozplanował akcję, a także chwile na oddech. Praktycznie cały czas komiks czyta się z zaciekawieniem. Dialogi są świetne, a zakończenie pozostawia czytelnika z pytaniem “kim jest Miles Morales Ziemi-616?”.

Warto spojrzeć na postać Mysterio. Po wszystkim już wiemy, że pochodzi on z głównego uniwersum i choć nie pada ani razu jego prawdziwe nazwisko, to spokojnie możemy się domyślić, że jest to bardzo dobrze znany nam Quentin Beck. Niestety nie dowiadujemy się, skąd posiadł on technologię do przechodzenia między wymiarami, ale wygląda na to, że nigdy nie było osobnego Mysterio ze świata Ultimate (po raz pierwszy ujrzeliśmy go w Ultimate Spider-Man Annual #3). Od samego początku był to awatar sterowany przez Becka z Ziemi-616, choć nie było to wprost powiedziane.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Quentin Beck urósł w oczach. To chyba jedyny przeciwnik Spider-Mana, który walczył równocześnie w dwóch różnych wymiarach i to w sumie z trzema Spider-Manami (dwa Petery i Miles). Teraz bardzo ważna uwaga do przyszłych scenarzystów piszących opowieści w świecie 616, gdyż Mysterio zostaje w uniwersum Ultimate, a co za tym idzie, nie mogą oni użyć tej postaci ot tak sobie.

Spodziewałem się, że cała historia wpłynie znacząco na jednego z Pająków, a jednak tak się nie stało. Zarówno dla Milesa, jak i Petera nic się nie zmieniło. Po prostu się spotkali i wspólnie zmierzyli z Mysterio. Zostało nam tylko pytanie o Moralesa głównego uniwersum. Strona graficzna trzyma poziom przez wszystkie 5 numerów, więc zdania nie zmieniłem od czasu Spider-Men #1.

Bendis i Pichelli to świetny duet. Razem stworzyli bardzo dobrą miniserię, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Dałbym 6 pajączków, ale za to, że nie wyjaśniono, skąd Mysterio ma portal międzywymiarowy to 5,5 pajączka będzie w sam raz. Moje pytanie na koniec: Kim jest Miles Morales Ziemi-616?

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Spider-Men #5 Spider-Men #5 Spider-Men #5

Spider-Men #5 Spider-Men #5 Spider-Men #5

Spider-Men #5 Spider-Men #5 Spider-Men #5

Spider-Men #5 Spider-Men #5 Spider-Men #5


Related Articles

About Author

Dawidos