komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 5

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 5Numer: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 5
Tytuł: Spisek Klonów
Wydawnictwo: Egmont 2019
Data wydania: Listopad 2019
Scenariusz: Dan Slott, Peter David, Robbie Thompson, Sean Ryan
Rysunki: Jim Cheung i Cory Smith, Ron Frenz, Giuseppe Camuncoli, Mark Bagley, Irene Strychalski, Jamal Campbell, Stuart Immonen
Tusz: John Dell, Cory Smith, Jay Leisten, Jim Cheung, Cam Smith, GiuseppeCamuncoli, Roberto Poggi, Lorenzo Ruggiero, Wade von Grawbadger
Kolory: Justin Ponsor, Edgar Delgado, Jason Keith, Ian Herring, Irma Kniivila, Richard Isanove
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Małgorzata Kuśnierz & Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Irena Ukleja
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Bartosz Czartoryski oraz Marek Starosta
Cena: 89,99 zł

Opis

Wrogowie Spider-Mana powstali z martwych!

Peter Parker przeżył niejedną straszliwą stratę: żegnał bliskich, przyjaciół, a nawet wrogów. Ale co zrobi, kiedy ci, których niegdyś opłakiwał, powrócą z zaświatów? Już wkrótce ponownie ujrzy ukochane twarze, których nie spodziewał się już kiedykolwiek zobaczyć. A także śmiertelnych wrogów, którzy – jak miał nadzieję – pozostaną martwi. Mózgiem stojącym za owymi wskrzeszeniami jest przeciwnik, który kiedyś sklonował Spider-Mana: maniakalny Jackal! Mając u boku uwikłanych w tę intrygę sojuszników: Silk, Scarlet Spidera i Prowlera, Spidey stawi czoła jednej z najbardziej bolesnych chwil w swoim życiu. Jeśli Szakal pokona śmierć, czy życie pozostanie takie samo?

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek alternatywnych (10 stron)
• Zapowiedź kolejnego tomu (1 strona)

Recenzja

Sposób w jaki został wydany kolejny tom Amazing Spider-Mana jest przeogromnym plusem dla Egmontu. Otóż wydawnictwo miało do wyboru różne opcje i zdecydowało się na najlepszą z nich. Otrzymaliśmy główną mini-serię, serię the Amazing Spider-Man oraz spin-offy czyli kompletny Spisek Klonów.

Na wstępie otrzymujemy swoistą mapę dotyczącą chronologii wydarzeń, która zdecydowanie ułatwia poruszanie się po całym wydarzeniu. Spisek Klonów jest bardzo dobrym przykładem jak dobrze napisać większą historię, która zawiera się w kilku tytułach. Otóż, możemy skupić się tylko na głównej serii crossovera i pominąć pozostałości, a i tak bardzo dobrze zrozumiemy o co chodzi. Oczywiście możemy sobie poszerzyć horyzonty czytając dodatkowo każdy ze spin-offów, który to skupia się na konkretnych postaciach: Prowler lub Silk.

Bardzo fajnie została wykorzystana główna seria Pajączka (the Amazing Spider-Man), a mianowicie w większości służy jako historia poszczególnych postaci. Na początek widzimy jaką drogę przebył Otto Octavius do odrodzenia się. Później dowiadujemy się skąd w głównej serii wziął się Scarlet Spider (Kain) i Spider-Gwen. Dalej swoją historię przedstawia nam Szakal. Kim jest, co go łączy ze Spider-Manem – tego nie zdradzę w tej recenzji, a jest spore zaskoczenie. Następne dwie części osadzone są w teraźniejszości, ale również skupiają się na konkretnych postaciach.

W całej historii dzieje się bardzo dużo, jest wiele niespodzianek i zwrotów akcji. Całkiem przyjemna lektura, jednak jedna rzecz mi nie daje spokoju. Dlaczego przestępcy tak łatwo dali sobą manipulować i ani przez chwilę nie przyszło im na myśl, by obrabować Szakala z tabletek bądź odwrócić sytuację i zażądać tabletek w zamian za niezabicie go? Trochę tak naiwnie wyszło.

Strona graficzna jest równie bogata co fabuła. Całkiem sporo talentów złożyło się na ten pokaźny tom. Wymieńmy choćby: Jim Cheung, Ron Frenz czy Mark Bagley. Mógłbym oceniać każdego z osobna, ale myślę, że zostali dobrze dobrani i wszyscy odwalili kawał dobrej roboty.

Czas podsumowania. Tom piąty Amazing Spider-Mana prezentuje się rewelacyjnie i to nie tylko z uwagi na ilość pojedynczych zeszytów, które się na niego składają (a jest ich 20!). Myślę, że za to, że Egmont zdecydował się na kompletny Spisek Klonów należy się 6 pajączków. Prawdziwy musiszmieć każdego szanującego się Spider-czytelnika.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Amazing Spider-Man, Tom 5 Amazing Spider-Man, Tom 5 Amazing Spider-Man, Tom 5


Related Articles

About Author