komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Spider-Man Unlimited #6

Spider-Man Unlimited #6Numer: Spider-Man Unlimited #6
Tytuł 1: The Agony of Defeat
Tytuł 2: Thug #1
Wydawnictwo: Marvel Comics 2005
Data wydania: Styczeń 2005
Scenariusz: Sheldon Allen, Scott Gimple
Rysunki: Stuart Immonen
Tusz: John Dell, Wade von Grawbadger
Kolory: Wil Quintana, Chris Sotomayor
Litery: Dave Sharpe
Okładka: Mike Allred, Laura Allred
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Redaktor: Tom Brevoort
Cena: $2.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

The Agony Of Defeat

Komiks rozpoczyna się walką Spider-Mana z Rhinem. Rhino dotkliwie tłucze bohatera, po czym ucieka i zostawia ciężko pobitego Spider-Mana z dziennikarzami pytającymi go jak to jest czuć się poniżonym. Spidey znika z oczu reporterów i wsiada do metra, aby dotrzeć do domu. W domu Peter bierze prysznic i nagle zauważa, że wypadł mu ząb, po czym mdleje na podłodze. Mary Jane zabiera go do szpitala. Jego lekarz dochodzi do wniosku, że jest on superbohaterem i radzi mu wypoczywać kilka dni od swojej drugiej działalności.

Klęska doznana w walce z Rhinem dotkliwie gryzie Petera. W klasie widzi dzieci noszące kaski Rhina. Wyobraża sobie jak łatwo mógłby pokonać Rhina, gdyby zastosował inną metodę walki. Z telewizji Peter dowiaduje się, że Rhino został złapany przez Avengersów. Ani trochę nie zmienia to jego nastroju, bowiem Rhino krzyczy do kamery: “Spider-Manie. Nie pokonałeś mnie!”. Na dodatek MJ również nosi kask Rhina (wyobraźnia płata figle Peterowi). Nocą Peter przysięga sobie, że przy kolejnym upadku podniesie się i staje do walki w kolejnej rundzie.

Thug #1

Głównym bohaterem historii jest Augie, chłopak pozbawiony przyszłości z powodu braku pracy i ciężkiej sytuacji rodzinnej (ojciec jest alkoholikiem). Augie planuje wyjechać ze swoją dziewczyną Vivian do Kalifornii, ale potrzebuje pieniędzy. Zgadza się więc na wzięcie udział w rabunku wraz ze swoimi kolegami. Spider-Man udaremnia jednak napad i wysyła Augiego do więzienia. W zakładzie Augie staje się twardym mężczyzną żądnym zemsty na Spider-Manie. Po wyjściu z więzienia zostaje zatrudniony przez człowieka o imieniu Mercenary, który planuje złapać Spider-Mana dla swojego kraju (nazwa nie zostaje podana).

Augie udaje się do domu Vivian, gdzie dowiaduje się, że dziewczyna wyprowadziła się i zostawiła dla niego numer telefonu. Chłopak dzwoni do wybranki, niestety ta powiadmia go, że wyszła za mąż. Vivian przeprasza, ale obiecuje mu, że może liczyć na jej pomoc. W trakcie zasadzki na Spider-Mana grupę Mercenary’ego zostaje rozbita. Gdy Spidey walczy z liderem, Augie waha się kogo zastrzelić. W końcu zabija swego lidera, a potem daje nogę. Spider rusza za nim w pogoń i ostatecznie łapie go, gdy Augie dochodzi do wniosku, że ucieczka nie ma sensu… bo budka telefoniczna, z której dzwonił do dziewczyny zniknęła z ulicy.

Recenzja

Pierwsza część komiksu jest według mnie zadziwiająco dobra. Sheldon Allen stworzył może niezbyt oryginalną historię, ale w miarę ciekawą i dobrą ze względu na ukazanie psychiki Parkera po przegranej walce z Rhino. Mocnym efektem jest zwłaszcza wizerunek dzieci w maskach Rhino. Akcja jest na początku historii, później mamy głównie przemyślenia Parkera, które mimo wszystko da się czytać. Nie tylko sama historia jest dobra, ale także rysunki. Jim Cheung postarał się i mnie osobiście przypadły one do gustu.

W dalszej części komiks mnie rozczarował. Historia o chłopaku o imieniu Augie nie zastąpi Spider-Mana. Niestety Scott Gimple zapomniał o tym, a szkoda. I w ten sposób historia jest nudna i o dziwo przydługa. Plusem jest odniesienie do ciężkiego życia młodych ludzi z patologicznych rodzin, ale tą iskierkę dobrego poziomu niszczą rysunki Stuarta Immonena. Niewyraźne, nieszczegółowe. Ogólnie w tym komiksie nie uświadczymy za wiele akcji.

Pierwsza historia trzyma jeszcze poziom, ale druga znacznie go obniża i dlatego wystawiam 2,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Dengar (streszczenie), Rządło (recenzja)

Spider-Man Unlimited #6 Spider-Man Unlimited #6 Spider-Man Unlimited #6


Related Articles

About Author

Majk