komiksy: 1539 komiksy polskie: 98 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #142

The Amazing Spider-Man #142Numer: The Amazing Spider-Man #142
Tytuł: Dead Man’s Bluff!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1975
Data wydania: Marzec 1975
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Ross Andru
Tusz: Frank Giacoia & Dave Hunt
Kolory: Linda Lessmann
Litery: Joe Rosen
Okładka: John Romita
Redaktor: Len Wein
Cena: $0.25
Przedruk PL: Wielkie Pojedynki Kolekcja, Tom 5

Streszczenie

Spider-Man nurkuje w rzece, chcąc sprawdzić stan zatopionego Spider-Mobile. Po wyjściu na brzeg rozmyśla o ostatnich wydarzeniach: nawiedzających go halucynacjach, ataku Mysterio i rozmowie z Nedem. Przypuszcza, że ktoś ponownie chce doprowadzić go do obłędu tak, jak próbował już wcześniej zrobić to Mysterio (The Amazing Spider-Man #24).

Nagle na jego oczach materializuje się Mysterio. Spidey rzuca się na niego i… przenika przez jego ciało. Wróg ściąga hełm, pod którym znajduje się pusta przestrzeń i stara się przekonać Pająka, że jest duchem Mysterio, który powrócił zza grobu, aby wywrzeć na nim zemstę. Próba związania „ducha” siecią kończy się niepowodzeniem, a Mysterio rozpływa się w powietrzu.

Dzielnica Chelsea. Peter siedzi na podłodze w swoim nowym mieszkaniu i rozmawia przez telefon z ciocią May. Do pokoju wchodzi Mary Jane, a za jej plecami pojawia się… Kingpin! Peter rzuca w niego słuchawką i Fisk znika. Odgłos uderzenia ściąga na miejsce dozorczynię Mrs. Muggins i sąsiadkę Glorię Grant. Peter zaczyna podejrzewać, że dręczące go iluzje to efekt działań Mysterio.

Daily Bugle. Jameson rozmawia przez telefon z człowiekiem, który twierdzi, że Spider-Man uważa go za ducha zmarłej osoby! Do gabinetu Jonaha wchodzą Betty i Robbie, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego ich szef jest tak zadowolony. W redakcji zjawiają się Peter i MJ. Betty ogłasza wszystkim, że Ned poprosił ją o rękę i wspólnie ustalili już datę ślubu.

Wychodząc z budynku redakcji, Peter zauważa przypominającą Gwen Stacy dziewczynę, która szybko znika mu z oczu. Podejrzewa, że to kolejna sztuczka Mysterio i domyśla się, że ktoś przejął schedę po Quentinie Becku, pierwszym Mysterio. Dzięki sygnałowi z urządzenia śledzącego (odpowiedzialnego też za czasowe tworzenie hologramów, które miały imitować halucynacje Petera), jakie podrzucił mu Mysterio w porcie, Spidey odnajduje kryjówkę wroga i ignorując jego sztuczki, pokonuje go, po czym ściąga mu kask.

Nieznany mężczyzna przedstawia się jako Daniel Berkhart, były kaskader oraz współwięzień i uczeń Quentina Becka, oryginalnego Mysterio. Wyjawia, że po śmierci Becka przejął jego kostium i wyposażenie oraz tłumaczy kulisy swoich niesamowitych sztuczek. Spider-Man odchodzi, pozostawiając go policji.

Epilog. Berkhart dzwoni z komisariatu policji do Jamesona i grozi, że jeśli nie dostanie dobrego adwokata, to wyjawi władzom, że Jonah wynajął go, aby zniszczyć Spider-Mana. Po odłożeniu słuchawki zdenerwowany Jameson wybiega z biura i oświadcza Betty Brant, że wyjeżdża do Paryża.

Recenzja

The Amazing Spider-Man #142 domyka wątki z historii, jaka rozpoczęła się w poprzednim numerze. Uwielbiam takie zakończenia, gdyż Conway postarał się, aby wyjaśnić czytelnikom wszelkie wątpliwości.

Poznajemy tożsamość i historię narodzin nowego Mysterio (Daniel Berkhart, który w 141 numerze serii zaliczył swój pierwszy występ jako Mysterio II), dowiadujemy się, kto go wynajął, a jednocześnie z kim Jameson prowadził podejrzane rozmowy telefoniczne, co więcej odkrywamy też prawdziwą przyczynę halucynacji, jakie nawiedzały Petera Parkera. Dbałość o ciągłość wydarzeń zawsze wyróżniała numery pisane przez Stana Lee i chwała niebiosom, że Conway nie odszedł od tej chlubnej tradycji ustanowionej przez swojego poprzednika.

Historia jest ekscytująca, ciekawie zakończona i przełomowa z powodu dwóch ważnych wydarzeń. Pierwsze wydarzenie to zapowiedź ślubu Betty i Neda, których perypetie małżeńskie będą bardzo, bardzo interesujące i nieobojętne Peterowi. Drugie wydarzenie to pierwszy występ klona Gwen Stacy (!), a więc wprowadzenie fundamentalnego wątku Sagi Klonów! Co ciekawe, Conway zmylił wielu czytelników, sugerując, że widziana przez Petera blondwłosa dziewczyna to kolejna iluzja Mysterio. Uwierzcie mi na słowo, Oryginalna Saga Klonów zwana też Pierwszą Sagą Klonów zbliża się do nas wielkimi krokami. 5 pajączków.

PS. Oryginalny Mysterio powróci w The Amazing Spider-Man #198 (1979), gdzie wyjdzie na jaw, że Beck sfingował swoją śmierć w więzieniu. Berkhart ponownie wcieli się w Mysterio, po tym jak Quentin Beck popełni samobójstwo w Daredevil #7 (1999).

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #142 The Amazing Spider-Man #142 The Amazing Spider-Man #142

The Amazing Spider-Man #142 The Amazing Spider-Man #142 The Amazing Spider-Man #142

The Amazing Spider-Man #142 The Amazing Spider-Man #142 The Amazing Spider-Man #142


Related Articles

About Author

Dawidos