komiksy: 1381 komiksy polskie: 53 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #122

The Amazing Spider-Man #122Numer: Amazing Spider-Man #122
Tytuł: The Goblin’s Last Stand!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1973
Data wydania: Lipiec 1973
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Gil Kane
Tusz: John Romita Sr., Tony Mortellaro
Kolory: Dave Hunt
Litery: Artie Simek
Okładka: John Romita
Redaktor: Roy Thomas
Cena: $0.20
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spider-Man grozi latającemu Goblinowi, że go zabije. Po zniesieniu ciała dziewczyny na molo, Pająk atakuje Osborna, wskakując na jego plecy. Goblin strąca jednak Pająka, po czym odlatuje. Parker zauważa, że na molo pojawiła się policja. Zszokowany śmiercią ukochanej Pająk nie pozwala nikomu zabrać jej ciała. Trzymając je w objęciach wspomina piękne chwile z dziewczyną. Gdy karetka zabiera zwłoki Gwen, Spidey wyznaje, że jest odpowiedzialny za jej śmierć. Stróże prawa biorą te słowa za przyznanie się do winy i próbują zaaresztować bohatera, ale oczywiście ten ucieka. W cywilnych ciuchach żądny zemsty Parker udaje się do mieszkania Normana Osborna. Nie znajduje tam Goblina, tylko majaczącego Harry’ego, który nadal cierpi z przedawkowania narkotyków. Peter wychodzi z mieszkania, mimo próśb przyjaciela. W kostiumie Spider-Mana odwiedza Robertsona z Daily Bugle i prosi go o pomoc w znalezieniu Normana Osborna. Robbie powiadamia Pająka, że widziano go niedawno w pobliżu jednego z magazynów Osborn Industries. W czasie rozmowy do gabinetu wchodzi Jameson i z miejsca oskarża Spidera o zabójstwo Gwen. Pająk zakleja mu usta, po czym wyskakuje przez okno. Następnie odnajduje kryjówkę Osborna, której adres podał mu Robbie. Tam z zaciekłością atakuje Goblina i uszkadza jego lotnię. Gdy Goblin stwierdza, że strata Gwen nic nie znaczy, Pająk rzuca się na niego i zaczyna go masakrować. W ostatniej chwili odzyskuje zdrowy rozsądek, przerażony, że nieomal zamienił się w takiego mordercę jak Goblin. Spidey chce odstawić Osborna do więzienia, ten zaś uruchamia swoją lotnię, chcąc przebić od tyłu przeciwnika. Parker wyczuwa zbliżający się obiekt i robi szybki unik. Glider trafia Goblina, przebijając jego klatkę piersiową na wylot. Osborn umiera. Odczuwający pustkę Spider-Man opuszcza magazyn, a jego wyjście obserwuje ukryty w cieniu świadek walki. Parker wraca do swojego mieszkania, gdzie czeka na niego zapłakana Mary Jane.

Recenzja

Pierwszy numer po tak wstrzasającym wydarzeniu sprzed miesiąca, a w nim przed czytelnikami kolejna nieoczekiwana śmierć! Zastanawiam się jak musieli się czuć fani Spider-Mana, którzy w przeciągu dwóch miesięcy pożegnali z tego świata zarówno największą miłość Petera Parkera jak i największego wroga Spider-Mana!

“The Goblin’s Last Stand” to kultowa już historia z pamiętną śmiercią Normana Osborna aka Green Goblina. Znakomity, decydujący pojedynek Pająka z Goblinem. Godne zapamiętania sytuacje takie jak masakrowanie Goblina przez Spider-Mana w magazynie Osborn Industries i “obrona” ciała Gwen przed policjantami. Niezapomniana scena z przebiciem Osborna przed własną lotnię (wykorzystana wielokrotnie w retrospekcjach kolejnych komiksów, w pierwszej części filmu Sama Raimiego o Spider-Manie, a także w najlepszym fanfilmie o Pająku zatytułowanym “The Green Goblin’s Last Stand). Wszystko to składa się na świetny, emocjonujący komiks, którego lektury żaden fan nie powinien przegapić. Oprócz ważnej dla świata Spider-Mana fabuły (przypomnijcie sobie jakie konsekwencje będzie miała śmierć Green Goblina, wystarczy wspomnieć chociażby o narodzinach Green Goblina II) należy napisać o wyśmienitych rysunkach Kane’a. Nie wiem jak narysowałby tę historię John Romita, wiem tyle, że Kane poradził sobie znakomicie i to powinno mi wystarczyć. Goblin nie żyje (ale spokojnie, zmartwychstanie, aby uratować komiksy ze Spider-Manem przed niszczącą Sagą Klonów). Dla takiego wydarzenia nie może być mniej niż 6 pajączków.

PS: Jedna z najlepszych według mnie okładek w historii Spider-Mana. W każdym razie moja ulubiona.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #122 The Amazing Spider-Man #122 The Amazing Spider-Man #122


Related Articles

About Author

Majk