komiksy: 1428 komiksy polskie: 56 seriale animowane: 111 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #85

The Amazing Spider-Man #85Numer: The Amazing Spider-Man #85
Tytuł: And now…the Secret of the Schemer!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1970
Data wydania: Czerwiec 1970
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: John Romita Sr. & John Buscema
Tusz: Jim Mooney
Kolory: Jim Mooney
Litery: Sam Rosen
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.15
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Biegnący sekretnym tunelem swojej posiadłości Kingpin, zauważa Vanessę. Żona tłumaczy mu, że w trakcie walki z Schemerem schowała się w bezpiecznym miejscu. Tymczasem Schemer, przerażony spotkaniem z Vanessą, uruchamia swój samochód, ale szybka jazda kończy się równie szybkim wypadkiem. Schemer udaje się do jednego ze swoich magazynów po części zapasowe do auta.

Petera odwiedzają w jego mieszkaniu Gwen oraz jej ojciec. Kapitan pyta go, w jaki sposób robi tak unikalne zdjęcia Spider-Mana. Bojąc się, że pan Stacy jest coraz bliżej rozwiązania tajemnicy jego tożsamości, Peter wychodzi do sąsiedniego pokoju, tłumacząc się zrobieniem odbitek. W ciemni przebiera się za Spider-Mana i przez okno wchodzi do pokoju gościnnego, gdzie siedzą Gwen oraz jej ojciec. Spidey pyta się, gdzie jest Parker winny mu pieniądze za pozowanie do zdjęć. George i Gwen, która kryje Petera, wychodzą.

Oglądając zdjęcia w gazecie, Kingpin odkrywa, że jego żona pomogła Schemerowi w ucieczce. Domaga się wyjaśnień, jednak kobieta nie może wyznać mu prawdy. Tymczasem Spider-Man odnajduje zepsuty samochód Schemera. Kierując się pozostawionymi na śniegu śladami, trafia do kryjówki przestępcy. Kiedy toczy z nim bój, Gwen i jej ojciec zaglądają do mieszkania Petera. Ponieważ nie zastają go, Gwen myśli, że porwał go Spider-Man. George nie wyklucza jednak tezy, że Peter poszedł z Pająkiem dobrowolnie.

Po długiej walce Spider-Man obezwładnia Schemera i dostarcza go pod adres, skąd ma odebrać nagrodę pieniężną. Okazuje się, że nagrodę wyznaczył Kingpin, który w ten sposób upolował zarówno Schemera, jak i Spider-Mana. Kingpin zrzuca na Pająka magnetyczną siatkę i zmusza Schemera do wyznań.

Przestępca opowiada mu historię jego syna, Richarda, studenta w Szwajcarii, który był dumny ze swego ojca do momentu, gdy przeczytał w gazecie o jego kryminalnych poczynaniach. Pełen wstydu i żalu udał się na samotną wycieczkę w góry i zaginął. Ale tak naprawdę zrobił to celowo. Uznany za zmarłego, rozpoczął przygotowanie planu zemsty na Kingpinie za złamane serce. Po tym wyznaniu Schemer ściąga maskę, pod którą widnieje twarz Richarda. Na widok syna Kingpin doznaje szoku i zaniemawia. Z ukrycia wychodzi Vanessa. Spider-Man wydostaje się z sieci i zostawia pogrążoną w nostalgii rodzinę Kingpina.

Recenzja

Zakończenie trzyczęściowej historii o Schemerze. Na okładce komiksu widnieje napis: “Najprawdopodobniej najlepszy komiks-niespodzianka tego roku”. Przesada. Powiem nawet więcej, gruba przesada. Taka laurka mogła towarzyszyć komiksowi, w którym ujawniono tożsamość Zielonego Goblina. W przypadku Schemera nawet mało uważny czytelnik z łatwością domyślał się jego prawdziwej tożsamości, szczególnie po wydarzeniach, jakie miały miejsce w poprzednim numerze.

Niejasne pozostają również intencje Schemera. Z jego wcześniejszych rozmów wynikało, że zamierza zabić Kingpina. Gdy jednak na widok prawdziwej twarzy Schemera, Kingpin doznaje szoku, ten komentuje: “Nie chciałem, by to tak się skończyło”. Czyli czego tak naprawdę pragnął Schemer? Zemsty, ale w jakim sensie?

W komiksie znalazła się jednak jedna genialna scena. George Stacy i jego córka odwiedzają Petera Parkera w jego mieszkaniu. Gdy pan Stacy zaczyna zadawać Peterowi coraz bardziej niewygodne pytania, ten postanawia opuścić gości, tłumacząc się, że musi wywołać zdjęcia pozostawione w ciemni. Tam Peter zastanawia się, jak rozwiać podejrzenia ojca Gwen. Przebiera się więc za Spider-Mana, wychodzi przez okno ciemni i wchodzi przez kolejne okno do pokoju gościnnego, gdzie siedzą Stacy i jego córka. Spider-Man zaczyna swoją gadkę z pytaniami w rodzaju “Gdzie jest Parker? Jest mi winny pieniądze!”. A Gwen dzielnie staje w obronie chłopaka! Wyśmienita scena. Szkoda, że nie ma takich więcej w tym komiksie.

Za mało zaskakujące rozwiązanie zagadki Schemera wystawiam 3 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #85 The Amazing Spider-Man #85 The Amazing Spider-Man #85

The Amazing Spider-Man #85 The Amazing Spider-Man #85 The Amazing Spider-Man #85

The Amazing Spider-Man #85 The Amazing Spider-Man #85 The Amazing Spider-Man #85


Related Articles

About Author

Dawidos