komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family BusinessNumer: Amazing Spider-Man: Family Business
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2014
Data wydania: Czerwiec 2014
Scenariusz: Mark Waid & James Robinson
Rysunki: Gabriele Dell’Otto & Werther Dell’Edera
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Gabriele Dell’Otto
Asystent redaktora: Ellie Pyle & Tom Brennan
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $24.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Trzy miesiące wcześniej. Kingpin zjawia się w Tunezji w szpitalu dla obłąkanych. Staje przed otumanionym lekami Mentallo (Marvin Flumm). Przyznaje przed nim, że niegdyś sam tu trafił i udało mu się wykupić sobie drogę na wolność. Wspomina również, że go tu umieścił. Proponuje mu współpracę.

Obecnie. Noc w Nowym Jorku. Spider-Man udaremnia napad, po czym wraca do swojego mieszkania już jako Peter Parker. Nagle do środka wpadają uzbrojeni i ubrani w kombinezony bojowe ludzie. Związują go i śmigłowcem zabierają ze sobą. Peter decyduje się nie ujawniać swojej tożsamości, jako że nie wie, kim są porywacze. Korzystając z osłony cienia, uwalnia się z więzów i spada. Amortyzując upadek siecią, spada na jadący z dużą prędkością samochód. Przez szybę w dachu zostaje wciągnięty do środka. Przestępcy dostrzegają to i ruszają w pościg za autem. Za kierownicą siedzi kobieta, która okazuje się znać Petera, przedstawia się jako Teresa Parker, jego siostra. Zszokowany Peter domaga się wyjaśnień. Ta jednak nie może ich udzielić, bo stara się zgubić ścigający ich helikopter. Dziewczyna celowo rozbija samochód.

Dwójka szybko przesiada się do taksówki, która dostaje rozkaz zawiezienia ich na lotnisko. Pod naciskiem Teresa opowiada, że tydzień wcześniej sama nie wiedziała, jakie jest jej prawdziwe nazwisko. Podczas przesiadki do samolotu lecącego do Monako tłumaczy, że pracuje dla C.I.A. i nawet z jej dostępem nie mogła znaleźć swoich prawdziwych rodziców, aż w końcu pokazuje mu zdjęcie Richarda i Mary Parkerów, które Peter poznaje. Wie, że ktoś chce ich zabić i ma nadzieję znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego ich rozdzielono, dlaczego Teresa trafiła do adopcji, a Peter pod opiekę wujka Bena. Dziewczyna obiecuje, że podczas lotu zdradzi mu wszystkie szczegóły, jednak zmęczona po wszystkich wydarzeniach zasypia.

Monte Carlo, Monako. Peter i Teresa przesiadają się do taksówki, która zawozi ich do ekskluzywnego hotelu, gdzie oboje otrzymują eleganckie ubrania. Przebierając się, Peter dzwoni do May wytłumaczyć się, że jest na konferencji naukowej, po czym pyta, czy jest szansa, by miał siostrę. Ciocia zaprzecza.

Para idzie do kasyna, gdzie Teresa ma umówione spotkanie, a Peter siada przy stole do bakaratu. Po chwili ktoś przystawia mu broń do pleców i prosi, by udał się z nim. Parker ma dość wszystkiego i kilkoma zwinnymi ruchami atakuje napastnika. Szybko przebiera się w kostium w toalecie i próbuje naśladować francuski akcent w celu ukrycia tożsamości. Na miejscu zjawia się Cyclone (Pierre Fresson), który rozpoczyna walkę z Pająkiem. Po krótkiej potyczce Spider-Man bezskutecznie próbuje dowiedzieć się, kto go najął.

Chwilę później, już jako Peter, odnajduje wśród tłumu Teresę, która natychmiast chce się udać pod adres, jaki dostała od przyjaciela. Podczas jazdy samochodem Peter zatrzymuje go, domagając się wyjaśnień od dziewczyny. Ta tłumaczy mu, że całe życie poszukiwała prawdziwych rodziców i pomimo, iż pracuje w C.I.A., było to dla niej trudne. Tydzień wcześniej jej agencja dostała informacje o dużej grupie przestępczej formującej się w Europie i północnej Afryce. Wszystko było powiązane z Peterem Parkerem. Zaczęła przyglądać się sprawie i jego rodzicom. Znalazła dane dotyczące jej adopcji i urodzenia. Pająka zastanawia, dlaczego on, jak i ciocia May, nigdy nie słyszeli o jego siostrze. Teresa również ma nadzieję znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Rodzeństwo trafia do siedziby Emile Chigaru, człowieka, który przez wiele lat pracował ze starszymi Parkerami. Opowiada, jak walczyli z faszystami, którzy chcieli dostać się do nazistowskiego złota. To warty miliard dolarów skarb ukryty pod ziemią w Kairze i pilnowany przez olbrzymiego robota (Sleeper). Złoto i robot zostały zabezpieczone przez Richarda m.in. metodą DNA i rozpoznania głosu. Peter jest potrzebny przestępcom do otwarcia tak zaawansowanego zamka. Mężczyzna przyznaje, że nigdy nie słyszał o drugim dziecku Parkerów. Daje rodzeństwu adres kryjówki Mary i Richarda, gdzie mogą znaleźć więcej wskazówek. Po ich wyjściu chowa filiżankę, z której piło jedno z nich, do plastikowego worka.

Kair. Mentallo prosi Fiska o wolność, gdyż zrobił wszystko, o co był proszony. Kingpin odmawia, gdyż jest jeszcze sporo do zrobienia. Dostaje też informacje o tym, że Peter i Teresa się przemieszczają.

Szwajcaria. Rodzeństwo Parkerów dociera do kryjówki swoich rodziców, gdzie na głos Petera reaguje komputer. Od niego dowiadują się, gdzie w Kairze ukryte jest złoto. Nie dostrzegają, że w pobliże chatki dolatuje helikopter, który wystrzeliwuje rakiety. Pajęczy zmysł w porę ostrzega Parkera. Ratując przed śmiercią siostrę, niszczy ubranie, odsłaniając kostium Spider-Mana. Teresa mówi, że domyślała się tego.

Para dociera do Egiptu, gdzie Teresa otrzymuje od swojej agencji paczkę, w której jest czarny kostium Spider-Mana. Tłumaczy bratu, że nikt jej nie pytał dla kogo, ani po co jej ten strój. Samochodem dojeżdżają w miejsce, gdzie ukryto złoto. Wchodząc do sekretnego tunelu, Peter zakłada kostium. Stojąc przed ukrytym przejściem, ściąga maskę, gdy nagle zjawia się Kingpin ze swoimi ludźmi. Okazuje się, że dzięki obecności Mentallo pajęczy zmysł go nie wyczuł. Fisk jest zaskoczony tożsamością Spider-Mana. Tłumaczy zebranym, że cały jego plan polegał na zwabieniu w to miejsce Petera, by ten mógł dobrać się do złota, a dzięki Flummowi oszukał osieroconą agentkę C.I.A. Teresę Durand, wmawiając jej, że jest córką Richarda i Mary Parkerów. Szantażem zmusza Petera do otwarcia zabezpieczonych drzwi.

Wewnątrz wszyscy znajdują ogromnego pilnującego złota robota, który budzi się z uśpienia. Spider-Man staje do walki z nim, która to szybko przenosi się na powierzchnię. Tymczasem Teresa stawia czoło najemnikom Kingpina. Szybko orientuje się, że zdecydowana większość z nich jest wytworem mocy Mentallo, którego unieszkodliwia. Wszyscy wydostają się na zewnątrz, podczas gdy pojedynek herosa z robotem sprawia, że złoto zostaje zakopane jeszcze głębiej. Ostatecznie, po ciężkiej potyczce, Pająk wygrywa i nokautuje również Kingpina. Teresa, chcąc śmierci przestępcy, przystawia mu do głowy broń. Peter przekonuje ją, by zrezygnowała z zemsty, co wykorzystuje Fisk. Sytuację ratuje Mentallo, który pragnie zemścić się na królu przestępczości. Używa swoich mocy. Peter i Teresa tracą przytomność.

W chwili, gdy oboje odzyskują przytomność, okazuje się, że Flumm jest obecnie w stanie wegetatywnym, a Kingpin zniknął. Najemnicy Kingpina nie pamiętają nic z wydarzeń, jakie miały miejsce. Teresa również doznaje amnezji, ale Parker pomaga jej wypełnić pewne luki w pamięci. Po zjawieniu się agentów Peter i Teresa wracają do USA i wiedząc, że nie są rodzeństwem, żegnają się.

Kingpin przemierza pustynię, mamrocząc półprzytomnie, że musi przedstawić się Frummowi, ma plan w sprawie złota.

Emile Chigaru bada DNA pozostawione na szklance, z której piła Teresa. Jest zaskoczony wynikami i zastanawia się, co z tym zrobić.

Lata wcześniej. Kryjówka Parkerów. Richard zapewnia swoją żonę, Mary, że po wszystkim będą normalną rodziną – we troje. Kobieta daje do zrozumienia mężowi, że jest w ciąży.

Recenzja

Przed nami powieść graficzna, która ma za zadanie namieszać w życiu Spider-Mana – jak to zwykle bywa. Family Business przedstawia nam nową postać w życiu Petera, wokół której toczy się akcja. Teresa Durand, wierząca, że jest córką Richarda i Mary Parkerów, a co za tym idzie siostrą naszego Pajączka. Fabuła jest zgrabnie napisana, ale zawiera kilka kujących w oczy, nielogicznych wydarzeń, które mogą być niedostrzeżone za pierwszym razem. O tym jednak później.

Całość utrzymywana jest w klimacie Jamesa Bonda – akcja, przerwa i znów akcja. Nie ma tu zbyt dużo oddechu od pędzącej fabuły. Zaczynamy od Spider-Mana walczącego ze zwykłymi zbirami, a zaraz potem Peter znajduje się w samochodzie z Teresą. Szybko przemieszczają się między krajami, walczą z przestępcami i docierają tam, gdzie dotrzeć mieli. Tam oczywiście znów stają naprzeciw złu, a Pająk ma swojego przeciwnika. Fani szybkiej, wartkiej akcji będą zachwyceni.

Mark Waid postarał się, żeby wszystko się ładnie zazębiało, jednak dwie rzeczy nie dają mi spokoju. Skoro Kingpin potrzebuje Petera do otwarcia sejfu ze złotem, to po co wysyła helikopter, który strzela rakietami do domku z rodzeństwem w środku? Przecież Kingpin nie wiedział, że Parker jest Spider-Manem, a co za tym idzie zabiłby jego tymi pociskami i nici ze złota. Czemu więc miało to służyć? Oczywiście poza podkręceniem akcji jest to totalnie bezsensowne.

Druga sprawa dotyczy kostiumu Spider-Mana. Fajnie, że znowu w czerni, ale po co? Po co przebrał się w strój w Kairze – równie dobrze mógł zejść do tego tunelu jako Peter Parker, a jego sekret nie wyszedłby na jaw. Pojawienie się Kingpina, zanim Peter otworzył drzwi, też nie ma większego sensu. Chyba lepiej byłoby poczekać, aż chłopak otworzy drzwi i wtedy wyjść z cienia, przedstawić swój złowieszczy plan, wyeliminować zagrożenie i zgarnąć złoto. Kolejne nielogiczna zagranie króla przestępczości. Na dokładkę, żeby nie było nudno, w skarbcu znajduje się strażnik – ogromny robot, z którym to Pajączek musi się zmierzyć.

Złoto zostało zakopane jeszcze głębiej, tajemnica Teresy Parker/Durand została wyjaśniona, przestępcy pokonani, Kingpin bez pamięci o sekretnej tożsamości Petera. Dochodzimy do happy endu, gdzie Mark Waid zostawił dwuznaczne zakończenie. Czy Mary i Richard Parkerowie faktycznie mieli drugie dziecko? Czy jest nim Teresa? Te pytania pozostają na razie otwarte. Wydaje mi się, że zabieg ten zastosowano na wszelki wypadek, w razie, gdyby motyw siostry Petera spodobał się czytelnikom, to inni scenarzyści mogą go kontynuować, a jeśli nie, to całość pozostanie zamknięta w tej powieści graficznej.

Przejdę teraz do strony graficznej tego komiksu. Nazwanie komiksu „powieścią graficzną” zobowiązuje. Nie tylko scenariusz jest ważny, ale też rysunki muszą być wysokich lotów. Tu na szczęście się to udało. Gabriele Dell’Otto to świetny artysta. Dynamizm, mimika twarzy, odpowiedni klimat. Wszystko tu jest. Wygląda to rewelacyjnie. Na dodatek, mamy okazję podziwiać Spider-Mana w jego dwóch kostiumach: klasycznym i czarnym. Nie mam tu jakichkolwiek zastrzeżeń.

Komiks Amazing Spider-Man: Family Business został wydany w twardej oprawie w powiększonym formacie. To wszystko sprawia, że czyta się go wygodnie, a i wygląda dobrze na półce. Marvel nie zapomniał o tym, co fani kochają najbardziej – dodatkach. Tutaj oprócz samej historii otrzymujemy kilka stron scenariusza i szkiców, a także projekty okładek.

Czas przejść do podsumowania. Warto zapoznać się z tytułem, aczkolwiek nie wróżę mu jakiegoś poczesnego miejsca w historii Pająka. Siostra Petera pojawiła się i od razu znika ze sceny jako osoba niekoniecznie z nim spokrewniona. Jesteśmy w w tym samym punkcie, gdzie zaczęliśmy. Nic się w życiu naszego herosa nie zmieniło. Myślę, że odpowiednią oceną będzie 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business

Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business Amazing Spider-Man: Family Business


Related Articles

About Author

Dawidos