komiksy: 1370 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

Avengers: No More Bullying

Avengers: No More BullyingNumer: Avengers: No More Bullying
Tytuł: Straight Shooter
Tytuł 2: Quotient
Tytuł 3: Friends on the Web
Tytuł 4: Weird
Wydawnictwo: Marvel Comics 2015
Data wydania: Marzec 2015
Scenariusz: Sean Ryan, Jody Houser, Gerry Duggan, Jeff Loveness
Rysunki: Carlo Barberi, Tana Ford, Marcio Takara, Gustavo Duarte
Okładka: Paul Renaud
Redaktor: Devin Lewis
Starszy redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $1.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Friends on the Web
Nowy York. Midtown. Po schwytaniu w sieć opryszka Spider-Man dostrzega czarnoskórego, korpulentnego ucznia przywiązanego przez “kolegów” ze szkoły do masztu ze flagą. Chłopak zostaje uwolniony przez Pająka, jednak nie ma ochoty słuchać pouczeń o niesłuszności stosowania przemocy wobec kogokolwiek. Okazuje się, że młodzieniec jest w drodze na festiwal naukowy. Spider-Man oferuje mu więc “podwózkę” na swoich plecach. Kiedy wspólnie przemierzają miasto, Spidey zdradza, że też był prześladowany w szkole z powodu swego zamiłowania do nauki, książek i komiksów. Przywołuje z pamięci pewne zdarzenie ze swoich szkolnych lat, by uzmysłowić młodemu słuchaczowi, że zemsta nie popłaca.

Otóż kiedyś Peter Parker, mając dość wygłupów Flasha Thompsona, postanowił odegrać się na nim i podał mu sporządzoną przez siebie miksturę. Flash wypił ją, myśląc, że to napój energetyzujący, który wzmocni go przed najbliższymi zawodami. Podczas decydującego meczu rugby skóra Thompsona zabarwiła się na niebiesko i młody sportowiec został wykluczony z rozgrywek. Początkowo Peter cieszył się z publicznej porażki Flasha, ale potem miał wyrzuty sumienia, że pozbawił go szansy na sportowy sukces i zaprzepaścił jego ciężką pracę. Na dodatek, po tym incydencie, upokorzony kolega stał się jeszcze bardziej “nieprzyjemny” wobec niego.

Opowiedzianą historią Spider-Man przekonuje ucznia, że nie warto stać się prześladowcą takim jak ci, którzy znęcają się nad słabszymi. Dodaje, że powinien być dumny z tego, kim jest, i zapewnia, że niemiłe doświadczenia w szkole uczynią go tylko odporniejszym na stres. Po dotarciu na miejsce Spider-Man pozuje do zdjęcia z nowo poznanym uczniem, a wyjątkowa fotka zostaje wrzucona do sieci. Spidey stwierdza, że prawdopodobnie teraz powodem prześladowań będą zarzuty o fotomontaż fotografii. Chłopiec nie ma jednak zamiaru się tym przejmować i pyta, czy Pająk pójdzie z nim na wystawę. Ten grzecznie odmawia i żegna się z uczniem, ponieważ musi wrócić do zbira, którego powiesił za nogi na latarni. W obecności policjantów przeprasza go za wcześniejsze kpiny wypowiedziane pod jego adresem.

Scenariusz: Gerry Duggan
Rysunki: Marcio Takara
Tusz: Marcio Takara
Kolory: Lee Loughridge
Litery: VC’s Travis Lanham

Weird
Pewien uczeń szkoły podstawowej pasjonuje się rysowaniem superbohaterów. Z powodu swojego hobby czuje się jednak wyrzutkiem szkolnej społeczności. W porze lunchu nie ma nawet z kim usiąść przy stole, udaje się więc do biblioteki, gdzie wyciąga z plecaka szkicownik i zaczyna kreślić kolejne sylwetki ulubionych postaci. Narysowani herosi “przemawiają” do niego, radząc, by cieszył się tym, kim jest, nie zadręczał się i nie czuł się wyalienowany, ponieważ z czasem spotka podobne do siebie osoby. Wtedy chłopiec dostrzega, że dosiadł się do niego inny uczeń mający takie same zainteresowania co on. Od razu między amatorami komiksów nawiązuje się serdeczna rozmowa na wspólne tematy.

Scenariusz: Jeff Loveness
Rysunki: Gustavo Duarte
Tusz: Gustavo Duarte
Kolory: Lee Loughridge
Litery: VC’s Travis Lanham

Recenzja

Przemoc w szkole nie jest zjawiskiem nowym, aczkolwiek we współczesnym świecie szybciej i łatwiej docierają do odbiorców tragiczne wiadomości o kolejnych ofiarach szkolnych dręczycieli. Z tym poważnym problemem społecznym zmagali się także w swoim życiu niektórzy herosi Marvela, toteż nowojorskie wydawnictwo, chcąc połączyć “przyjemne” z “pożytecznym”, zabrało głos w tej ważnej sprawie poprzez wydanie tematycznego komiksu. Jest nim recenzowany na tej stronie one-shot, który składa się z trzech dłuższych historii (kolejno z udziałem Avengers, Guardians of the Galaxy i Spider-Mana) i jednej krótszej nowelki. W tym tekście omówione zostaną wyłącznie te części zeszytu, w których występuje Człowiek-Pająk.

Friends on the Web ilustruje spotkanie Spider-Mana z chłopcem pragnącym odwetu na tych, którzy mu ciągle dokuczają w szkole. Dużym plusem jest tu kolejna przypowieść ze szkolnych lat Petera Parkera, z morałem przemawiającym przeciwko bezmyślnej zemście, która przynosi więcej szkody niż pożytku. W dialogu między Spider-Manem i uczniem pada odważna i dość kontrowersyjna teza, że doznawane w klasie cierpienia popłacają, ponieważ uodparniają na stres w przyszłym życiu człowieka dorosłego. W istocie niekiedy obserwuje się takie pozytywne zmiany w psychice dręczonych osób, ale nie wolno jednak zapominać o tych jednostkach, których permanentny strach przed prześladowcami ze szkolnej ławki i nagromadzone napięcie nerwowe przez problemy w szkole skłoniły do popełnienia samobójstwa.

Weird to już historyjka lżejszego kalibru, podnosząca na duchu ciepłym słowem i sympatycznym zakończeniem. Fizycznie Spider-Man nie jest tu obecny, ale jego duch objawia się jako postać narysowana przez ucznia rozmiłowanego w komiksach o superbohaterach. Dziecięce rysunki dodają uroku tej nieskomplikowanej przypowieści.

To godne pochwały, że Marvel podejmuje kwestie istotne ze społecznego punktu widzenia, zwłaszcza że sporo czytelników komiksu to osoby objęte obowiązkiem szkolnym. Wypowiedź redaktora Devina Lewisa, zamieszczona na ostatniej stronie, to z jednej strony słyszalny głos potępiający zjawisko znęcania się nad słabszymi, z drugiej zbiór krótkich porad o tym, w jaki sposób doświadczające przemocy osoby powinny na nią reagować. Pozostaję tylko podpisać się pod tym apelem obiema rękami.

Ocena:

Autor: Dawidos

Avengers: No More Bullying Avengers: No More Bullying Avengers: No More Bullying

Avengers: No More Bullying Avengers: No More Bullying Avengers: No More Bullying


Related Articles

About Author

Dawidos