komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Silk #15

Silk #15Numer: Silk #15
Tytuł: The Night Shift
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Luty 2017
Scenariusz: Robbie Thompson
Rysunki: Irene Strychalski
Tusz: Irene Strychalski
Kolory: Ian Herring & Irma Kniivila
Litery: Travis Lanham
Okładka: Helen Chen
Asystent redaktora: Allison Stock
Pomocnik redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 5

Streszczenie

San Francisco. Na dachu siedziby New U, Silkworm – taki pseudonim dla Cindy w nowym stroju wymyślił Spectro – walczy ze Spider-Woman. Starcie wydaje się być wyrównane, z lekką przewagą Mattie Franklin. Cindy próbuje wyjaśnić sprawę, utrzymując, że to nieporozumienie, jednocześnie bijąc się z natłokiem myśli – w końcu walczy z kimś, kto powinien być martwy. Tymczasem Spectro zostaje uwięziony w laboratorium. Z jakiegoś powodu nie może przeniknąć przez jego ściany. Wpada w pułapkę. Po chwili na miejscu zjawia się Doctor Octopus, zaciekawiony działaniem mocy Hectora Cervanteza.

Nowy Jork. Ojciec i brat Cindy rozmawiają o jej mocach, martwiąc się o nią. Starszy z mężczyzn opowiada o tym, jak udał się wraz z żoną do Negative Zone w celu znalezienia lekarstwa na pozbycie się mocy jego córki. Okazuje się, że ciągle chciałby takie lekarstwo znaleźć.

Walczące bohaterki przerywają starcie, aby w końcu porozmawiać. Cindy stara się spojrzeć na sprawy z perspektywy Spider-Woman, która wyznaje, że New U przywróciła ją do życia. Mimo że Silkworm wie, iż nie jest to naturalne, i oczywiście podejrzewa, że gdzieś musi być “haczyk”, wie, że sama nie odmówiłaby, gdyby dostała drugą szansę na życie. W międzyczasie Doc Ock analizuje ciało Spectro, odkrywając, że ten jest duchem. Z zaskoczenia Hector zostaje ogłuszony przez Electro.

Mattie stara się przekonać Silkworm, że New U nie ma ukrytych złych zamiarów. Wyczuwa, że nie jest ona jej wrogiem i wręcz zachęca Cindy do odwiedzenia firmy za dnia. Pokazując jej skan budynku, w którym nieobecny jest już Spectro, Spider-Woman sądzi, że kompan Silkworm musiał ulotnić się wcześniej. Wiedząc, że coś jest nie tak, dziewczyna odchodzi. Niedługo później kontatktuje się z Lolą i Rafferty, przyjaciółkami z The Fact Channel, prosząc, aby szukały informacji w sprawie New U.

Hotel Itty. Jonah składa wizytę Cindy. Mówiąc, że lubi ją i ufa jej, zabiera ją do siedziby tajemniczej firmy, również starając się ją przekonać, że to, co robią, jest dobre i uszczęśliwia ludzi. Wewnątrz budynku przedstawia ją swojej żonie oraz… Mattie Franklin, której jest wujkiem. W tym samym czasie Doc Ock eksperymentuje na uwięzionym Spectro…

Recenzja

Numer na podobnym poziomie co poprzedni. Jeśli troszkę się nad tym zastanowimy, to prawdę mówiąc akcja nie ruszyła za bardzo do przodu. Silk walczy ze Spider-Woman, która oczywiście próbuje ją przekonać, że nie ma nic złego w działalności New U. To wiedzieliśmy, że się stanie. Jonah uważa tak samo. To również wiedzieliśmy. Spectro został uwięziony w laboratorium, gdzie trafił już w poprzednim numerze.

Wątkiem, który został rozwinięty, jest ten z ojcem Cindy, który dalej marzy o uwolnieniu córki od jej mocy. Szukanie leku najprawdopodobniej jest powodem jego tajemniczych “spacerów”. Rozwój tej akcji zapowiada się intrygująco.

Największym plusem tego numeru jest mimo wszystko scena walki bohaterek, gdzie widzimy miłe dla oka rysunki pani Strychalski. Nie podoba mi się, że Silk wygląda jak 14-latka, ale przejrzystość i dynamika kadrów wręcz przeciwnie, to już co innego. Dodatkowo towarzyszą temu po raz kolejny dobre dialogi. Mam wrażenie, że dwie panie walczące na dachu się naprawdę zaprzyjaźnią.

Nie mam za to pojęcia, jak działa moc Spectro. Naprawdę nie wiem, czy może się on zmaterializować, kiedy chce. Jeśli tak, to czemu nie zrobił tego w poprzednim numerze, kiedy na pokładzie samolotu chciał potrzymać Cindy za rękę? Dodatkowo, myślałem, że widzą go tylko osoby, które sobie życzy, a jednak nie zniknął z oczu Octopusowi i Electro, którzy łatwo go obezwładnili. Straszna tu niekonsekwencja.

Numer trzyma jednak poziom poprzedniego, a ocena skacze o pół pająka w górę za wątek ojca Cindy i początek (miejmy nadzieję) ciekawej relacji Spider-Woman z Silk.

Ocena:

Autor: Daniello

Silk #15 Silk #15 Silk #15

Silk #15 Silk #15 Silk #15

Silk #15 Silk #15 Silk #15


Related Articles

About Author

Dawidos