komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4Numer: The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4
Tytuł: Part 4: Daddy Has To Go Away For A While
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Październik 2015
Scenariusz: Dan Slott
Rysunki: Adam Kubert
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Justin Ponsor
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Adam Kubert, Morry Hollowell
Asystent redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Tajne Wojny – Amazing Spider-Man: Odnowić Śluby

Streszczenie

Annie May Parker wspomina chwile z dzieciństwa, kiedy rodzice zabraniali jej używać mocy, nawet w słusznych celach. Kiedy dziewczynka rozpamiętuje przeszłość, zostaje zabrana wraz z matką przez portal przez przebranych za żołnierzy Prowlera i Mockingbird do siedziby ruchu oporu. Jednooki szef S.H.I.E.L.D. oczekuje również ekstrakcji Spider-Mana. Ten po rozgromieniu Sinister Six spotyka Sandmana, który usiłuje namówić go do wspólnej ucieczki w bezpieczne miejsce. Parker nie dowierza w słowa Flinta Marko, który twierdzi, iż współpracuje z podziemną organizacją S.H.I.E.L.D. Sprzeczka dobiega końca, gdy zjawia się osobiście Regent, który dzięki skradzionym X-Men super-mocom porywa Spider-Mana i Sandmana.

Kryjówka S.H.I.E.L.D. Mary Jane i Annie poznają przywódcę rebeliantów, Hawkeye’a. Odkrywają, że drogę ucieczki wygenerował im Dr. Jonathan Ohnn/Spot, który po incydencie z Regentem w roli głównej powoli zanika, gdy używa swoich mocy. Pojawia się też były lokaj Avengers – Jarvis, który za zgodą MJ zabiera jej córkę do przyjaciół z Power Pack, jacy znaleźli tu schronienie. Żona Spider-Mana, gdy dowiaduje się o zniknięciu męża, stara się namówić opozycjonistów do zorganizowania akcji jego odbicia. Clint Barton nie jest przychylny temu pomysłowi i manifestuje jawną niechęć do Parkera, który porzucił Avengers, gdy ci walczyli na śmierć i życie z baronem Regency. Atmosferę uspokaja Ben Urich, mówiąc, że latami podrzucał “Daily Bugle” fałszywe tropy, by rodzina Parkerów pozostała w konspiracji. Mary Jane odpowiada, że bezwzględne bezpieczeństwo gwarantował im Peter, który skonstruował chipy maskujące super-moce. Na to wyznanie reaguje Barton, który dostrzega perspektywę w fakcie, że Parker dał radę tak bardzo zminiaturyzować technologię kamuflażu, jaka osłania ich własną bazę.

Empire Unlimited. Regent “oprowadza” Sandmana i Spider-Mana po swoim kompleksie. Peter odczuwa wyrzuty sumienia, gdy mijają Dr. Shannon Stillwell, która wykonuje sekcję Demolition Mana. Okazuje się też, że Augustus Roman dzięki telepatii poznał już tożsamość Pająka. Teraz wykorzystuje tą zdolność, by wysondować umysł Marko i poznać lokalizację bazy rebeliantów.

S.H.I.E.L.D. Analizując konstrukcję bransoletki Annie, Hawkeye, Prowler i Spot dochodzą do wniosku, że wynalazek Parkera można wykorzystać do stworzenia miniaturowej broni, która odetnie Regentowi dostęp do wszystkich super-mocy. Dowódca ruchu oporu planuje zrobić z niej grot strzały, którą zrani Romana, ale do jej działania potrzebna jest próbka DNA barona Regency. Naradę przerywa widok Annie, które ku niezadowoleniu matki paraduje po suficie w prowizorycznym kostiumie podarowanym jej przez Power Pack. Zaraz nadchodzi zła wiadomość – siły Regenta (Kraven, Shocker, Mysterio, Beetle, Boomerang i Rhino) namierzyły rebeliancką bazę. Mockingbird zarządza ewakuację dzieci i rodziców przez portal Spota. Hawkeye, Prowler i Dagger stają do walki z najeźdźcami, aby osłonić odwrót reszty.

Empire Unlimited. W przypływie szczerości Regent wyjawia zamkniętemu w komorze Spider-Manowi, że odebrał życie i moce superbohaterom dla większego dobra tj. konfrontacji z despotycznym bogiem tego świata, Doomem. Roman jest przekonany, że pajęczy zmysł Parkera zagwarantuje mu przewagę w starciu z wszechpotężnym władcą Battleworldu. Peter nie jest pod wrażeniem i uważa Regenta za zwykłego szaleńca. W odpowiedzi Regent napełnia jego zbiornik cieczą i odcina mu dostęp tlenu. Tyran ignoruje też zamkniętego obok Sandmana, który jest bliski śmierci. Jest to błąd, gdyż Marko nosi w sobie pułapkę – portal Spota. Flint usiłuje przesłać przyjaciołom z S.H.I.E.L.D. wiadomość, że drzwi do twierdzy Regenta stoją szeroko otworem.

S.H.I.E.L.D. Hawkeye i jego ludzie bronią zaciekle bazy, aby słabnący z każdą minutą Ohnn był w stanie ewakuować pozostałych buntowników do awaryjnej kryjówki. Annie Parker, mając dość wiecznego uciekania, postanawia dołączyć do obrońców. Nie stroniąc od drapieżnych ataków, poskramia Boomeranga, Shockera i Kravena. Mary Jane jest pełna podziwu dla jej wyczynu. Kiedy grupa Sinister Six zostaje rozbita, a ewakuacja kończy się pełnym sukcesem, pojawia się przejście, z którego wysypuje się piasek tworzący wiadomość od Sandmana. Hawkeye, Mockingbird, Dagger i Prowler dostrzegają jedyną w życiu szansę na przedostanie się na terytorium Regenta i postanawiają z niej skorzystać. Kiedy Sandman przekazuje kolejną informację, tym razem o pojmaniu Spider-Mana przez złowrogiego barona, Annie błaga matkę, by pospieszyli mu na ratunek. Mary Jane wyraża zgodę i razem skaczą w portal z zamiarem ocalenia ukochanego męża i ojca.

Recenzja

Przedostatni numer miniserii osadzonej w jakże odmiennych od współczesnych klimatach wręcz kipi od rewelacji i niespodzianek. W przeciwieństwie do wielu najnowszych komiksów jego okładka nie zakłamuje rzeczywistej zawartości. Annie May Parker, córka Spider-Mana i Mary Jane, zalicza swój debiut w roli małoletniej superbohaterki.

Pierwsze w kolejności strony stanowią wyraźny kontrast względem późniejszych poczynań dziecka Parkerów, któremu rodzice wielokrotnie zabraniali uciekać się do swoich nadludzkich zdolności w codziennym życiu. Obecna sytuacja jest jednak na tyle krytyczna, że zakaz ten musi zostać złamany, co pogłębia postać Annie pragnącej z całego serca wyzwolić swój skrywany od lat potencjał. Na ostatnich stronach znajduje on ujście, co z jednej strony budzi podziw wobec jej umiejętności, a z drugiej wprowadza do opowieści lekko komediowy akcent. Można rzec, że ten komiks jest bardziej skoncentrowany na córce Spider-Mana (i jej matce) niż tytułowym bohaterze, któremu zostaje przypisana rola “faceta w opałach”. Skoro mowa o Mary Jane, to życzyłbym sobie, aby w ten sposób modelowano tą legendarną postać, przyjmując za wzorzec silną, odważną i stanowczą kobietę, która nie ma lęków i kompleksów, nawet gdy przebywa w otoczeniu doświadczonych i twardych wojowników.

Czwarta część opowieści w alternatywnych realiach odsłania też kulisy funkcjonowania podziemnego ruchu oporu sprzeciwiającego się despotycznym rządom Regenta. Zaskoczeniem jest tożsamość przywódcy buntowników. Zaprezentowani zostają też kolejni sympatycy rebelii, obsadzeni w bardzo ciekawych i nietypowych rolach. Pomysłowo zagospodarowano Sandmana, który już w historiach głównego nurtu miewał przebłyski dobroci, a tu wykazał się stuprocentowym bohaterstwem.

Lekkim rozczarowaniem okazały się być motywy kierujące Regentem, jak również argumenty przytaczane w sprawie ważności pajęczego zmysłu dla jego planów. Ponieważ przeczytałem wiele innych tytułów umiejscowionych fabularnie w sztucznym świecie, jakim jest tutejszy Battleworld, przyjąłem intencje czarnego charakteru bez entuzjazmu, z poczuciem déja vu. Liczyłem na większą oryginalność w tej kwestii, jednak moje oczekiwania nie zostały zaspokojone. To taki w sumie jedyny poważniejszy mankament, jaki dopatrzyłem się w tym komiksie.

Finałowa bitwa między rebeliantami, a funkcjonariuszami opresyjnego reżimu zatarła drobny niesmak pozostawiony po “spowiedzi” Regenta. Zawrotne tempo akcji, adekwatne do sytuacji dialogi, bojowy duch Annie Parker, patent z portalami – każdy z tych komponentów buduje emocjonujące zakończenie i od strony czytelnika wzmaga wyczekiwanie na publikację ostatniego numeru. Jaka wielka szkoda, iż owa fascynująca rzeczywistość nie zastąpi głównego nurtu przygód Spider-Mana w przyszłości.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4

The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4 The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows #4


Related Articles

About Author

Dawidos