komiksy: 1371 komiksy polskie: 49 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #594

 The Amazing Spider-Man #594Numer: Amazing Spider-Man #594
Tytuł: 24/7: Finale
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania w USA: Lipiec 2009
Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Mike McKone & Barry Kitson
Okładka: Joe Quesada
Tusz: Andy Lanning & Mark Morales
Kolory: Jeromy Cox
Litery: VC’s Joe Caramagna
Produkcja: Virtual Calligraphy
Pomocnik redaktora: Thomas Brennan
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor wykonawczy: Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena okładkowa: $2.99
Liczba stron: 24
Przedruk w Polsce: Brak

Streszczenie

Spider-Man, potrącany przez Vulture’a, korzysta z pajęczego zmysłu, by chwycić przeciwnika i oślepić go pajęczyną. Po zdjęciu sieci z twarzy drapieżnik odlatuje. Queens, Forest Park. Jameson Senior prosi May Parker o rękę. Kobieta przyjmuje jego oświadczyny.

Peter, odzyskując powoli wzrok, wraca do swojego mieszkania, gdzie zakłada okulary przeciwsłoneczne i ściąga kostium. Będąc rozebranym do naga wpada w kuchni na kobietę, która dbała o jego mieszkanie. Okazuje się, że to siostra jego współlokatora, Vina – Michelle Gonzales, prawniczka, która przyjechała z Chicago, by pomóc swojemu bratu w kłopotach z prawem. Dziewczyna krytykuje zachowanie i wygląd Parkera, po czym wychodzi na spotkanie z prokuratorem.

Raft. Spider-Man zagląda do celi Adriana Toomesa, by przesłuchać go w sprawie nowego Vulture’a. Mężczyzna mówi, iż słyszał pogłoski jakoby złoczyńca mścił się na mafii za przemianę w dziwoląga.

Wystawiając przynętę – przyklejonego do ściany złodzieja, Spider-Man “ściąga” Vulture’a. Pogoń za nim kończy się na stadionie Jankesów, gdzie wśród widzów znajdują się m.in. Jonah Jameson, jego asystent Anderson oraz Norman Osborn. Spider-Man ponownie daje radę chwycić potwora, który przemawia do niego, grożąc mu. Na widok Osborna Pająk miażdży Sępowi ręcę i zawiązuje w sieć. Kibice mają jednak za złe Spider-Manowi zniszczenie mienia publicznego i zrujnowanie ważnego dla nich dnia.

Dzień później. Czytając w gazecie The DB niepochlebny o sobie artykuł Spider-Man uświadamia sobie, że prawdziwym zagrożeniem dla niego jest Norman Osborn, który zyskał olbrzymią władzę w kraju. Parker częściowo obwinia się za ten stan rzeczy i obiecuje sobie, że ostatecznie rozprawi się z Osbornem.

Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Mike McKone i Barry Kitson
Wydawca: Marvel Comics 2009

Recenzja

Recenzję ostatniej części historii 24/7 zacznę od okładki komiksu. Zastanawiam się, czemu zdecydowano się na taką humorystyczną grafikę – czyżby Joe Quesada był w jakimś wyjątkowo dobrym nastroju, w związku z czym chciał, by dobry humor udzielił się również czytelnikom przygód niesamowitego Spider-Mana. Nie dowiemy się tego tu i teraz, ale po prostu nie mogłem się powstrzymać od wygłoszenia komentarza na temat tej okładki. Dodam jeszcze, że zupełnie mi ona nie przeszkadza i nawet trafia w mój gust.

Nie owijając w bawełnę od razu powiem, że nie jest to zły komiks, ale mógłby zostać nieco bardziej dopracowany. Z plusów należy wymienić debiut nowej postaci – kobiety, której występ jednocześnie wiele wyjaśnia odnośnie tego kto i czemu dbał o mieszkanie Parkera i Gonzalesa pod ich nieobecność, oraz szykujące się wielkie zmiany w życiu May Parker – kto by pomyślał, że tą niemłodą już kobietę, którą niejednokrotnie autorzy komiksów próbowali wysłać na tamten świat, spotka jeszcze coś tak ważnego i pięknego zarazem. Natomiast pozostawiono wiele niejasności i niedomówień wokół postaci krwiożerczego Vulture’a, czego tak naprawdę się spodziewałem. Jedynie pobieżnie poznajemy jego motywacje z ustnej relacji oryginalnego Sępa, co jak dla mnie stanowiło po prostu dobry pretekst, by gościnnie mógł wystąpić w tym komiksie Adrian Toomes. Znając życie będziemy musieli więc przeczytać jakiś numer Amazing Spider-Man: Extra! lub Amazing Spider-Man Family, by poznać dokładny origin zmutowanego Sępa.

Reasumując, komiks zasługuje na ocenę gdzieś w granicach 3-4 pajączków. Postawię jednak czwórkę za wyrażone na ostatnich stronach przemyślenia Spider-Mana na temat mrocznych rządów, które zapanowały za sprawą jego arcywroga, Normana Osborna. Wreszcie otrzymujemy w głównej serii o Spider-Manie tak dosłowne odniesienie do dramatycznych wydarzeń, które panują obecnie w uniwersum Marvela, a stąd otwarta już droga do kolejnej, ważnej historii zatytułowanej American Son, która startuje już w następnym numerze.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #594 The Amazing Spider-Man #594 The Amazing Spider-Man #594

The Amazing Spider-Man #594 The Amazing Spider-Man #594 The Amazing Spider-Man #594


Related Articles

About Author

Majk